Petr a Lucie

Petr a Lucie
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164719/petr-a-lucie-164719.peg 4 7652 7652

Válečná Rollandova práce (psáno v srpnu 1918) - milostná idyla dvou mladých lidí v Paříži, bombardované němec. letadly. Náhodné setkání synka měšť. rodiny a proletářské Lucie začíná děj románku, odehravšího se od 30. ledna do Velkého pátku 19. března 1918, kdy oba milenci tragicky hynou pod zřítivším se pilířem bombardovaného chrámu. Dílo je obrazem hrůznosti imperialistické války, ničící nevinné mladé lidi.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Svoboda

Pierre et Luce, 1920

Vernika
06.09.2012 2 z 5

Tuto knihu jako povinnou měl u nás přečtený snad každý z důvodu, že byla krátká. Já ji četla jako jednu z prvních, ale vůbec mne nenadchla. Ani jsem se na její obsah nemohla pořádně soustředit. Opravdu nevím, proč je tato kniha tak slavná...

Maica
06.09.2012 3 z 5

Těšila jsem se na nějaké jednoduché (ale hluboké) čtení o lásce. Nestalo se. Bylo to takové náročné, musela jsem hodně přemýšlet a rozhovory byly škrobené. Což ovšem možná odpovídá době příběhu. Ale hlavní myšlenka se mi líbí. I ten konec se tam hodí, bez něj by to nějak nebylo ono. Nebylo by to tolik burcující.

Addie
18.08.2012 4 z 5

Láska žije až do konce. Neměla moc dlouhé trvání, jen co je pravda. Jasná demostrace toho, že válka v rychlosti ničí vše, co jí přijde do cesty? Z dnešního pohledu jsou v knize už nepříliš typické dialogy, ale nejsem z těch, kdo mají problém s mluvou dávných dob.

drStanek
10.08.2012 2 z 5

Potkají se, milujou se, milojou se, milujou se, milujou se, pořád se milujou, jsou mrtví. THE END.

palačinka
02.08.2012 5 z 5

Nejkrásnější kniha o lásce jakou jsem kdy četla. Možná pro mě předčila i Shakespeara s Máchem dohromady :) Dokonce jsem si z knížky musela začít vypisovat citáty, abych na ně nazapomněla, až knížku vrátím zpátky do knihovny, protože by byla velká škoda zapomenout ne to, že:

"Stává se někdy, že zazní neúplný akord, drsně a chraptivě; zanechává ducha v nepokoji až do chvíle, kdy se k němu připojí nový tón a sloučí nepřátelské nebo chladně si cizí prvky, jako by to byli návštěvníci, kteří se neznají a čekají, až budou představeni. To pak ihned nepříjemné napětí povolí a harmonie plyne od článku k článku. Takový duševní chemický proces provedl toho dne vlahý letmý dotyk dívčí ruky."

bararich8
26.07.2012 5 z 5

Zvláštní knížka, takové vyplnění prázdna. Moc se mi ale líbila.

ValKing
23.07.2012 1 z 5

Nemůžu si pomoct, nuda, nuda a příběh, který mě vůbec ničím nedojal. V porovnání s dokonalým Otčenáškovým dílem brak. A to jsem si to chtěla vzít k maturitě. Hell no!

Zuzvil
30.06.2012 3 z 5

Tato kniha je taková novodobější podoba známého příběhu Romea a Julie...Láska je tu ale zobrazena v průběhu války, v knize je krásně popsáno, jak dva mladí lidé v sobě nachází zalíbení, přesto, že kolem nich hučí děla a zuří právě válka. Jedná se o takový jednodušší styl psaní, ale ten v podstatě zaručuje i snadnou čtivost. Je to velmi milá a romantická novela, která se jako povinná četba čte dobře.

