Pilíře země

Pilíře země
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467432/bmid_pilire-zeme-HIe-467432.jpg 5 1727 1727

Rozsáhlý historický román z pera mistra akčních thrillerů Kena Folletta líčí příběh odehrávající se v Anglii 12. století. Na pozadí mocenských politicko-náboženských sporů sleduje po půl století osudy několika lidí, kteří zasvětili život výstavbě katedrály. Strhující dobová freska v sobě spájí tradiční vypravěčský um, originální myšlenku přiblížit čtenářům formou napínavého příběhu vznik jedinečných a charakteristických staveb své doby a především neobyčejně barvitou představu o středověké Anglii, jež obnáší mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu...... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , Kalibr

The Pillars of the Earth, 1989

ElizPetrova
02.11.2022 4 z 5

Rozsáhlý historický román, který mě již od začátku příběhu vtáhl do děje. Trvalo mi sice déle, než jsem knihu dočetla, nicméně výsledný zážitek a dojem z knihy stál za to. Některé pasáže se táhly a byly rozvláčné, jiné byly nabité napětím a akce. Co mi vadilo podstatně více, byl detailní popis budování katedrály, který si myslím, že pro příběh v podstatě neměl téměř žádnou přidanou hodnotu a mohl být dosti proškrtán. Jak to nakonec dopadlo s našimi hlavními hrdiny mi přišlo téměř až pohádkové. Není pochyb, že kniha nebude pro každého, nicméně já jsem si ji užila.

katallinka
20.10.2022 5 z 5

Pro mě naprosto dokonalá kniha, ve které nic nechybělo, byla plná napětí a lásky. Každá postava dostávala pěkně zabrat. Nicméně všichni dostali, co si zasloužili. Někdy se mi chtělo smát, jindy brečet, některé pasáže mi zvedaly žaludek. I přes velký počet stran jsem se ani chvíli nenudila. Navíc historické souvislosti, zde byly skvěle propojeny s příběhem a každá z postav pomáhala vytvářet dějiny. Moc doporučuji!!

Jarka88
16.10.2022 5 z 5

Úžasná ,skvělá kniha.Nejdříve jsem viděla film ,ale kniha je mnohem mnohem lepší

JaniMa
08.10.2022 3 z 5

Neodložit knihu během zdlouhavého uvádění postav byl skoro heroický výkon, který stěžoval snad neúplně zdařilý překlad, či prostě počáteční neohrabanost autora. Oživení se v knize dočkáte po více než 150 stranách. Pak není o nepředvídatelné zvraty ani akci nouze.
Škoda, že jsem si k postavám vytvořila jen povrchní vztah. Bylo by mnohem záživnější sledovat jejich pouť životem, kdybych jim mohla fandit nebo naopak vyhlížet okamžik, kdy je dostihne ruka spravedlnosti. Vývoj osudů některých postav mě i tak překvapil. Snad žádná postava nekráčí životem po předvídatelné lince. Líbí se mi, že konec knihy není otevřený, právě naopak, vše dává do souvislostí a příběh uceluje.
Já si ale z knihy odnesla hlavně jedno poznání o sobě: Výpravné příběhy mapující životy různých hrdinů mě v současné době zřejmě nemají šanci nadchnout. Možná za pár let. I proto se do dalšího dílu nyní nepohrnu, i když věřím, že tento kvalitou předčí.

AdamBookmage
08.10.2022 4 z 5

Zhruba do půlky knihy to nebylo nic moc. Neustále se opakující světové strany (východní stěna, severní čast, atd.) mě po chvilce začaly rozčilovat. Co se příběhu týče, ten se taky pořádně rozjel až od druhé poloviny. Do té doby se tam nic moc nedělo. Ale jinak si myslím, že je to docela dobré, i když to není můj styl.

tygřík2
30.09.2022 3 z 5

Styl psaní páně Folletta mi tak úplně nesedí. Není pro mne prostě strhující. Studený? Odtažitý? Zjednodušující? Ale za přečtení určitě stojí.

dominika8192
28.09.2022 5 z 5

Dílo epických rozměrů. Příběh Alieny a Jacka jsem žrala jako puberťačka, a když jsem si u postavy převora Phillipa představila Matthewa MacFaydena, rozplývala jsem se blahem.

