Peklo na letišti

Peklo na letišti
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321597/bmid_peklo-na-letisti-Jxr-321597.jpg 4 10 10

Kulometná palba rozbíjela zdi letištního terminálu na padrť a válečného reportéra Sergeje Lojka v tu chvíli ani nenapadlo, že by se mohl stát spisovatelem. Skrčený pod pásem, po němž donedávna jezdily kufry, pozoroval, co zbylo z letiště v ukrajinském Doněcku: kontrolní věž se strhaným pláštěm, rozstřílené trupy letadel, oba terminály rozmetané dělostřeleckou palbou. Lojko byl jediný zahraniční novinář, který se v létě 2014 ocitl na doněckém letišti a strávil mezi jeho obránci plné čtyři dny. Mezi kyborgy. Tak si protivník obránce Letiště sám pojmenoval – za jejich až nelidskou životaschopnost a zavilost odsouzenců k smrti, protože bojovali proti obrovské přesile. V autobiografickém románu (který Lojko v originále vydal v roce 2015) po boku kyborgů na letišti působí americký fotograf Alexej, který z řady důvodů tuto nevyhlášenou válku prožívá i jako osobní drama. Jeho očima jako v kaleidoskopu sleduje čtenář nejen boje o letiště, ale také podrobné a úplné líčení toho, čemu objektivní historici neřeknou jinak než rusko-ukrajinská válka. * * * „Bylo to nejmodernější letiště na Ukrajině a jedno z nejlepších v Evropě, postavené teprve před třemi lety, kdy tu Evropa pořádala své fotbalové mistrovství. Teď Alexejovi připomínalo mrtvolu Leviathanovu, již až na kost ohryzali mořští dravci a pak ji na břeh vyhodila bouře nezdolného a bezcitného osudu. Při pohledu na trosky bylo naprosto nepochopitelné, jak všechny ty ocelové nosníky nástupních tubusů z hlavní budovy, zoufale ohlodané boji, stále ještě stojí. Totéž platilo i o samotné budově terminálu, jejíž zpustlou prázdnotou teď kulky či granáty nejčastěji prolétaly, aniž by narazily na nějakou překážku – pokud se samozřejmě nezabořily do živé tkáně lidí, kteří již osm měsíců bránili něco, co se ubránit nedalo a z hlediska zdravého selského rozumu to ani nemělo smysl. Stejně tak nebylo možné porozumět tomu, proč útočníci den za dnem zasypávali přízračné ruiny dalším ohněm a dalším olovem a pak na porážku vysílali další a další „dobrovolníky“, z nichž se většina zanedlouho vracela tam, odkud přišli, jenže teď už v očíslovaných bednách, jež potajmu natěsnali do chladírenských návěsů dalšího „humanitárního konvoje“. A vracejícímu se konvoji naproti se sunuli další a další „dobrovolníci“ a další jednotky ruské armády i s tanky, obrněnými transportéry, dělostřelectvem a raketovými systémy. Což Moskva odmítala a vytrvale opakovala své „ne, tak to není“…“... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: ekniha , BizBooks
Originální název:

Аэропорт, 2015


více info...

Přidat komentář

Slavomír53
09.11.2022 5 z 5

Pri čítaní tohto románu sa treba naozaj veľmi sústrediť, nie je to žiadne oddychové čítanie: ani po obsahovej stránke, ani tým, ako je to napísané. Lojkovo Peklo... je naozaj prvá v češtine vydaná kniha, pri ktorej som si povedal, že by bolo treba slovenské vydanie, pretože slovenská mlaď si len zaťažko poradí s češtinou v takto zložito stavanom románe.
Čo sa samotného deja týka, je to naozaj silné, pútavo napísané dielo, iba s pár slabšími miestami. Peklo na letisku je zasadené do širších súvislostí pekla na Ukrajine a v Rusku, a to prostredníctvom príbehov mnohých ľudí rôznych národností s rôznym časovým a priestorovým odstupom. Knihu vrelo odporúčam.

Laugar
11.04.2022 5 z 5

Kniha náročná ke čtení nejenom pro své téma. Je v ní otištěn vývoj na Ukrajině od krvavé revoluce na kyjevském Majdanu přes anexi Krymu Ruskou federací až po vypuknutí válečného konfliktu na Donbasu. Stěžejní část díla zcela bez příkras popisuje boj příslušníků ukrajinské armády (kyborgů) s donbaskými separatisty (separy) a ruskými vojáky (orky) o nechvalně známé letiště v Doněcku - samotný Doněck je však v díle přejmenován na Krasnyj Kameň. Román vyžaduje určitou soustředěnost čtenáře, neboť se v něm vyskytuje množství postav a několik dějových linií, které se vzájemně proplétají a střídají. Autor při psaní vycházel z reálných faktů i svých osobních zkušeností, čímž nám poskytuje poměrně ucelenou mozaiku o konfliktu na Donbase, který v současnosti přerostl až do otevřené agrese Ruské federace vůči Ukrajině a krvavé války. Rozhodně doporučuji k přečtení a hodnotím plným počtem hvězdiček.


Keram.mareK
04.04.2020 3 z 5

Krym, strejda se zrzkem a letiště moc dobré. Ostatní už mi tolik nesedlo. Celkově jsem měl ale hokej mezi jmény, časem a místy, do toho realita x fiktivní místa a postavy. Trochu moc skoků sem a tam, jak už tu bylo zmíněno.

tomas5327
11.04.2018 3 z 5

Tak nějak nevím co mu vlastně věřit. Chvílemi mi to celé už přišlo hodně přitažené za vlasy.

halam
13.06.2017 4 z 5

Kniha má pár slabších pasáží a na některých místech se čtenář lehce ztrácí, jelikož autor s oblibou "skáče" v čase i místě. To jsou spolu s několika menšími přehmaty překladatele/redaktora hlavní slabiny "Pekla na letišti". Na druhé straně ale stojí velice silné téma a zejména pasáže, které se odehrávají na doněckém letišti či případně na kyjevském Majdanu se čtou jedním dechem a mají vynikající atmosféru. Kniha rozhodně stojí za přečtení.