Kachorra
27.06.2012 5 z 5

Kniha s výběrem krásných jazykových prostředků. Popisy emotivního rozpoložení hlavních hrdinů mě zcela vtáhly do děje.

lord-artoo
17.06.2012 4 z 5

Lidé píšící, že má kniha nezajímavý děj, mají do značné míry pravdu. Rolland ovšem nepíše děj (jinak by nenapsal novelu, nýbrž román), ale náladu a tu vystihl beze zbytku. Stěžejní téma lásky dvou náctiletých na pozadí jednoho z nejbrutálnějších období lidstva, doplněné o drobné filosofické úvahy o podstatě člověka, lásky, války a mnoha jiných, zkrátka bere dech. Jen jediné mi zůstalo záhadou: Kdo je ona rusovláska z posledních stran?

Maguša
03.06.2012 5 z 5

Jedním slovem nádhera, kterou jsem přečetla jedním dechem. Silný příběh, který si určitě přečtu znovu.

elusha3
01.06.2012 4 z 5

Mě se to docela líbilo. Nemám moc ráda tématiku války, ale co se týče knih z období válek, tohle dílo nebylo nejhorší co jsem četla:) U maturity jsem se modlila abych si tuto knihu vytáhla, protože je jednoduchá, informace o autorovi se také dobře pamatují... :)

Verousek
31.05.2012 4 z 5

Další zdařilé dílo. Velice se mi líbilo

veronica 01
30.05.2012 2 z 5

Četla jsem to jen protože jsme to měli v povinné četbě, ale nechápu, jak nám tam tohle mohli dát. O samotném autorovi jsem skutečně nikdy neslyšela a příběh na mě nějak nepůsobil. Použiju slova svojí kamarádky: ,,Byla jsem ráda když to na ně spadlo a byl konec!" Příběhy odehrávající se ve válce mám ráda, ale tohle mi nějak nesedlo.

Xamedeus
15.05.2012 5 z 5

Petr a Lucie, jelikož máme problém v naší době mýt praktickou zkušenost z válkou, je pro nás tato kniha asi jedinou možností. Jak poznat totální bezvýznamnost války a že válka ničí nejen lidi do ní zapojených, ale bohužel i lidí kteří se jen milují a chtějí být spolu a nikomu by neublížili, Tato kniha mě připomněla že válka je hnus a že každý má právo na lásku.

Angelot
14.05.2012

Knížka mě nedokázala dostatečně upoutat. Sladké to bylo až až... a to je taky tak to jediné, co mi z knihy utkvělo v paměti.

yvett
05.05.2012 4 z 5

Krásně napsaná kniha, kde není potlačen děj a zároveň jsou zde krásně vystihnuté pocity obou hlavních postav. Kniha není dlouhá a na druhou stranu mám pocit, že vyjádřila vše co měla. Konec trošku useknutý, ale o to víc výstižný :), lepší než otevřený konec. Po dočtení by čtenář mohl mít pocit, že kniha je přeslazená, nereálná, ale je to založené na kontrastu lásky-války, takže to dost možná byl i účel.(?) Kdo nečetl, doporučuji.

pearl.a
01.05.2012 5 z 5

Úžasná novela, přečetla jsem ji jedním dechem. I když člověku přijde ten konec trochu useknutý (vím, že si na to stěžovalo dost lidí z mého okolí, co to četli), autor to mohl aspoň jednou větou rozvést. Co si pamatuju, nejprve jsem to ani nepochopila. Každopádně každému doporučuji ( i třeba k maturitě). :)

Antena
16.04.2012 4 z 5

Krásný příběh dvou mladých lidí z dvou různých světů, kteří by spolu stejně žít nemohli. Tato kniha se mi moc líbila :), i když ze začátku jsem se do ní nemohla vůbec začíst a chtěla jsem to vzdát :)..

mintberry
01.04.2012 4 z 5

V celé knížce spousta zdlouhavých slaďoučkých a emotivních popisů a konec odbitý jednou větou...to mě trochu zklamalo :-)