Pět komínů - Příběh z Auschwitz
Olga Lengyel
Kniha poprvé vyšla v USA v roce 1947, dále byla vydána v Mexiku, ve Velké Británii, Itálii, Japonsku, Španělku, ve Francii, v Rumunsku a nyní vychází její první vydání i u nás. Název knihy Pět komínů je symbolický a představuje počet krematorií, která se v koncetračním táboře v Osvětimi nacházela. Kniha má bohatý a pečlivě zpracovaný poznámkový aparát.... celý text
Literatura faktu Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: 2018 , Kartuziánské nakladatelství , Ergo BraunerOriginální název:
Souvenirs de l'au-delà, 1946
více info...
Přidat komentář
V celé knize sámé odkazy a vsuvky ,některé i na několik stránek,škoda jinak příběh super.
Po pravdě řečeno, mám z toho poněkud rozporuplné pocity. Knih na toto téma už jsem přečetla hodně.
Co se informací týče kniha je velice obsáhlá, ale velmi rušivě na mě působily všechny vsuvky a informace, které byly hojně proloženy textem a samotným příběhem Olgy.
To, že je to silný příběh plný beznaděje a čekání na vysvobození o tom není pochyb, často jsem se neubránila slzám, přesto kniha Rodolfa Vrby Utekl jsem z Osvětimi je jaksi zdařilejší.
Přesto dávám plný počet, protože v tomto případě to ani jinak nejde. Nehodnotí se kvalita knihy, jako spíš odvaha se kterou byli lidé ochotni se ve vzpomínkách vrátit k těmto hrůzám.
Bohužel mám ten dojem, že odkaz Olgy nemá ten dosah, po kterém ona toužila. Lidé se nezměnili ani o fous, pořád jsou mezi námi lidé zlý, hloupý, chamtivý a nebezpeční...
Knihu může přečíst pouze otrly člověk. Přečetl jsem asi 1/2 a dál pokračovat nebudu. Vždy po přečtení kapitoly jsem přemýšlel, jestli budu vůbec spát. Z knihy jde opravdová hrůza.
Tohle je Velká Kniha. Je plná bolesti a naděje, nevkusu a štěstí, deziluzí a víry. Hluboce smekám před každým, kdo dokáže o těchto hrůzách znovu vzpomínat a vyprávět. Myslím, že není ani možné si v dnešním světě naplno uvědomit, kolik hrůzy a děsu "ti lidé tam" museli zažívat každým dnem a každou podělanou vteřinu. Strach najednou dostává úplně nový rozměr, který svírá u srdce a způsobuje úzkost.
Obrázky Davida Oléra jsou prostě... strašný a jsem ráda, že existují.
Když pominu hrůzný obal,tak kniha je skvělá.Obsahuje spoustu informací,vysvětlivek i samotné vyprávění paní Olgy.
Kniha je napsaná vzvláštním způsobem. Čtete a máte pocit, že Vás Olga Lengyelová drží za ruku a vypráví Vám svůj příbeh z " jiného světa". Vypráví ho duší a srdcem. Mluví pevným hlasem, ale po tváři ji tečou slzy a srdce má plné bolesti. Ale je to silná žena a chce nám říct tento příbeh hrůzy ,utrpení a smrti. Vypráví o místech kde smrt znamená vykoupení a život prodloužení hrůzostrašného utrpení.
Štítky knihy
koncentrační tábory druhá světová válka (1939–1945) Osvětim (koncentrační tábor) holokaust, holocaust
Velmi zajímavá kniha, která líčí otřesné zážitky z Osvětimi. Kniha se mi četla dobře, ale je pravdou, že obsáhlý poznámkový aparát trochu ruší čtení, i když obsahuje velmi zajímavé informace.