Pašeráckou stezkou z Tibetu
Jana Kopecká
Pokud jste pod Everestem a nahlédnete směrem do údolí Tibetu. Tak vězte, že někde tam je ukrytá zakázaná, ale stále používaná pašerácká stezka. Spojující Tibet s Nepálem. Stezka vede na čínské straně národním parkem a přes sedlo Nangpa La nedaleko Everestu. Informace o tomto přechodu nejsou, mapy taky ne. Ale situace není tak zoufalá. Cestu totiž podrobně popsala ve svém cestopisném vyprávění Jana Kopecká, autorka knihy Pašeráckou stezkou z Tibetu. Kniha je doplněná barevnými fotografiemi a hlavně návodem, jak lze toto, až neskutečné dobrodružství prožít. A to i navzdory zákazům a všudypřítomné čínské policii. Cizinci se totiž bez průvodců nesmí po Tibetu pohybovat. Ovšem stačí koupit v Lhase lístek na autobus, ráno, ještě za tmy (to kvůli policii), opustit hotýlek, vetřít se mezi domorodce, vystoupit v Shigatse, přespat a zase brzy ráno (to kvůli vojákům), kryti svítáním, vyrazit na cestu. Pokud se to zdá příliš složité, nezbývá, než otevřít cestopis Jany Kopecké a zažít všechna dobrodružství a trable při sklence červeného vína...... celý text
Přidat komentář
Více než knížka mě oslovila odvaha autorky vydat se pěšky zakázanou cestou. Kdysi jsem viděla dokument o tibetských dětech, utíkajících se své země pryč, ale o tom, že tuto cestu dobrovolně absolvovaly dvě Češky, jsem netušila.
Pěkně čtivě napsané. Postřehy z Tibetu, nejsou vůbec radostné. Poprvé smekám před jejich odvahou, že se vůbec na takovou to cestu vydaly. A podruhé, že si s sebou nevzaly stan. :).
Vyprávění z cesty, kterou by se nejspíš neodvážila absolvovat skupina ozbrojených mužů. O to více je působivé, že se na něj vydaly dvě bezbranné ženy. Knihu jsem zhltl jako dezert po obědě během svaťáku :-)
Pěkná jednohubka na nedělní odpoledne. Před paní autorkou smekám, za její nespornou odvahu a mladickou nerozvážnost. Do toho ilegálního treku mezi Tibetem a Nepálem šla po hlavě a vyšlo jí to. Nutno dodat, že celý tento výlet byl pochodem po hraně ostrého nože. Dopadlo to dobře, ale nemuselo.