Pes baskervillský

Pes baskervillský
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104734/bmid_pes-baskervillsky-7Au-104734.png 5 3875 3875

Jedinečné líčení atmosféry tajemství a hrůzy z událostí, které se zprvu vzpírají logickému chápání, činí z Psa baskervillského nejslavnější Doylův detektivní román. Detektiv Sherlock Holmes se svým přítelem a pomocníkem doktorem Watsonem vyšetřují případy záhadných úmrtí na venkovském panství v pochmurné krajině vřesovišť. Kdo měl zájem na smrti sira Charlese, dobrosrdečného mecenáše zdejšího nehostinného kraje? Je oním vraždícím monstrem skutečně nepolapitelný děsivý pes? Dějová linie Příběh začíná v Londýně kolem roku 1890. Sherlocka Holmese a doktora Watsona navštíví v jejich bytě Dr. Mortimer a žádá je o pomoc při vyšetření tajemné smrti jeho pacienta bohatého sira Charlese Baskervilla. Jeho smrt doktor spojuje se starou rodinou kletbou, která Baskervilly stíhá už od dob anglické občanské války. Tehdy měl hanebný Hugo Baskerville unést a zneužít mladou dívku. Když mu utekla, byl při jejím pronásledování zabit velkým černým psem, který má děsit i další generace rodu. Mortimer se obává dalšího naplnění kletby, protože do Anglie přijíždí synovec Charlese Baskervilla Henry, poslední z rodu, aby převzal strýcův majetek. Zatímco Sherlock Holmes nechá ostatní myslet si, že řeší případ z domova, dr. Watson se s Henrym jako jeho ochránce vydává na panství v Devonu. Atmosféra blat je tajemná a děsivá. I Sherlock je ale v Devonu, skrývá se ve staré chatrči a pozoruje okolí. A na blatech se schovává i další osoba, uprchlý vrah Selen, bratr zámecké komorné. To je ale vedlejší linie příběhu. Postupně Sherlock Holmes zjišťuje, že vrahem je skutečně pes, ale žádná legenda, opravdový, živý pes. A nejedná tak z vlastní vůle, ovládá ho chamtivý soused Baskervillů, Stapelton, který chce získal jejich majetek. Poslední překážkou je Henry. Stapleton omylem zabije utečence v Henryho šatech. Holmes vymyslí plán, jak chytnout Stapletona při činu. Pošle k němu Henryho na návštěvu a když se muž vrací domů přes blata, Stapleton na něj skutečně pošle svého psa. Ten je zastřelen a Stapleton se nakonec při útěku utopí v bažinách. Případ je vyřešený a sir Henry se ožení s manželkou Stapletona, která ho od jeho vražedných plánů odrazovala.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

The Complete Sherlock Holmes , 1902

Joges
16.07.2018 5 z 5

Kdo by neznal tenhle starý příběh. Líbil se mi už kdysi dávno jako film i jako kniha. Nedávno jsem Psa Baskervillského poslouchal jako audioknihu a myslel jsem, že mě už nezaujme a nepřekvapí. Omyl. Závěrečná třetina knihy je velmi dobře napsaná, takže nezbývá nic, než detektivku jen ocenit.

janulka1310
15.07.2018 5 z 5

Knihu jsem četla jen kvůli výzvě, abych měla něco do kategorie - žánr, který nikdy nečtu :) A musím říct, že jsem mile překvapena, kniha mě úplně pohltila a velmi bavila.

werewolf88
30.06.2018 5 z 5

Poprvé jsem viděl psa baskervillskýho jako film, někdy v druhé polovině 80. let u babi na černobílé televizi...civěl jsem na to jak v hypnoze a budil babi pokaždé, když jí padali oči abych se sám nebál .-) Tím příběhem o pekelném psisku jsem byl ale úplně uhranutý a o pár let později jsem si konečně přečetl i knihu, nikdy nezapomenu... Pes baskervillský je prostě KULT!!! Kdo nezná, jako by nežil...

hellena1523
10.06.2018 4 z 5

Neskutečně dokonalá atmosféra! ACD mě i v těchto parných dnech přenesl na studená, ponurá londýnská blata. Jsem moc ráda, že jsem dala aspoň jednu Holmesovku, ale - jak se říká - dobrého pomálu, takže mi asi stačilo. Ale byl to prima zážitek!

