Pes baskervillský

Pes baskervillský
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104734/bmid_pes-baskervillsky-7Au-104734.png 5 3875 3875

Jedinečné líčení atmosféry tajemství a hrůzy z událostí, které se zprvu vzpírají logickému chápání, činí z Psa baskervillského nejslavnější Doylův detektivní román. Detektiv Sherlock Holmes se svým přítelem a pomocníkem doktorem Watsonem vyšetřují případy záhadných úmrtí na venkovském panství v pochmurné krajině vřesovišť. Kdo měl zájem na smrti sira Charlese, dobrosrdečného mecenáše zdejšího nehostinného kraje? Je oním vraždícím monstrem skutečně nepolapitelný děsivý pes? Dějová linie Příběh začíná v Londýně kolem roku 1890. Sherlocka Holmese a doktora Watsona navštíví v jejich bytě Dr. Mortimer a žádá je o pomoc při vyšetření tajemné smrti jeho pacienta bohatého sira Charlese Baskervilla. Jeho smrt doktor spojuje se starou rodinou kletbou, která Baskervilly stíhá už od dob anglické občanské války. Tehdy měl hanebný Hugo Baskerville unést a zneužít mladou dívku. Když mu utekla, byl při jejím pronásledování zabit velkým černým psem, který má děsit i další generace rodu. Mortimer se obává dalšího naplnění kletby, protože do Anglie přijíždí synovec Charlese Baskervilla Henry, poslední z rodu, aby převzal strýcův majetek. Zatímco Sherlock Holmes nechá ostatní myslet si, že řeší případ z domova, dr. Watson se s Henrym jako jeho ochránce vydává na panství v Devonu. Atmosféra blat je tajemná a děsivá. I Sherlock je ale v Devonu, skrývá se ve staré chatrči a pozoruje okolí. A na blatech se schovává i další osoba, uprchlý vrah Selen, bratr zámecké komorné. To je ale vedlejší linie příběhu. Postupně Sherlock Holmes zjišťuje, že vrahem je skutečně pes, ale žádná legenda, opravdový, živý pes. A nejedná tak z vlastní vůle, ovládá ho chamtivý soused Baskervillů, Stapelton, který chce získal jejich majetek. Poslední překážkou je Henry. Stapleton omylem zabije utečence v Henryho šatech. Holmes vymyslí plán, jak chytnout Stapletona při činu. Pošle k němu Henryho na návštěvu a když se muž vrací domů přes blata, Stapleton na něj skutečně pošle svého psa. Ten je zastřelen a Stapleton se nakonec při útěku utopí v bažinách. Případ je vyřešený a sir Henry se ožení s manželkou Stapletona, která ho od jeho vražedných plánů odrazovala.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

The Complete Sherlock Holmes , 1902

Koka
31.01.2018 5 z 5

Pamatuji, jak naše rodiče pohoršovalo, že tak strašlivý, strašidelný a násilnický příběh mohl vyjít ve vydavatelství literatury pro děti (!). Stejně nás však od něj neuchránili, neboť - a to je druhá moje výrazná vzpomínka spjatá s tímto dílem - jsme s nadšením a v absolutním tichu (tři hašteřivá děcka!) vyslechly v jedno sobotní odpoledne rozhlasovou adaptaci. Příběh se na mě podepsal natolik, že se dosud velice obezřetně a vyhýbavě chovám k velikým psům.
Teď po dlouhých letech jsem si to přečetla znova a konstatuji, že příběh nezestárl, je nadále srozumitelný, napínavý, logicky vystavěný i vysvětlený. A pouze jako milá připomínka doby jeho vzniku jsou v textu dnes již neslýchané reálie: třeba ta, jak se stačilo podívat na nedopalek vykouřené cigarety a ze zbytku nápisu označujícího konkrétního trafikanta poznat, kdy a kde byly koupené. Áááách, ten svět před globalizací, to bylo něco!

Disinka
22.01.2018 5 z 5

Naprosta klasika, uplne jsem koukala jak spadla z jahody.. o tehle knize jsem vzdy jen slysela ale dostala jsem se k ni az ted.
Vybornej pribeh s prekvapivymi pasazemi, jen se mi to chvilkama spatne cetlo kvuli "dialektu" jazyka - ale perfektne se tim uspava ditko

markettH
20.01.2018 4 z 5

Mile mě kniha překvapila. Avšak oproti detektivkám A. Christie mi chyběl takový ten wau efekt jako tohle je vrah ;)

Knižní střípky
13.01.2018 5 z 5

S obrovskou chutí jsem si po x letech znovu přečetla tuto detektivní klasiku. Už ani nevím pokolikáté :-) Docela jsem se i bála, zda se konečně nedostaví zklamání. ALe néé, nedostavilo. Užívala jsem si to skoro stejně, jako když jsem knihu četla poprvé cca ve 12-ti letech na prázdninách u babičky. Tehdy vznikla má láska k Sherlockovi a panu Poirotovi od Agathy a je to láska vskutku pravá, která nikdy nekončí :-) Pes baskervillský je pro mě srdcovka - ponurá blata zahalená všudypřítomnou mlhou, staré šlechtické sídlo, rodinné prokletí, záhadné vytí z blat, komu by se toto nemohlo líbit?

