Pátrání po Silvestrovi
Jan Beránek
TENHLE DETEKTIVNÍ PŘÍBĚH SE SKUTEČNĚ STAL… Autorův prastrýc Silvestr Němec se narodil v jihomoravských Vémyslicích a v devatenácti letech odjel jako zaměstnanec firmy Baťa do Singapuru. Zde, tak daleko od domova, ho zastihly válečné události a Silvestr zahynul za nejasných okolností jako dobrovolník při obraně Singapuru proti japonské invazi v únoru 1942. Jan Beránek se chtěl dozvědět víc a tři roky zasvětil zkoumání Silvestrových osudů a okolností jeho smrti. Takřka detektivní pátrání ho přivedlo do archivů ve Zlíně, Znojmě a Praze, ale i v Londýně a Singapuru. S pomocí dalších historiků a pamětníků se mu podařilo shromáždit řadu unikátních fotografií a dosud nepublikovaných dokumentů, včetně deníků a vzpomínek několika singapurských baťovců. Kniha popisuje autorovo pátrání od prvních okamžiků, čtenář se postupně seznámí se Silvestrovým rodinným zázemím, s prací u Bati i podmínkami, za jakých stovky mladých pracovníků vyrážely do exotické ciziny. Největší pozornost je samozřejmě věnována Silvestrovu působení v Singapuru a dramatickým událostem, které vedly až k jeho předčasné smrti. O ní na základě dochovaných pramenů, hovorů s potomky pamětníků, spekulací i zkušeností z osobní návštěvy Singapuru Jan Beránek nakonec zjistil více, než zpočátku doufal…... celý text
Přidat komentář
Zajímavá kniha o pátrání po Silvestru Němcovi, který pracoval v jedné z Baťových továren a pravděpodobně přišel o život při útoku Japonců na Singapur v roce 1942. Přečteno pomocí Českého rozhlasu.
Od začátka mne kniha zaujala, super napínavý příběh, odtajnění historie, doplnění spousty informací z druhé světové války i způsobu života té doby. Docela mne vzalo srovnánvání baťovského systému se socialismem, ale budiž, věc názoru, ale celá kniha je obdivuhodná práce autora.
Jak tady psala medlovice, něco jako Jára Cimrman. Některá zajímavá fakta, doplněná o domněnky a názory na něco, co autor nepoznal. No a hlavně aby se to nedotklo Baťovců. Jestli si někdo myslí, že mezi 100 Čechoslováky s různými zájmy, nemůže být konkurenční boj, asi nebyl nikdy zaměstnán. Poznal by i výhružky zaměstnavatelů, když se úplně nepodřídí jejich rozkazům...Naivní...Do 6 dílu jako audiokniha, dál to nešlo...25%
Knížku mám z dobroblešáku, moc jsem se na ní těšila a vlastně pro ni jsem nakoupila ještě hromadu dalších knih. Je to odvážný počin psát blog a vydat knihu o někom, koho nikdo nezná, o strýci, kterého ani autor nepoznal. Mladý člověk, který byl a není. Doplněno zajímavostmi z doby, kdy žil a pracoval pro Batu. Tomáš Bata je fenomén a nesmrtelný a stejnou nesmrtelnost zajistil autor i Silvestrovi touto knihou. Příběhy a zajímavosti ze světa , kde Bata zakládal další filiálky.Jak se starali o zaměstnance, jak žili a co chtěli. Bádáním, hledáním a pročítáním udělal ze Silvestra a doufám že autor promine někoho jako je Jára Cimrman. Tady možná Silvestr žil, tady je možná vyfotografovaný, možná na této slavnosti byl, tohle možná jedl, možná, že tady byl. Moc mě to bavilo, dokonce jsem věřila, že Silvestr přežil, oženil se a zemřel ve vysokém věku, protože mu to moc přeju.
Komentář pode mnou od trudoše je moc pěkně napsaný , úplně z mého srdce, doporučuju ke čtení.
Fascinující reportáž o pátrání po osudu Silvestra Němce, jehož životní cesta s největší pravděpodobností skončila při útoku Japonců na Singapur roku 1942. A i když se Janu Beránkovi nepodařilo s určitostí zjistit, jakým způsobem jeho prastrýc zemřel, díky dohledaným dokumentům dospěl k několika nejvíce pravděpodobným teoriím. Při své cestě byl přitom nucen nejen si osvěžit historii 2. světové války, jež se zdaleka neodehrávala pouze na evropském kontinentu, ale také pečlivě zmapovat dějiny baťovských pracovníků v zahraničí. Sesbíraný materiál pak investigativním způsobem shrnul do čtivé podoby, která sice o prastrýci Silvestrovi neřekne o mnoho více, než sama anotace knihy, ale atraktivním způsobem čtenáře seznámí s historií jednoho českého podniku, který si ve své době vydobyl světové jméno. Přiznám se, že jsem čekal strohou práci začátečníka plnou kusých faktů, byl jsem však mile překvapen, jak Pátrání po Silvestrovi perfektně funguje jak po stránce emotivní, tak populárně naučné.
Vďaka poctivej a vytrvalej práci s archívnymi prameňmi (osobnou korešpondenciou, spomienkami pamätníkov, oficiálnymi správami atď.) z archívov v Českej republike, v Londýne i v Singapure, dokonca kontaktom s potomkami pamätníkov autor (ktorý inak nie je profesionálny historik, takže o to viac klobúk dole) svojím zanieteným prístupom plasticky rekonštruuje nielen život svojho prastrýka až takmer do jeho osudného konca, ale tiež (pred)vojnový osud Singapuru. A nielen to. Prehľadne, stručne, ale pritom sugestívne mapuje aj celkové dianie v Ázii pred druhou svetovou vojnou, pričom vypichuje a reťazí kľúčové udalosti, ktoré viedli k vypuknutiu vojny v tomto kúte sveta. Nemenej sugestívne podáva aj priebeh vojny o Malajsko, fatálne zlyhanie britskej obrany proti početne oveľa slabšiemu japonskému protivníkovi a tragický pád zdanlivo nedobytného mesta pod ohromnými čiernymi mračnami z všade naokolo horiacich naftových nádrží. Ak sa pritom dopúšťa drobných chýb (napr. nesprávne označenie hodnosti či zámena guľometu s kanónom), väčšina bežných čitateľov si to ani nevšimne. Vyzdvihnúť treba určite veľmi bohatú a v mnohých prípadoch naozaj unikátnu obrazovú prílohu zhromaždenú špeciálne pre túto knihu. Nakoniec autor predkladá a analyzuje štyri možné hypotézy o smrti svojho prastrýka Silvestra Němca, ktorý bránil Singapur ako dobrovoľník. Táto faktografická historická detektívka teda (zatiaľ) nemá definitívne riešenie, ale niekedy, ako je tomu v tomto prípade, má samotné pátranie (pre autora určite a pre zvedavého čitateľa takmer určite tiež) dostatočne obohacujúci efekt.
O tom Silvestrovi to moc nebylo, ale i tak to bylo zajímavé. Čekala jsem něco trochu jiného.