Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164719/petr-a-lucie-164719.peg 4 7652 7652

Válečná Rollandova práce (psáno v srpnu 1918) - milostná idyla dvou mladých lidí v Paříži, bombardované němec. letadly. Náhodné setkání synka měšť. rodiny a proletářské Lucie začíná děj románku, odehravšího se od 30. ledna do Velkého pátku 19. března 1918, kdy oba milenci tragicky hynou pod zřítivším se pilířem bombardovaného chrámu. Dílo je obrazem hrůznosti imperialistické války, ničící nevinné mladé lidi.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Svoboda

Pierre et Luce, 1920

Toda
13.06.2013 5 z 5

Nejoblíbenější příběh lásky...v mém vydání byly navíc krásné ilustrace!

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

"Bránou jeho očí vstúpila do jeho srdca, vstúpila celá..."
Dokonalosť v jednoduchosti, poukazujúca na skutočnosť, že láska, ktorá končí smrťou, je silnejšia, než vojna, v ktorej smrť žiadny zmysel nemá.

budíček
07.06.2013 4 z 5

Život, láska a válka – tři slova, která procházejí celým příběhem a provázejí jeho hlavní hrdiny. Tento příběh jsem četla už několikrát a vždy v něm objevím něco nového. Kdysi ještě snad na základní škole, se mi líbil příběh lásky hlavních postav. Dnes s odstupem let, mě neméně fascinuje jejich touha po životě, byť je beznadějná. Pohled mladých lidí na válku kolem nich je často dojemný a přitom člověku dá mnohem víc, než by čekal. Jejich úvahy o životě a společnosti, ve které žijí, a které se jen jakoby objevují vedle jejich milostného příběhu, jsou neméně silné. Při dočítání posledních stránek mě vždycky mrazí a žasnu, jak silný příběh dokázal autor na těch pár stránkách napsat.

ChrisSparrow
29.05.2013 3 z 5

Hezký příběh... ale znovu bych po ní asi nesáhla.

dendisek3
29.05.2013 2 z 5

Kniha mne moc nezaujala, nevim proc, ale ne.

miracless
22.05.2013 3 z 5

Úspěšné přiblížení Paříže v roce 1918. Poutavý a napínavý příběh jsem měla velice rychle přečtený. Krátká forma nebyla vůbec na škodu, právě naopak - knize přidala na dramatičnost a zábavnosti. Velmi doporučuji ;)

olinka30
22.05.2013 4 z 5

Je to jedna z nejkrásnějších knih od tohoto spisovatele. Opravdu moc pěkné.

suze
18.05.2013 4 z 5

Knížku jsem si přečetla hlavně ze zvědavosti - hodně jsem už o ní slyšela a zrovna jsme ji probírali ve škole, takže nebylo, co řešit. Měla jsem ji přečtenou za několik hodin a musím říct, že splnila přesně to, co jsem od takové knížky očekávala. Nemůžu říct, že bych čekala něco horšího ani nic lepšího. Byl to prostě příběh o dvou mladých zamilovaných lidech, kterým se ale do cesty postavila překážka - 1. světová válka. Tím, že autor zasadil děj do Paříže příběhu dodal na romantičnosti. Myslím, že plusem u této knihy je mimo jiné také to, že není nijak dlohá, protože jinak by mohla někomu připadat místy nudná a zbytečně zdlouhavá.
Kniha je hodně srovnávána také s Romeem, Julií a tmou, tuto knihu jsem ale ještě nečetla, ikdyž to mám v plánu, takže z tohohle hlediska nemohu posoudit... :-)

luciasek86
16.05.2013 4 z 5

Příběh o lásce v kruté době války se mi docela líbil, knížka je pěkně napsaná měla jsem ji jako povinnou četbu k matuře.

Es.
05.05.2013 5 z 5

myslím, že krátkost příběhu je ideální :-) svým způsobem se to podobá příběhu Romeo a Julie

bubo bubo
02.05.2013

Nejak me to nevzalo, a tenkrat jsem dokonce byla zrovna cerstve zamilovana.... Nevim, neni to moc originalni a ani nijak extra hluboke...

smnpka
09.04.2013 1 z 5

Poviná četba, takže co dodat. Prostě kdyby to nebylo povinný tak to určitě nedočtu. Tenhle styl romantiky v období války mě fakt nezaujal. Určitě souhlasím s Vernikou. ,,Proč je tahle kniha vůbec tak slavná?´´

vejik
25.03.2013 5 z 5

Skvělá kniha, poprvé jsem ji četla ještě na základní škole. Smutný příběh o lásce během války, ani několikeré přečtení knihy nezabrání slzám, které během čtení pokaždé roním.

bibi.r
25.03.2013 4 z 5

Četla jsem ji na střední a obrečela ji. Knížka o zamilovaných lidech ve zlých časech. Lidech, kteří by se jinak neměli možnost zamilovat, kdyby byla jiná doba.

J.angel
22.03.2013 4 z 5

Příběh tak trochu podobný knize Romeo, Julie a tma..A ta se mi bohužel líbila více. 4*

magnolia
18.03.2013 3 z 5

Knížku jsem přečetla během 2 hodin z nedostatku jiné četby (taková povinná četba s 20letým zpožděním ). Přede mnou mnozí hodnotili knížku výstižně, připojuji se, ale je to prostě četba, bez které se obejdu - mám radši jiné knížky pro zamyšlení i potěšení (když už si můžu vybrat).

Mrs.Domis
17.03.2013

Krásný romantický příběh

ElenaM
06.03.2013 3 z 5

Příběh byl celkem fajn, ale čekala jsem větší zápletku a celkem jsem se během čtení i dost nudila... Takže za mě tři hvězdy!

Ancaf53
04.03.2013 4 z 5

Krásná povídka s romantickým příběhem v nelehké době. Ten kontrast mezi vnitřním světem dvou hrdinů a dobovou Paříží mistrovsky poukazuje na absurditu války. Zpočátku zdlouhavé a nezáživné, na konci jsem nechtěla dočíst poslední stránky, neboť jsem věděla, že ten příběh skončí a v hlavě se mi honila myšlenka, že aspoň v mém čtenářském prostoru nechci nechat vyhrát válku :D Záhy dočteno, a myslím, že ne naposledy. ****

Klarineta
03.03.2013 5 z 5

"Vešla mu do srdce dveřmi jeho očí...". Krásný příběh, ale z mého pohledu knížka obsahovala zbytečně moc zdlouhavých, nudných úseků.