n.ezn.amy
20.05.2018 5 z 5

Artur Conan Doyle dovedl neuvěřitelně vylíčit atmosféru tehdejšího Londýna a tíživou a ponurou atmosféru anglického venkova. Sherlock Holmes a jeho přítel doktor Watson jsou úžasně se doplňující dvojice a naprosté legendy mezi detektivy

NikolettaHole
15.05.2018 5 z 5

Jsem velkou milovnicí Sherlocka Holmese, a ani tato kniha mě nezklamala!

barbarera
15.05.2018 5 z 5

Tuto detektivku jsem četla v osmé třídě základní školy a docela mně naskakovala husí kůže. Bála jsem se v noci jít na WC.

dia.riedl
06.05.2018 3 z 5

Příběh je zajímavý, zápletka je skvělá, ale napětí žádné. Alespoň u mě.
Styl psaní se mi líbil a bylo tam i jedno milé překvapení v ději. Jinak to bylo poměrně předvídatelné, přestože jsem příběh neznala z žádných adaptací (v seriálu od bbc byla zápletka hodně změněná).
Nakonec si ale ráda přečtu další knihy s Holmesem.

Wertcha
05.05.2018 5 z 5

Četla jsem už před dávnými lety, takže si vzpomínám jen na to, že se mi to četlo dobře a příběh mě zaujal :)

jolisek123
05.05.2018 5 z 5

Moje první „Holmesovka” a jsem nadšená. Rozhodně s Sherlockem nekončím a ještě pár knih o něm se v mé knihovničce objeví:-)

Atanone
08.04.2018 5 z 5

Pro mě touto knihou začala dodnes trvající platonická láska k houslistovi s dýmkou a mezi všemi jeho napínavými příběhy tento je jeden z mých nejoblíbenějších

Cink262
17.03.2018 5 z 5

Zde snad není co vytknout. Pes baskervillský dokonce "předstihl" účel detektivky a pomocí popisu ponurého prostředí přidal snad i hodně silnou kapku hororu. Prostředí jihoanglických vřesovišť mi naprosto učarovalo stejně jako mlha a děsivé zvuky z bažin - již dlouho jsem se "nevžil" do nějakého místa tolik jako do dějiště Psa baskervillského.
Pravda je, že je kniha napsaná poněkud zastaralým jazykem, četl jsem ji v originále a s některými slovy si ani můj jindy spolehlivý slovník nedokázal poradit, každopádně jsem si četbu užíval, protože mnohá anglická slova často zvukomalebně podbarvovala již tak děsivou atmosféru.

Nachtimin
10.03.2018 5 z 5

klasika

Jarmila97
28.02.2018 5 z 5

Moje první kniha o Sherlockovy a nebude posledni.kniha je naprosto skvěle napsaná , hrozně napínavá a chvílemi mi šel mráz po zádech jen doporučuji si ji přečíst

Kitty
26.02.2018 3 z 5

Jelikož jsem viděla film, věděla jsem, do čeho jdu.

zdennyrakky
16.02.2018 5 z 5

Nemám rád detektivky! Ale tohle není ani tak detektivka jako hlavně naprosto fantastický román o lidech s bravurním vykreslením charakterů a strhující příběh s neuvěřitelně romantickou (v pravém slova smyslu!) atmosférou. Neoficiálně dávám šest hvězd :-)

kotasbk
12.02.2018 5 z 5

Můj první Sherlock a doufám, že ne poslední.

Abnička
05.02.2018 5 z 5

Naprosto úchvataná kniha.

hrosik3
04.02.2018 4 z 5

Bezva čtení na víkend. Klasika, která nezklame.

Jane417
03.02.2018 3 z 5

Neslavnější případ detektiva Sherlocka Holmese je právem nejoblíbenější. Prokletí rodu Baskervillů, ďábelský zabijácký pes, ponurá blata, močály, mlha... to vše dodává románu ponurou a tajemnou atmosféru. Knížku bych přirovnala k temnému gotickému románu. Dílo je psáno jazykem používaným před více jak sto lety, takže je to znát. Holmes a jeho asistent dr. Watson jsou vlastně předchůdci všech svých současných kolegů, kteří také tvoří vyšetřovací pár. V tomto případě vyšetřují, proč umírají příslušníci rodu Baskervillů a zda je opravdu zabíjí temný netvor z bažin. Akorát Sherlock mi až tak sympatický nebyl. Watsona často zesměšňoval a dával mu najevo, že on je tam ten dokonalý a geniální detektiv! Námět je originální, čte se to v pohodě a pokud chce někdo přečíst něco klasického, ale čtivého a jednoduchého, tak tento román doporučuji.