Pilíře země

Pilíře země
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467432/bmid_pilire-zeme-HIe-467432.jpg 5 1727 1727

Rozsáhlý historický román z pera mistra akčních thrillerů Kena Folletta líčí příběh odehrávající se v Anglii 12. století. Na pozadí mocenských politicko-náboženských sporů sleduje po půl století osudy několika lidí, kteří zasvětili život výstavbě katedrály. Strhující dobová freska v sobě spájí tradiční vypravěčský um, originální myšlenku přiblížit čtenářům formou napínavého příběhu vznik jedinečných a charakteristických staveb své doby a především neobyčejně barvitou představu o středověké Anglii, jež obnáší mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , Kalibr

The Pillars of the Earth, 1989

Lajla
03.09.2012 4 z 5

Naprosto skvělá knížka přečetla jsem to málem jedním dechem i když mi to dalo práci jelikož je to pěkně tlustá knížka ale stála za to.

pihinka
27.08.2012

Naprosto jedinečná kniha, úžasné dílo :-)

Shardlake
07.08.2012 5 z 5

I když je kniha dost tlustá, je napínavá od začátku až do konce a čte se jedním dechem.

ValKing
23.07.2012 5 z 5

Když jsem si přitáhla tuhle bichli z knihovny domů, každý si klepal na čelo. Po přečtení jsem mohla jen říct, že v knize snad nebyla jediná stránka, na které bych se nudila, a dle mého by kniha mohla být klidně delší. :) Úžasný děj, příběhy více postav, takže nespadnete do stereotypu, a také více časových linií. Navíc je to asi jediná knížka, kterou znám, kde mě bavilo i historicky - politické pozadí a dokonce jsem ho i naprosto pochopila. Koho neodradí tloušťka, ten bude nadšen. ;)

Lena79
21.07.2012 5 z 5

Vše dobré, co bych chtěla o této knize napsat, už bylo řečeno..Snad jen-přečtěte si ji.

Lesta
12.03.2012 5 z 5

Je úžasné, když někdo umí napsat historický román dlouhý přes devět set stránek a aniž by byl v nějakém momentě nudný. Kdybych nemusela odbíhat kvůli pracovním a domácím povinnostem,asi bych ho přečetla nonstop.
Děj má rychlý spád, a čtenáře nechává stále v napětí, osudy lidí se skvěle prolínají, posléze spojují. Vskutku nádherný román, kterému snad ani není co vytknout (jen pár detailů-histor.dat). Smekám klobouk před jeho autorem!

Neo1tex
05.03.2012 5 z 5

Tahle kniha zosobňuje všechno, proč nemám rád historické romány, ba ani historické filmy. Všechno to bezpráví, které se tam lidem děje - a je snadno uvěřitelné, že tak nějak to opravdu bylo, mi zkrátka hrozně vadí.

U žádné jiné knihy jsem neměl tolik chuti vstoupit do děje a především Waleranovi a Williamovi prostě rozbít hubu (pro začátek). U žádné jiné knihy jsem neměl takový vztek na její "záporáky".

Tohle všechno z Pilířů země dělá knihu, na kterou nikdy nezapomenu, i když se k ní (i kvůli délce) už nikdy nevrátím. Follett odvedl vynikající řemeslo. Píše parádně. Žádnou událost, děj nebo zlomovou situaci zbytečně neprodlužuje, vše se děje teď, kdy to čtenáře zajímá.

Přes to všechno, co jsem napsal o kousek výš pro mě budou pilíře země vždy výjimečnou knihou, na kterou budu rád vzpomínat. Hodnotím 100%.