Lokina
07.01.2018 5 z 5

Velmi zdařilá detektivka s nejznámějším detektivem Sherlockem Holmesem a jeho přítelem doktorem Watsonem. Příběh byl velmi čtivý, napínavý, místy strašidelný a tajemný. Při popisu blat a pochmurné krajiny kolem panství, mi běhal mráz po zádech. Sherlock jako obvykle vše vyřešil svojí neuvěřitelně propracovanou dedukcí, Watson byl vtipný a snažil se s Sherlockem držet krok. Konec byl nečekaný a rozuzlení přišlo v pravý čas.

Michalka98
06.01.2018 5 z 5

Tak jsem zřejmě našla dalšího skvělého britského autora. Skvělá knížka s napínavým dějem, výborně vymyšlenou zápletkou a nečekaným koncem (i když jsem vraha tak trochu tušila). Určitě si přečtu i další díla sira Doyla.

Eicherik
06.01.2018 4 z 5

Kniha se mi celkem líbila, ale přeci jen bych jí přidal asi tak padesát stránek navíc a ony stránky bych zaplnil větším popisem pochmurné vřesovištní krajiny a popisem zámku šlechtického rodu Baskervillů.

Sudeda
29.12.2017 4 z 5

Kniha u které jsem měl nejvíce nahnáno! Ten pocit, když je mlha hustá jako mlíko a ve tmě se stále něco hýbe je bezmocný... Splněno díky maturitě :)

Kirrie
27.12.2017 5 z 5

Přeneslo mě to do 19. století, řešil se případ na zámku, nemůžu být nespokojená! Doyle má velmi příjemný jazyk, takový nenucený a velmi čtivý. Donutil mě zamyslet se nad svým vlastním stylem psaním. Děkuji Sire, obdivuji vaši práci a právě jste si získal posedlého čtenáře.

Kája5951
27.12.2017 4 z 5

Doporučuji pro všechny příznivce Sherlocka

AlexisG
26.12.2017 5 z 5

Pes baskervillský bylo moje první setkání s knižním Sherlockem Holmesem a musím říct, že mě absolutně nezklamalo. Panství obestřené tajemstvím, nebezpečná zákoutí zrádných bažin a záhadná smrt? Dostala jsem mnohem víc, než jsem čekala a náramně jsem si to užila. Tohle rozhodně nebude mé poslední setkání s panem Holmesem.

Salamon
19.12.2017 5 z 5

Super knížka. :)

dadako
06.12.2017 5 z 5

Můj první Holmes. Musím přiznat, že se mi to moc líbilo. Po dlouhé době mě některá kniha opravdu bavila.

Chesterton
01.12.2017 5 z 5

Další dětská láska a s ním všechny další Sherlockové, které jsem potkala v knihovně pro děti a mládež. Sherlock Holmes s Watsonem byli mými hrdiny a vzory několik let na ZŠ. Taková dětská hezká vášeň:)))
Tajemné, dobrodružné, děsivé, napínavé. Vše, co člověk potřebuje, aby ve zdraví přežil socialistickou povinnou školní docházku :(((

PeterSmith
24.11.2017 5 z 5

Po delší době dávám 5* dílo je to vskutku velkolepé. Sice mě občas štvala z mého pohledu Holmesova "arogance", ale i tak se ke knize zajisté ještě vrátím.

Devil-Ivet
16.11.2017 4 z 5

Tak jsem se odhodlala k přečtení něco o Sherlocku Holmesovi a můžu říct, že mě tento příběh vtáhl do děje. Tajemné, dobrodružné, děsivé. A taky napínavé. Takový to na mě udělalo dojem. Určitě mrknu po jiných knihách o tomto detektivu :)

Smiley96
05.11.2017 5 z 5

Dvěma slovy ... úžasná hrůza... Byla to moje první Holmesovka a četla se jedním dechem

ddkk
25.10.2017 5 z 5

Je to s podivem, ale asi to je jediná detektivka, kterou je možné číst opakovaně - aspoň já můžu - i když už člověk ví, jaké bude na konci rozluštění. Sherlock, ten klasický a původní, nemá konkurenci a Sir CD také ne. Doporučuji všem, kdo se snad s touto povinnou detektivní klasikou zatím míjeli.

MartinBatista
24.10.2017 5 z 5

Četl jsem různé detektivky, ale musím říct, že žádná mě nazaujala a nevtáhla do děje víc než Pes baskervillský. Rozhodně doporučuji! Opravdu skvělé čtení!

Melisandra
19.10.2017 5 z 5