Pí na nebesích

Pí na nebesích
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44684/pi-na-nebesich-44684.jpg 5 23 23

Propast mezi každodenním životem a jeho běžnými pojmy a světem přírodních věd se v našem století rychle prohlubuje. Matematika stojí mezi těmito exaktními vědami na nejabstraktnějším a nejméně srozumitelném konci. A přitom je to univerzální věda, v níž lze vytvářet modely pro ostatní vědecké disciplíny. Proto je Barrowův pokus přiblížit tuto „královnu věd“ a její vztah k reálnému světu tak záslužný. Čtenář se z knihy dozví mnoho jak z historie matematiky, tak řadu informací z logiky, základů matematiky a filozofie, zejména pak o faktické roli matematiky při poznávání světa.... celý text

Literatura naučná Věda
Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Pi in the Sky: Counting, Thinking, and Being, 1992


více info...

Přidat komentář

ZuzanaK.
06.08.2020 4 z 5

Začněte číst dříve, než si vinou školní docházky zošklivíte matematiku. Je to krásná věda a toto je skvělý počin.

Hesonit
27.04.2020 5 z 5

Pro mě náročná kniha nejsouc zažranec do matematiky, i tak v mnohém obohacující. Zdá se, že nejlepší filozofové se rekrutují z matematiků (fyziků a chemiků). Před každou kapitolou je skvělý citát. Historka o Kurtu Gödelovi mě vyloženě bavila.


Tomas@S
02.05.2019 3 z 5

Dal jsem na doporuceni i na vysoke hodnoceni ctenaru a pustil se do teto relativne tenke knizky, nicmene se ukazala tak hrozne nezazivna, ze s ni bojuju snad uz mesic. Neni uplne spatna, napriklad je velmi zajimavy a kvalitne zpracovany vyvoj ciselnych soutav v prehistoricke dobe, lepe napsany jsem jinde nevidel. Ale pak nasleduji zdlouhave kapitoly o filosofii matematiky, konkretne o sporech mezi formalismem, intuitionismem a platonismem, to je fakt peklo tohle cist. Obcas se tam objevi pasaz, ktera poskytuje nejaky zajimavy priklad, vysvetleni ci historku, ale vetsinou to jsou takove nezazivne a nepochopitelne uvahy, ktere nic nerikaji a nikam nevedou. Mozna kdybych znal vice ty veci za temi uvahami, takhle v obecne rovine nemam poneti co tim chtel autor rici. Doporucuji spise sahnout po nejake jine zazivnejsi knizce o matematice. Tohle neni typicka popularne naucna o matematice, spise se jedna o sbirku eseju plnych filosofickych uvah.

kamerus
24.08.2017 5 z 5

Tuhle knížku mám v oblibě... nejvíce jsem si však oblíbila ty citace (komentáře) nad textem každé kapitoly, což je zase asi obliba Barrowa. :)

lukax
15.10.2011 5 z 5

Jde o výjimečnou popularizační knížku. Zabývá se spíš dějinami a filozofií matematiky, než obvyklými trýčky s prvočísly a nekonečnými množinami (i když zrovna „povinná“ bijekce mezi čísly přirozenými a racionálními tu ukázaná je) – je to tedy tak trochu Kolmanova „Filosofie čísla“ light.