Pernštejnské ženy: Marie Manrique de Lara a její dcery ve službách habsburské dynastie
Pavel Marek
Pernštejnské ženy jsou v knize představeny v předivu rodinných vazeb i ve vztahu k vládnoucí dynastii, a to především ke svým habsburským patronkám. Od skonu Vratislava z Pernštejna až po vymření Pernštejnů po přeslici (1646) byla totiž prestiž rodu erbu zubří hlavy s úspěchem hájena především díky přičinění pernštejnských žen. Přestože již Josef Janáček ve své knize Ženy české renesance naznačil, jak významnou roli v životě pražského císařského dvora přelomu 16. a 17. století sehrál tzv. pernštejnský fraucimor vedený vdovou po Vratislavovi z Pernštejna a jejími dcerami, soustavnějšímu zájmu historiků se ze všech těchto dam těšila pouze Polyxena. Kniha přináší podrobné informace o životních osudech Polyxeniných sester i matky a pokusí se rovněž o nový pohled na samotnou Polyxenu. Práce je založena na svědectví dosud nevyužitých písemností z českých i zahraničních archivů.... celý text
Přidat komentář
Senzační kniha, která by se klidně mohla číst znovu a znovu. I když jej nakladatelství řadí k literatuře faktu, tak přitom se dá dle mého soudu brát i jako odborná literatura. Autor zde perfektně odborně a poeticky popisuje nejen poslední fáze onoho slavného rodu zubří hlavy, ale též dalekosáhlé vazby na Hababurky a vztahu Pernštějnů k ostatním šlechtickým rodům nejen v českých zemích. Mohu jen doporučit!
Pernštejnské ženy. Marie Manrique de Lara a její dcery ve službách habsburské dynastie.
Rozsáhlé dílo o všech pernštejnských ženách 16.století. Konečně kniha o ženách jako takových a ne jen s popisem za koho a kdy se provdaly či kolik měly děti.
Sám autor čerpal nejen z českých archivů, ale z mnoha evropských. Dostává se nám tedy ke čtení téma, které bylo lety opomíjeno, jelikož se o něm mnoho nevědělo.
Dámy, které byly spojeny s rodem Pernštejnů, ať už rodem či sňatkem, byly velmi silné, energické a hlavně schopné osobnosti své doby. Nicméně si to mohly dovolit - měly prestižní společenské postavení. Na druhou stranu je mnohokrát život dostal do situace, kdy jim nic jiného nezbylo (finanční situace, ztráta mužských příbuzných,...). Moc pěkná kniha, kterou mohu doporučit i těm, kteří se odborných knih bojí.
První ucelená monografie, která se podrobně věnuje nejen známým představitelkám pernštejnské dynastie Marii Manrique de Lara a Polyxeně z Lobkowicz, ale také jejich mnohem méně známým příbuzným. Při sledování životních osudů dcer, vnoučat a pravnoučat Marie Manrique de Lara čtenář hlouběji pozná mechanismus španělského a rakouského habsburského dvora a mnohdy nelehký život šlechty v předvečer třicetileté války. Vřele doporučuji všem, které zajímají dějiny rodu s erbem zubří hlavy :-)
Štítky knihy
aristokracie, šlechta osudy žen Polyxena z Pernštejna, 1566-1642 Lobkovicové Pernštejnové (šlechtický rod)
Autorovy další knížky
2018 | Pernštejnské ženy: Marie Manrique de Lara a její dcery ve službách habsburské dynastie |
2015 | Smrt Rudolfa II. |
2018 | V zastoupení císaře: Česká a moravská aristokracie v habsburské diplomacii 1640-1740 |
2009 | Svědectví o ztrátě starého světa: Manželská korespondence Z. V. Popela z Lobkovic a Polyxeny Lobkovické z Perštejna |
2022 | Karel Bonaventura Buquoy a jeho doba |
Výborná kniha, jedna z nejlepších historických prací, která za poslední roky vyšla. Jednak je postavena na velmi poctivém archivním výzkumu, čerpá z archivů nejen v Čr a k tomu je brutálně čtivá. Pan autor je opravdu frajer. Na to, jak byli Pernštejnové nakonec zadlužení byl jejich vliv naprosto fantastický