Pietas Austriaca
Anna Coreth
Fenomén rakouské barokní zbožnosti. Průlomová studie (nejen pro historiky) o vztahu mezi náboženskou praxí a životním stylem Habsburského domu od konce středověku až po novověk. V odkazu na základní prameny autorka předkládá způsoby, jak fenomén zbožnosti (eucharistie, kříž, světecké osobnosti, relikvie) ovlivnil kulturu nejen samotného Rakouska, ale též zemí, které s ním sdílely historickou odpovědnost.... celý text
Přidat komentář
Skvělá studie, která jasně ukazuje, že Habsburkové a katolicismus k sobě prostě patří. Potenciálně poučné nejen pro zájemce o danou oblast, ale i pro ty katolíky, kteří hájí Československo z pozic, že vlastně Habsburkové byli velice antiklerikální, a že vlastně rozpad monarchie nic neznamenal, pokud nebyl přímo přínosný. Snad se někdy dočkáme i podrobnější rozpracování tohoto fenoménu i v češtině.
Inspirativní studie, která se rozhodně nevěnuje jen formám zbožnosti rakouských panovníků, ale i jejím kořenům a významu. Pro mne přínosné a doporučeníhodné.
LAHŮDKOVÁ "JEDNOHUBKA"! Stručná, ale obsahově hutná a neobyčejně přínosná knížečka rakouské historičky Anny M. M. J. Coreth. Rodačka z tyrolského Innsbrucku byla šlechtického původu (otec Coreth-Stacklenberg, matka Matz von Spiegelfeld). V podstatě upozorňuje na to, co je dlouho soustavně záměrně i nezáměrně opomíjeno, v našem dějepisectví zvláště. Na to, že habsburská říše byla baštou katolické zbožnosti (dodejme, že právě proto musela být rozbita a nepřáteli je dodnes upřímně nenáviděna a pomlouvána).
Dílko se jmenuje "PIETAS AUSTRIACA", s podtitulem "Fenomén rakouské barokní zbožnosti" a odborně formuluje fakta, s nimiž se namátkově setkává každý badatel, otevře-li kroniky a nahlédne do pramenů před rokem 1918...