Pětka na ostrově pokladů
Enid Blyton
Správná pětka / Slávna 5 série
1. díl >
Z toho kouká pořádné dobrodružství! Sourozenci Anna, Dick a Julián výjimečně netráví prázdniny s rodiči – jedou do Kirrinské zátoky za příbuznými, s nimiž se nikdy předtím neviděli. Teta je milá, strýček nerudný a sestřenka Georgina je sice trochu svérázná (slyší pouze na zkrácenou verzi svého jména "George"), ale zato má psa Tima, vlastní ostrov a poblíž něj i ztroskotaný vrak. Když moře jednoho dne potopenou loď při bouřce vyvrhne na skály, děti zjistí, že se na ostrově možná skrývá poklad. Tajemství zná ale i někdo jiný, kdo by je rád o ostrov i poklad připravil... celý text
Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 2019 , OneHotBookOriginální název:
The Famous Five: Five on a Treasure Island, 1942
Interpreti: Michaela Maurerová
více info...
Přidat komentář
Veľký detský sen splnený! Cítil som sa ako šiesty člen Slávnej päťky a s príbehom som nadmieru spokojný. Čo na tom záleží, že sa v knihe vyskyťli nezrovnalosti. Dôležité je, že so Slávnou päťkou zábava, dobrodružstvo a prázdniny nikdy nekončia !
Moje srdcovka. Jako dítě jsem přelouskal celou sérii a vůbec mi nedošlo, že se děj odehrává v první polovině 20. století. Jednoduše nadčasové.
Mám takový pocit, že mi tuto knihu hned po jejím porevolučním vydání někdo zakoupil a daroval. Možná to byli moji rodiče, nebo jsem si ji pořídila sama, ale opravdu si teď přesně nevzpomenu. Každopádně jsem si knihu tenkrát přečetla, i když jsem už dávno nebyla malé dítko ;-). No a nyní jsem si pořídila její audioverzi, která je opravdu moc hezky načtená. A také příběh jako takový se mi líbil. Sourozenci Julian, Dick a Anna se zde poprvé setkávají a postupně seznamují se svojí sestřenicí George, která má skvělého psa Tima. Kromě toho jí její maminka darovala ostrov, kam se děti samozřejmě vydávají na výpravy. Jenomže potom dojde k nálezu něčeho tajuplného - a na scéně se v této souvislosti (jak se ostatně dá tak trochu očekávat) ocitají zlí dospělí... Víc prozrazovat nebudu, za sebe musím přiznat, že jsem si ta dětská dobrodružství zase neskutečně užívala - stejně jako když jsem já sama byla v podobném věku.
A víte vy co? ;-) Taky jsem měla (spolu s mladší sestrou) takový mrňavý ostrůvek u babičky a dědečka! A byly jsme tam obě o prázdninách skoro pořád, i když měl plochu snad jen šest metrů čtverečních...
Správnou pětku jsem jako malá milovala a přečtení všech 21 dílů tehdy byla samozřejmost. Ani mě netrápilo, že se linie příběhů opakuje.
Teď jsme četli se třeťáky Správnou pětku v družině a byli z ní nadšení, dlouho je žádná kniha takhle nenadchla. Děj totiž není složitý, má spád a o dobrodružství není nouze.
Za důležité ovšem považuji vysvětlování genderových stereotypů, mnohdy to vedlo k velmi zajímavým debatám, až jsem byla překvapená, jak dokáží děti tuto problematiku vnímat.
No a největší miláček třeťáků? Samozřejmě že Tim!
Tak jsem se těšil jak bude napínavé pátrání po ostrivě a v hradu,ale všechno mi připadlo odfláknuté,ta bouře která je potkala na ostrové by si zasloužila delší rozvedení.Takhle bylo vše ukončeno moc brzy.Proto hvězdu ubírám.
Celou třetí a čtvrtou třídu jsem strávila na anglickém venkově pitím zázvorové limonády na vřesovištích a prozkoumáváním tajných chodeb. Doma ve skříni jsem pak měla sešit, kam jsem si zapisovala podezřelé věci, které jsem zaznamenala na našem maloměstě. Teď ve třiceti jsem se ke knihám vrátila a uvědomila si, jak moc mě Správná pětka ovlivnila. Zároveň jsem si ale všimla, že všechny díly jsou od začátku až do konce v podstatě stejné a ničím nepřekvapí, tudíž mě to po několika dílech přestalo bavit. Hodně rušivé je také všudypřítomné lpění na genderových rolích nebo rasismus a další věci, které neobstály v čase. Nicméně já se prostě nemůžu zbavit sentimentu.
Návrat do dětských let...
Příjemné připomenutí jednoho letního dobrodružství, čtyř dětí, psa, lodního vraku a rodinného odkazu.
Svižná a jednoduchá četba.
So Slávnou päťkou som presnívala veľkú časť detstva, zažila viaceré knižné dobrodružstvá, ktoré ma až neskutočne lákalo zažiť aj na vlastnej koži, a do istej (zrejme dosť výraznej) miery táto séria ovplyvnila môj ďalší čitateľský vkus.
Aj po rokoch to bol zážitok, hoci svoju rolu určite zohrala aj nostalgia, akurát môj „dospelácky“ pohľad na dospelých bol o dosť negatívnejší než detský. Trebárs už len to, že rodičia poslali svoje tri deti na leto k príbuzným, aby si „konečne“ v dvojici oddýchli – pričom tie deti majú po zvyšok roka na internátoch... Alebo agresívny Georgin otec, submisívna matka... Spätne je pre mňa vlastne zvláštne, že mi tieto veci nebili do očí ako dieťaťu :).
