Patrik, syn Irska
Stephen R. Lawhead
Román Patrik, syn Irska líčí pohnuté životní osudy legendární osobnosti irských dějin, irského patrona svatého Patrika. Patrik, původním Succat, se narodil v rodině velšských šlechticů; v mládí byl unesen irskými nájezdníky a prodán do otroctví. Lawhead, s mistrovstvím sobě vlastním, dotváří ve své knize obraz jeho života v období, pro které dodnes chybí historické prameny, až po jeho útěk z otroctví a službu jakožto římského vojáka. Líčí, jak se stal druidem a získal jméno patrik, znamenající v kelštině „šlechtic". Sledování Patrikova dobrodružného života zavede čtenáře do Říma v době poslední fáze jeho impéria, do Británie v začátcích křesťanské éry i do Irska, do jehož osudu Patrik, posléze přesvědčený o zvláštním poslání – obrátit Iry na křesťanskou víru, nakonec rozhodným způsobem zasáhne. Autor udržuje na uzdě fantazii a nepřijímá do své knihy rozsáhlou mytologii, obklopující tuto postavu a přičítající řádu nadpřirozených vlastností a skutků. Tím kbniha získává na přesvědčivosti. Lawhead, jehož dílo se jako celek vyznačuje silným křesťanským zaujetím, rozvíjí v životopisném románu o irském patronovi také zajímavé téma ztráty a znovunalezení víry v Boha, které bylo osou života tohoto světce.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2003 , BB artOriginální název:
Patrick: son of Ireland, 2003
více info...
Přidat komentář
Četl jsem to už pradávno, ale strašně se mi to líbilo a vzpomínám na tu atmosféru. Hlavně první část o jeho mládí a otroctví... pak se mi trochu mlží, co se tam dělo, ale až na tuto knížku někdy někde narazím, tak si to rozhodně osvěžím.
Štítky knihy
Keltové křesťanství Irsko víra křesťanský život svatý Patrik, 5. století Římané druidovéAutorovy další knížky
2010 | Mapa v kůži |
2002 | Taliesin |
2003 | Patrik, syn Irska |
1998 | Válka v ráji |
Pro mě velké zklamání. Kniha je sice čtivá, autor ale vytváří alternativní historii. Z dochovaného Vyznání svatého Patrika víme, že se po traumatu zažitém v otroctví stal hluboce věřícím člověkem, který se jako biskup nebo opat vrátil do Irska hlásat křesťanskou víru. Románový Succat je nevyrovnaný a cynický sobec, který se z vypočítavosti stal druidem. Po návratu do Británie nerozjímá o Bohu ani nestuduje v klášteře, ale stává se legionářem. V příběhu je cítit antipatie autora vůči katolické církvi. Kněží jsou vesměs intrikáni a fanatici. Naopak druidové jsou až na vyjímky milí, hodní a moudří. Mimochodem v celé té bichli se Succat ani jednou nezajde do kostela pomodlit. Kniha končí jeho návratem k druidům do Irska.