Vojta
21.01.2012 5 z 5

Může vám připadat kruté pohodit novorozence v lese. Může vám připadat odporné, když někdo hledá v hromadě zapáchajících odpadků svoji večeři. Může vám připadat kruté a odporné, když někomu useknou půlku hlavy a pak z ní vyndají mozek. Ale holt to je středověk a vy se s tím musíte smířit, když v něm žijete a ještě nějakou chvíli chcete žít. Neříkám, že bych se chtěl rovnou teďka z fleku přestěhovat do 12.století, ale brutální svět vrcholného středověku má něco do sebe. Jistě, Follet ho možná trochu idealizuje, ale atmosféra tehdejších dob dýchá z jeho textu dostatečně. Ano, hlavní postavy si skutečně hned oblíbíte, a to dokonce i ty negativní. Někomu může imponovat Jackova chytrost, odvaha a fantazie, ale mně přišel nejzajímavější pletichářský Waleran Bigod a nebo odvážná Ellen, která kašle na všechny konvence. Follet si dal skutečně na postavách záležet. On si dal v podstatě na celé knize záležet. Řemeslně je skvělě zvládnutá, ostatně Follet je prý známý bestsellerista. Na to, že má kniha přes 900 stran je čtivost pořád na vysoké úrovni. Trochu nudit jsem se začal až asi tak kolem šestisté stránky, kdy už mě ten kolotoč neustálých výher a proher jedné či druhé strany přestal bavit. Ke konci jsem se opět rozečetl, pochopitelně mě zajímalo jak to s tou katedrálou dopadne a proč toho chudáka tehdá oběsili. No a pak jsem to prostě a jednoduše dočet…
Pilíře země je kniha o všem možném, ale jedním z nejvýznamnějších prvků je pochopitelně motiv katedrály, božího stánku, na kterém pracuje mnoho lidí mnoho let a výsledek ohromuje její návštěvníky ještě několik staletí po dostavbě. Stejně i tato kniha je vlastně takovou katedrálou, Follet na ní dělal mnoho let, propracoval ji do nejmenších detailů, aby se mu to nakonec nesesypalo a výsledek jeho úsilí ohromuje dodnes. A další podobnost je v tom, že se nepoukošel o pouhou formální dokonalost, pokusil se o něco většího, stejně jako stavitelé katedrál.
Kdybych měl vybrat knihu, která je Pilířům nejvíce podobná bude to nejspíš Chrám Matky Boží od Victora Huga. Nejen krásná katedrála spojuje tyto dvě knihy… Největší rozdíl je ale v celkovém vyznění, Hugo zakončil příběh smutně, kdežto ve Folletově díle sice dochází k mnoha neštěstím, ale nakonec dojde k nepříliš originálnímu happyendu(ono být bestselleristou může mít vedlejší účinky...).

HankaJ
07.01.2012 4 z 5

Četla jsem ji už před mnoha lety, ale moc se mi i manželovi líbila.

Komnenos
04.01.2012 5 z 5

Piliere zeme sú skutočným umeleckým dielom, ako povedal o nej jeden kritik, rovnako ako katedrála ktorej strastiplnú stavbu opisujú. Výborný historický román je taký, pri čítaní ktorého máte pocit, že ste sa v tej dobe ocitli. U Pilierov zeme máte taký pocit. Všetky dobové detaily (jedlo, odievanie, zvyky, mentalita) sú vykreslené dokonale autenticky. A v ničom nezaostáva ani samotný dej príbehu. No skrátka dokonalosť sama.

nydrlova
29.12.2011 5 z 5

Úžasné vyprávění, velmi čtivá i přes svoji obsáhlost. Doporučuji.

monii
18.11.2011 5 z 5

Zamilovala jsem se do Jacka, Toma i převora Philipa, obdivovala jsem Alienu, občas radila Ellen, ať není tak výbojná, nenáviděla jsem Walerana, lady Regan a jejího synáčka Williama, litovala jsem jeho mladou ženušku Elizabeth, napráskala bych Alfredovi, fandila jsem Maud, zlost mě popadala při zmínce o Remigiovi a slzička štěstí ukápla u malého Jonathana.

Nejdříve jsem hrála skvělou deskovou hru, potom shlédla o něco skvělejší filmové zpracování a až nakonec objevila knižní předlohu, která mě dostala. Procestovala jsem Anglii, Francii a Španělsko, získala přátele mezi chudými a nepřátele mezi mocichtivými. Byla jsem u narození jedněch a smrti druhých. Jedněm přála vítězství a druhým porážku, aby spravedlnosti bylo učiněno zadost. Někdy jsem napětím ani nedýchala, jindy jsem se smála kanadským žertíkům postav se smyslem pro humor. Ty týdny prožité s lidmi v Kingsbridge, na jejich cestách anebo s jejich protivníky byly tak fascinující, že se poslední stránka neobešla bez rozčarování, které provázel smutek nad tím, že se s mými přáteli musím rozloučit. Nezbývalo, než si uvědomit: „Moni, vítej v reálu“.

domov
07.11.2011 5 z 5

Tato kniha byla velice zdařile převedena do filmové podoby/ 4 DVD/ od kterých jsem se nemohl odtrhnout ačkoliv jsem děj znal z knihy.

canis
05.11.2011 5 z 5

Nádherná historická kniha, pěkně se čte, barvitý a strhující děj. Pokračováním příběhu (po 200 letech) je kniha "Na věky věků".