Naše sedmileťačka je ze Správné pětky nadšená, dobrodružství, parta dětí, pes. Někdo tu srovnával s Ransomem, tak u nás je to přesně naopak - Ransome odložen dcerou po prvních stránkách, ze Správné pětky budu muset shánět další díly.
Normálně jsem si způsobila trauma. :))) Ve své nejvíc milované a zidealizované dětské knížce jsem objevila strašnou logickou nesrovnalost.
Svět už nebude jako dřív - leda by pes Tim uměl šplhat po laně… Ale předpokládám, že o tom by autorka čtenáře hrdě zpravila. =D
Ale víte, co mě ve finále mrzí nejvíc? Že se s dospělostí vytrácí ten tetelivý pocit, který při čtení provází dětského čtenáře. Ten bych ještě někdy moc ráda zažila.
Stačí se jenom podívat na přebal Správné pětky a rázem se ocitám v dětství, kterým mě celá tahle série od Enid Blyton provázela. Mám k ní hluboký vztah, protože to byly první příběhy, které mě vlastně pořádně vtáhly do života, který si bez knížek už nedovedu představit. I dnes si vybavuji ty pocity plné napětí a očekávání, když Pětka objevovala staré, podzemní chodby, prozkoumávala maják, luštila tajemné, světelné signály a vydávala se po stopách zlodějů a únosců. A k tomu všemu pila zázvorové pivo a jedla obložené sendviče. Můj čtenářský deník, který jsme museli psát do školy, byl plný "recenzí" a obrázků jen na Správnou pětku.
Prostě super dobrodružné a napínavé výpravy, které chceš číst a zažívat, ať je ti devět nebo třicet pět!
Knížku jsem si pujčila z knihovny a odmítám jí vrátit, i když už dlužím 15 korun. Hezký, napínavý, poutavý a dobrodružný děj!
První díl série o dalším pátrání jiné dětské party tentokrát v anglické vesničce. Přespávání v bouři pod širákem, zkoumání dávné zříceniny tajného hradu a ještě k tomu nesmí chybět honba za pokladem! George, Anna, Dick, Julian a jejich pes Tim vyrážejí na své nejnovější dobrodružství.
Jó, tohle je nostalgie, celá série, to jsem hltala. Pamatuju, jak jsem chodila kolem trafiky a čekala na další díly. Sice jsem už tehdy na to bylo trochu přestárlá prý, ale chytlo mě to. Už se těšim, až to podrstčim svým dětem.
Vypocuta audiokniha. Na skusku. Ked som bol mladsi, mali sme doma niekolko knih tejto serie, ono to vychadzalo hned po revolucii s takymi putavymi obalkami. Ale cital to moj mladsi brat. Ja som si to vyskusal teraz, a asi pozde. Akoze tie decka sa v knihe spravali mravopocestne a uvedomele az mi to bolo na smiech. Jasne, autorka bola pedagogicka s dost ortodoxnymi nazormi. Ale aj tak, dost dobre si neviem predstavit dieta ktore by sa stotoznilo s postavami. :)
Pri pocuvani mi to hned pripomenulo Ransomove Vlastovky a Amazonky. Viete, prazdniny, parta deti, cln, jazero, ostrov. Ale to je vsetko. Ransome je oproti tomuto trosku ina liga. Akoze viem ze to nie je literatura uz pre mna ale napr. Vlastovky som si precital s chutou niekolko dielov. Ransome detske dobrodruzstva ovladal opisat. Vtiahnut do deja, opisat prirodu, vytvorit zapletku, napinavy dej. Blyton chce hlavne poucovat a moralizovat. Neskor to trosku napravi podzemne dobrodruzstvo.
Pamatuji si, jak jsem ve druhé, třetí třídě zkoušela správnou pětku číst a ukrutně mě nebavila. Teď jsem se k ní vrátila se synem a můj názor na knížku se tedy vůbec nezměnil, pořád mi připadá nudná, ale bylo mi synem i manželem vysvětleno, že nejsem kluk a dobrodružný knížky nechápu. :-)
Pětiletý syn je z knížky nadšený a pořad se ptá, kdy už budeme pokračovat dalším příběhem.
Autorovy další knížky
1992 | Pětka na ostrově pokladů |
1996 | Pětka v pasti |
2003 | Vzhůru na kouzelný strom |
1993 | Podařená dvojčata |
1997 | Pětka na Ďáblových skalách |
Tahle série mne dosud míjela, ale když jsem ji našla dostupnou jako audioknihu, rozhodla jsem se konečně zkusit - aspoň první díl. A bylo to celkem fajn.
Jedná se o vcelku zábavné prázdninové dobrodružství s určitou dávkou napětí. Autorka tu pěkně zobrazuje téma přátelství, sourozenectví versus to, jaké to je být sám, jedináček. A je to zpracované vcelku pěkně, líbilo se mi to.
Osobně mi víc od autorky sedí její série Tajemství, kde se se do těch příběhů cítila daleko víc vtažená a postavy mi víc přirostly k srdci - víc než tady. Ale to určitě neznamená, že Správná pětka je špatná věc. Pokud vás to láká, určitě zkuste.
Za sebe dávám průměrné hodnocení. Jestli budu pokračovat dalším dílem, nevím, ale jsem ráda, že jsem tuhle sérii konečně zkusila.