Petrolej
Upton Sinclair
Knižní předloha filmového hitu Až na krev oceněného 2 Oscary. Rozsáhlá románová freska zachycuje život v naftařském průmyslu v jižní Kalifornii na počátku dvacátých let minulého století. Na pozadí tamních dělnických bojů se odehrává zápas nezávislého naftového magnáta s naftařskými monopoly. Tento muž představuje dobromyslného talentovaného podnikatele, naproti tomu jeho syn, který má po otci podnik převzít, usiluje především o zlepšení nelidských pracovních podmínek chudých dělníků. Román lze vnímat jako dokument o skutečném životě dělníků v jižní Kalifornii.... celý text
Přidat komentář
Začátek příběhu líčený skrze oči malého Bunnyho a orientovaný na těžbu ropy, obchod, otcovu praxi a jeho rady, na poměry v bohatých kruzích, na hádky vlastníků pozemků, nebo třeba na volné chvíle v Paradise považuji za velice zdařilý. Třináctiletý přemýšlivý Bunny je pro mě čitelnou a pochopitelnou postavou, se kterou jsem se neměl problém celkem rychle ztotožnit.
S přibývajícími stranami se však příběh mění a dostává stále více politického a agitačního náboje, což je vzhledem k povaze podnikatelské činnosti hlavních protagonistů pochopitelné. Zdá se mi však, že na úkor politiky jsou upozaděny nosné prvky a kniha se stává hůře čitelnou a méně záživnou. Události už nejsou popisovány průběžně, ale zkratkovitě až v jejich důsledcích, motivy jednání postav nejsou vysvětlovány, jejich myšlenky a vnitřní boje nejsou prezentovány v podobném duchu jako na začátku knihy. Navíc jsou machinace s koncesemi a hlasy, ropné lobby, univerzitní poměry atp. popisovány zkratkovitě a nesrozumitelně (můj názor). Kvůli těmto vlivům se mi takřka všichni hrdinové s Bunnym v čele postupně odcizili a příběh pro mě přestal být atraktivním.
Postava tesaře (náhoda?) Paula coby neochvějného poctivce, socialisty a posléze komunisty na mě nepůsobila věrohodně, sympaticky ani spasitelsky. Samotný závěr díla je těžce depresivní a bohužel se na mně minul účinkem. I když se mi poslední řádky nečetly snadno, závěrečná smršť zlých a tragických událostí a podivná pasivita postav na konci přesáhly únosnou a uvěřitelnou mez.
Přes tento román asi cesta k autorovu dílu nevede, pokud bych touto knihou začínal, asi bych další knihy tohoto autora už nevyhledával.
Už som mal pár kníh od Sinclaira prečítaných, preto som sa tešil (no bolo to už dosť dávno) aj na túto rozsahom objemnejšiu knihu. Našiel som ju v jednom antikvariáte. Začal som ju čítať asi 3x no ani raz som ju nedočítal. Text je to dosť ťažký a depresívne ladený. Množstvo politických klišé v prípade Sinclaira z ľavej strany odrádzalo od ďalšieho čítania. Je to skrátka politický román typu hard a za bývalého režimu bolo podobných kníh u nás publikovaných kvantá, preto som to bral viac ako agitku a odložil medzi knihy viac nečítané. Viem si predstaviť, že vo svojej dobe a v mieste vzniku mohol mať nejaký prínos, u nás však podobná literatúra nejaké pozitívne pocity už nevyvolávala i keď sa v nej nachádza kopec faktov.
Štítky knihy
zfilmovánoAutorovy další knížky
1974 | Džungle |
1948 | Konec světa |
1972 | Petrolej |
1947 | Dračí zuby |
1994 | Dračí sklizeň |
Do knihy jsem se pustila kvůli úžasnému filmu natočenému na motivy této knihy. V knize je hodně politiky a navíc já odboráře nemusím, přesto je výborně napsaná, film se liší, politika ustupuje, zásadně se mění charaktery některých postav, nutno podotknout, že k horšímu. Ale tím se stává příběh zajímavějším. Doporučuji zhlédnout.