Petrvs
11.08.2011 4 z 5

Kniha, ke které jsem se dostal pro mnohé přítomné "knihodatabázisty" poměrně krkolomnou cestou - přes stejnojmennou moderní deskovou hru. Ta hra patřila svého času k mým nejoblíbenějším a často jsem si po jejím zahrání lámal hlavu, jak skvělý asi musí musí být bestseller, ke kterému se hra odvolávala.

Inu, je skvělý. Nejprve mi úplně neseděl styl - trochu studený, věcný a temný, ostatně jako sama doba, ve které se děj románu odehrává. Toto "propojení" mi nakonec "zapadlo do schématu" a i když není historie mým šálkem čaje, můžu Pilíře s klidem doporučit všem čtenářům: nenechte se odradit "bichlovitostí"! S postavami se sžijete a budete se na konci jen neradi opouštět. V pohodlí jednadvacátého století okusíte skvěle zprostředkovaný středověk a po přečtení možná budete i míň láteřit na současnou dobu...

A pokud jste hraví, zkuste si za pár šupů sehnat a zahrát i stejnojmennou deskovou hru! Po přečtení knihy získá její hraní jiný rozměr a kdo ví, třeba kromě knih objevíte i dalšího koníčka - hry...

Kvothe
31.03.2011 5 z 5

Autor dokáže i zdánlivě nudnou scénu chytání uniklého prasete (nebo co to bylo :-) ) popsat tak čtivým a napínavým způsobem, že čtenář musí pokračovat. Je vidět, že nezačínal u podobných knih, ale vyšel z komerčních Thrillerů a podobně - psát umí a dříve si nacvičil - trochu podbízivou, ale přesto velmi slušnou čtivost. Příběh tedy jede v rychlém tempu a dokáže snadno vtáhnout do děje. Velmi dobrý a funkční koncept tak rozsáhlého románu.

Joges
21.03.2011 5 z 5

Devítiset stránková kniha přečtená za jediný týden, to už o něčem svědčí. A krátce na to shlédnutý i televizní seriál. Byl dobrý, ale už ne tolik, jako Follettova kniha. Při četbě pracuje vaše fantazie na plné obrátky, popis je totiž velmi věrný, plastický. A děj - spletitý a napínavý. Postavy si téměř hned oblíbíte, a jen tak brzy na ně nezapomenete.

aurora
19.01.2011 5 z 5

Bylo mi líto, že sem už na konci a kniha se uzavírá. Souhlasím s názorem, že je strhující. Ne nadarmo je považována za autorovu nejlepší knihu.

Kimon
03.01.2011 5 z 5

Kniha zaujme především trvalým a zajímavým dějem. Není chvíle, kde by se mohl čtenář začít nudit. I druhý, volně návazný díl "Na věky věků" neztrácí na poutavosti. Vřele doporučuji všem, kdo se rád přenáší duchem do středověku a prožívá životní úspěchy či zklamání jednotlivých postav dávno zašlých dob.

h.b.o.s.s
30.12.2010 5 z 5

Chtěl jsem zkusit zabrousit do jiného žánru než detektivky od mých oblíbených autorů a po celkem dlouhém přebírání jsem se rozhodl pro přečtění této knihy od Folletta. Musím zde napsat, že to je opravdu jedna z nejlepších knih, které jsem četl a mohu jen doporučit. Začátek knihy mi připomíná styl F. Forsytha (několik událostí, které na první pohled nedávají smysl, přeskakování sem tam atd), ale popravdě si nedokážu u této knihy představit, že by to tak nemělo být :-) Děj napínavý od začátku až do konce - tomu napomáhá i fakt, že některé události během příběhu mají naprosto jiný konec než čekáte. Téměř 1000 stránek se Vám pak bude zdát málo :-)