Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164719/petr-a-lucie-164719.peg 4 7652 7652

Válečná Rollandova práce (psáno v srpnu 1918) - milostná idyla dvou mladých lidí v Paříži, bombardované němec. letadly. Náhodné setkání synka měšť. rodiny a proletářské Lucie začíná děj románku, odehravšího se od 30. ledna do Velkého pátku 19. března 1918, kdy oba milenci tragicky hynou pod zřítivším se pilířem bombardovaného chrámu. Dílo je obrazem hrůznosti imperialistické války, ničící nevinné mladé lidi.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Svoboda

Pierre et Luce, 1920

AdélkaÁďa
22.01.2016 4 z 5

Knížka je stará dobře známá klasika. Velice mě mrzí, že jsem se již ve škole dozvěděla konec a tudíž jsem byla ošizena o moment překvapení v tom, jak celý příběh skončí, ale to jistě není autorova vina. Knížka se mi jinak velice líbila. Chvílemi jsem se cítila jako bych se procházela po Paříži společně s Petrem a Lucií.

dennie3
20.01.2016 4 z 5

Moc nevím, co si o knize myslet. Autor používá nádherné slovní obraty a píše s něhou, na druhou stranu by některé momenty připadaly moc přeslazené a přímá řeč mi často kazila zdání reality - nedokážu si představit, že by lidé tolikrát používali "miláčku, blázínku..". Na druhou stranu je to doba století stará a každý je jiný..
Kniha má spoustu krásných a děsivých myšlenek, konec je úžasný.

Damato
14.01.2016 5 z 5

V mládí jsem ji četla nesčíslněkrát, teď jsem se k ní vrátila a mám naprosto stejné pocity, jako když jsem ji četla poprvé. Až na malý rozdíl - v mládí vidíme tu krásu mládí a první lásky, ve stáří už ale vidíme tu tragédii smrti mladých lidí, kteří díky válce přišli o budoucnost. Ale kniha je to naprosto úžasná.

dagmar5477
13.01.2016 4 z 5

Celkem hezký příběh, ale nějak mně to neoslovilo. Asi jsem od knihy čekala více.

bruzdek7
12.01.2016 3 z 5

No číst se to dá, když už není do čeho píchnout. Podle mne trochu postrádá děj. Hrdinové si svou lásku zřejmě užívají, ale čtenář se probudí až ve chvíli, kdy oba vypouštějí andělíčky. Je to další (více-méně povedená) cover verze Romea a Julie. Ovšem, jakožto fanda ,unhappy-endů' jsem spokojen s úmrtím hrdinstva a knihu hodnotím třemi bludišťáky.

p.svatka
11.01.2016 4 z 5

Za mě úžasná klasika. Příběh krátký, ale velmi silný. přečteno během pár hodin. Doporučuji.

luckazackova
06.01.2016 5 z 5

Hodně mě překvapil ten konec

Chandra
03.01.2016 4 z 5

Kniha se četla docela dobře jen příběh mi připadal dosti krátký.

thejanula
02.01.2016 4 z 5

Celkem dobrá kniha, dobře se mi četla. :)

Bendytom
30.12.2015 5 z 5

Moc nechápu, proč se zde některým kniha nelíbí a hlavně kritizují lyrické pasáže. Příběh je nádherný, měl jsem pocit, že jsem přímo v Paříži s nimi. Skvělý popis pocitů a jejich lásky a to, jak se k sobě oba dva chovají. Pro mě kniha, která se dotkla srdce. 10/10

Lauralex
27.12.2015 3 z 5

Pro mě kniha pouze maturitní, jak jen maturitní může být, sama bych si ji asi - no určitě nepřečetla. Literatura klasická, ale na mě asi až moc klasická. Líbil se mi příběh a bavily mě dialogy postav, ale styl psaní mi moc nesedl. Jakožto "nejslavnější milostná novela" mě celkem zklamala. A to jsem romantička, takže nevím, kde se stala chyba.

Aktualizace: Z této knihy jsem úspěšně odmaturovala, takže už si ji po celý život svým způsobem ponesu v paměti.

Terazky
25.12.2015 4 z 5

Na nějaké romantické příběhy moc nejsem, ale tohle se odehrává uprostřed první světové války, takže to bylo o něco (pro mne) zajímavější. Občas mě nebavily dlouze sepsané pocity, ale jako celek to bylo vynikající. A také jsem se s touto knihou setkala díky povinné četbě.

Vitner
17.12.2015 4 z 5

Kniha která mě moc nezaujala. Přečetla jsem jí jen kvůli maturitě a asi se k ní ani nebudu vracet.
Příběh je to hezký ale nezaujalo mě chování milenců a celkově období války ve kterém se kniha odehrává.
Nechci někoho odradit ale můj názor je že je kniha nezáživná..... :-(

anez66
28.11.2015 4 z 5

I když je kniha poměrně útlá, moc mě nebavila. Příběh je moc pěkný, ale do děje mě to nevtáhlo.

maple34
12.11.2015 3 z 5

Dávám tři hvězdy. Zejména proto, že jsem nepřišel na chuť Rollandovu stylu. Zřejmě proto, že když se o něčem říká, jak je to skvělé, tak u mě je to zpravidla právě naopak. Strhující je závěr, tam jsem zamáčkl slzu, bylo mi jich neskutečně líto. Ke knize se určitě vrátím, řadím ji k těm, na něž se v průběhu života mění názor.

Katnys
12.10.2015 5 z 5

Neviem ako knihu popísať...Čakala som tému vojny a lásky,nevyhýbal sa tomu,ale bola podaná inak.
Neviem na ňu stále nájsť správne slová.Zaradila sa medzi moje srdcovky a kto číta túto knihu s pochopením,vidí ten šťastný koniec.

Salwator
28.09.2015 5 z 5

Bál jsem se toho, že to bude jen romantická slátanina. Nakonec se z této knihy vyklubalo příjemné čtení k večerům, kde sice bylo hlavní téma láska a válka se téměř neobjevila, ale bylo to vše tak hezky naivní, až se člověk musel čas od času pousmát.

romankrasa
28.09.2015

Petr s Lucií prožijí několik krásných dní, během nichž si „plánují společnou budoucnost“. A když se již téměř zdá, že budoucnost bude skutečně růžová, že nastanou slunné dny, že nic nemůže překazit šestnáctiletým jejich plány, 29.března 1918, přesně na Velký pátek se na ně sesune kostel. Umírají si v náručí. Bez budoucnosti, naděje. Bez splněných snů, ztraceni ve statistice válečných obětí.
Nezapomenutelný příběh, který mi v mnohém připomíná Remarque

Ládja
26.09.2015 3 z 5

Pořád u mě vede s podobnou tématikou Remarque a myslím, že se to jen tak nezmění. Přišlo mi to trochu o ničem, čekal jsem více. Ale za báseň ke konci to stojí přečíst.

exinix
22.09.2015 odpad!

V mojí povinné četbě pátá a jednoznačně nejhůře napsaná ,,kniha". Něco tak pitomě napsaného jsem už dlouho nečetl, opravdu nechápu jak se tato ,,kniha" může vůbec někomu líbit. Prvních deset stránek jsem četl asi hodinu a snažil se pochopit co tím jako autor chtěl říci. Marně! ,,Kniha" málem letěla z okna a to jsem klidný člověk. Jednoznačně nedoporučuji!