Pátý kámen
Martin Trbušek
V ústavu Kassiopea pracují vědci na výzkumu rakoviny včetně vývoje nových léků. Když se mladý nadějný biochemik Jan Pouzar nedostaví k naplánovaným experimentům, kritické stopy nasvědčují možnému únosu. Mohl by snad být motivem jeho zásadní vědecký objev, o kterém se některým spolupracovníkům neurčitě zmínil? Zkušený major Bláha z brněnské kriminálky i Janovi kolegové si budou muset s pátráním pospíšit, protože kdo jednou překročil práh zločinu, může tak učinit znovu. Ave hře je příliš, než aby ten někdo na svoji záležitost rezignoval.... celý text
Přidat komentář
Tady jsem nebyl úplně cílovka, detektivky čtu jen sem tam nějakou, české velmi málo a ty z nakladatelství MOBA už vůbec ne. Ale Pátý kámen je z Brna, a hlavně, znám osobně autora, takže to jsem si přečíst prostě musel :)
Je samozřejmě poznat, že tuhle detektivku nepsala zkušená spisovatelská ruka, přesto se docela pěkně četla a ani nemusíte být odborníkem na sekvenaci DNA, abyste pochopili zápletku. Potěšily brněnské reálie a tu a tam se mihl dokonce záblesk hantecu, i když nebylo ho zas až tolik, aby si tahle knížka zasloužila přezdívku "Páté griml". Prostředí a vztahy ve výzkumném ústavu byly popsané přesvědčivě "zevnitř", aby taky ne, když je autor důvěrně zná. Pár věcí mi vadilo, ale ony se knížky snáz čtou než píšou, tak to tu nebudu moc rozmazávat. Chtělo to určitě rozvést tu linku s mimozemskou DNA, to by bylo určitě zajímavý, pár ne až tak zajímavých pasáží naopak vypustit atd. Jinak dobrá práce Martine, věřím že tě psaní bavilo a dávám tři hvězdičky.
Autor je špičkovým odborníkem v oblasti molekulární biologie a genetiky. Kniha mě nenásilnou formou vtáhla do vědecké problematiky a prostředí laboratoře stylem zajímavé a velmi čtivé detektivky. Velké plus za zvolenou lokalitu Brna a okolí.
Líbilo se mi pátrání po velkém světovém objevu. To je docela dobré sci-fi po česku. Zhruba od třetiny jsem knihu přečetl na jeden zátah.
Príbeh a krimi zápletka boli nudné, ale páčil sa mi štýl, ako boli vykreslení ľudia a vzťahy na výskumnom pracovisku.
Zajímavější než vlastní zápletka bylo popisování prostředí ve výzkumném prostředí - vztahy mezi zaměstnanci a vliv velkého kapitálu na získávání nových poznatků. Hodně informací jsem tady získal o naší DNA. Jaký pokrok od doby, kdy jsem před padesáti lety maturoval!
Jediným plusem bylo splnění dalšího bodu čtenářské výzvy. Značná část knihy je zaplněna fakty z molekulární biologie, pro laika příliš odbornými. Záplatka je slabá a nepochopila jsem zdůrazňování některých slov kurzívou.
Moc mě to nenadchlo. Zbytečně často se opakující rozebírání exprimentů jsem už vynechávala. Chemie mě nikdy moc nebavila. Detektivku si představuji trochu jinak.