Pavoučí síť
David Enrich
Divoký příběh o matematickém géniovi, zákeřném gangu bankéřů a jednom z největších finančních podrazů v historii . Oceňovaný novinář z deníku The Wall Street Journal odhaluje bizarní příběh matematického génia Toma Hayese, hrstky jeho nechutných kompliců, korupcí prolezlého bankovního systému a jednoho z největších finančních skandálů historie . V roce 2006 si podivná skupinka bankéřů a obchodníků z největších světových institucí s překvapením uvědomila jistou věc: LIBOR — londýnskou mezibankovní nabídkovou sazbu, podle níž si banky navzájem půjčují — každý den sestavuje malá skupinka lehko zmanipulovatelných úředníků. Pokud by se povedlo sazbu nelegálně pošťouchnout, aby to bylo výhodné pro jejich obchodní portfolia, mohli by na tom vydělat balík. Tom Hayes, nadaný, ale problémový matematický génius, se najednou stal ústředním bodem prapodivné skupiny výstředních byznysmenů a finančníků ochotných překročit kvůli penězům jakoukoliv hranici.... celý text
Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2018 , HostOriginální název:
The Spider Network, 2017
více info...
Přidat komentář
Manipulace s finančními transakcemi za miliardy dolarů v nejvyšších sférách bankovnictví se jeví jako velmi čtivé téma. Ovšem přes čtyři sta stran drobného textu s hustým řádkováním v tomto duchu leccos napoví:
„…S čím jeho klienti obchodovali? Nejen s nástroji napojenými na LIBOR a TIBOR. Pak tu byl Z-TIBOR Byly tu JPG, kteří obchodují na TSE. Pak tu jsou BLAH. BLAH je derivát obchodovatelný na IMM, je to forward dvou swapů – TIBORu na nějaké období a overnight index swapu IMM na stejné období…“
K tomu nelze nepřičíst neuvěřitelné množství osob, přičemž je o většině z nich jen nepatrná zmínka a po 70 stránkách další…
Je to bezpochyby precizní novinářská práce. Vše do posledního detailu, vše se autor snažil popsat, vysvětlit, zdůvodnit. Jen jako beletrie se to prostě číst nedá. Přitom – kniha má všechny atributy bestselleru, poutavá obálka, dobrý název, atraktivní téma. Na tuhle knihu jsem se fakt těšila, jenže „divoký příběh o matematickém géniovi a gangu zákeřných bankéřů“ si vážně představuju trochu jinak :-)
Dočetla, ale nadšená nejsem.
Super čtení.
Dost poučné, z hlediska světa financí i lidského myšlení/morálky. A také toho (jak vidět v závěru) že potrestán je jen zlomek z viníků/účastníků. A mnozí jsou naopak odměněni.
(čteno v originále, takže nevím jaká je kvalita překladu)
Velká nuda. Zapíchl jsem to ve čtvrtině a dál nepokračuji. Jsou to spíš takové texty pořád dokola o tom samém.
Není to žádný "divoký příběh" spíše novinářský popis manipulací a praktik velkých světových bank a jejich obchodníků. O genialitě Toma Hayese jsem se nedočetl nikde, kromě přebalu knihy. "Pavoučí síť" je taky spíš novinový titulek, než skutečné pojmenování vztahů mezi obchodníky a manažery bank, kde každý se zná s každým. A "největší finanční podraz v historii"? Prosím vás, tak tomu už vůbec nevěřím; spíše věřím tomu vyjádření, že "Tom Hayes nikdy nepřišel na to, že on je ta moucha v pavoučí síti..."
Těžko říct, zda šlo knihu napsat jinak. Jako výpověď o zkaženosti světa skvělé. Bohužel, aby se člověk propracoval k jádru sdělení, musí se prokousat asi třemi stovkami stran. na kterých autor vysvětluje základy finančních trhů, seznámí čtenáře asi se sedmdesáti osobami, zhruba deseti institucemi a jejich vzájemnými vztahy. I když závěr za to možná stojí, přečíst tuhle knihu nebylo potěšení, ale práce.