sweeney
10.09.2022 4 z 5

Na ságu jsem přišla prostřednictvím čtyřdílného stejnojmenného seriálu a musím říct, že zatím mnou přečtený první díl byl skvělý :) ačkoli tedy musím přiznat, že kvůli objemnosti jsem jej četla delší dobu. I když musím souhlasit s předchozími komentáři, že občas byl příběh trošku vlažný, stejně mohu doporučit :)

peter1035
07.09.2022 5 z 5

Po tejto knihe som siahol preto, lebo pracujem v oblasti stavebníctva a prvotnú anotáciu k tomuto dielu som mal spojenú so stavbou katedrály. Hovorím si, OK, toľko strán k takejto ,na prvý pohľad, presne "obyčajnej" veci? Musím si to overiť. A tak som teda začal a prvé čo ma šokovalo, bola veľkosť samotnej knihy, riadkovanie a tie tisíce slov. Bola to veľká výzva (mal som za sebou TO od Kinga, takže som toho nebál). Hneď od úvodu sa ponoríte do drsného stredoveku a nebude sa vám chcieť veriť, že takto sa naozaj niekedy žilo? Samotný príbeh je krásny, ale aj drsný a smutný. Hlavný dôvod, pre ktorý som sa vrátil do stredoveku bola samozrejme výstavba katedrály. Dostal som to čo som chcel a ešte aj viac. Môj obdiv k majstrovstvu vtedajších murárov a majstrov. Niekedy stavali takéto impozantne stavby všetci. Aj deti a to všetko do detailov rozpísané. Nečíta sa to ľahko, nie je to oddychovka ale pohltí vás to. A to vám garantujem. Videl som aj seriál (odporúčam ale až po prečítaní knihy). Je tiež krásny, ale kniha bude vždy knihou.

LucieT
05.08.2022 5 z 5

Super čtení, i když chvílemi to byl fofr, že jsem nemohla knihu odložit a chvílemi se to (na můj vkus) zase trochu vleklo. Příběh má pochopitelně několik zvratů a zlomových událostí - snad nebudu jediná, kdo byl nespokojený s událostí na přepadení trhu s vlnou (kdo četl ví, ostatním nebudu prozrazovat), nějak se mi nechtělo uvěřit, jak se autor s onou postavou rozloučil. Jinak ale opravdu super čtení, které zase obohatilo moje povědomí o středověku.

soupik2012
29.07.2022 5 z 5

Hlavní předností této knihy je velmi dobře propracovaný příběh. Z počátku jsem byla přesvědčena o tom, že Pilíře země zařadím mezi své doporučuji. Ale zhruba v polovině, kniha malinko ztratí své tempo vyprávění a dokonce se objeví několik lehce nudnějších pasáží. Na závěr příběh opět nabere to správné tempo, ale pro změnu se zabarví až moc do pohádkového módu. Naštěstí je to pohádka z pera Hanse Christiana Andersena. A to je pro mne celkem přijatelné. Děj je částečně předvídatelný a to především z toho důvodu, že je značně předvídatelné chování všech postav z tohoto románu. To píši jako drobnou výtku. Ubírá to na napětí, neočekávaných zvratech a nečekanému závěru. Škoda, jsou to drobnosti které znemožňují, abych tuto knihu zařadila mezi zcela výjimečné. Audiokniha je opravdu hodně moc povedená. Jednak jí načetl můj stále oblíbenější narátor pan Vasil Fridrich. Ale vyzdvihnout musím také hudební zpracování, které navozuje správnou atmosféru a nepůsobí nikterak rušivě. Možná audiokniha roku?

Kutcho
11.07.2022 5 z 5

Nedá sa poprieť, že je Ken Follet výborný spisovateľ. Píše zrozumiteľne a pútavo, a to aj pri takýchto objemných knihách, takže čitateľ stále vie čo číta, o kom číta a má záujem čítať ďalej, pretože zvedavosť mu nedá prestať.
Musím sa však priznať, že séria Storočie ma bavila viac. Je to možno spôsobené, tým, že sa táto kniha pomerne dlho rozbiehala, a možno tým, že nemám vzťah k cirkevným veciam ani k staviteľstvu.
Príbehy ľudí však boli opäť úchvatné, a ako som už písal, celá kniha je napísaná takým skvelým štýlom, že sa jednoducho musí páčiť.

marara
08.07.2022 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla nic z takto dávné historie a teď nemůžu pochopit proč. Je to výborné čtení. Člověk se dozví spoustu věcí o tom, jak lidé žili a mysleli, prožívá jejich osudy a na nich rychle vidí, co v životě smysl má a co ne. Zase jsem si jednou doplnila vzdělání o tom, jak konkrétně mohly vypadat středověké spory mezi církví a světskou mocí a jaký vliv měly na životy obyčejných lidí. Skvěle byl ztvárněný život chudých, měšťanů i kláštera. Nejvíc mě ale bavilo číst o stavbě katedrály a o tom, jak se románský sloh měnil v gotiku. Není pochyb o tom, že stavitelé katedrál byli géniové, ale museli to být lidé s obrovskou trpělivostí, disciplínou a vášní pro svou práci. Důležité byly i jejich ženy, které je musely zcela podpořit i za cenu, že obětují svou představu života, budou se protloukat bídou jako Tomova Agnes, nebo žít od svého muže odloučeně jako jeho Ellen a jako Jackova Alliana. I když žena ve středověku mnoho neznamenala, nedostávalo se jí vzdělání a šanci na kariéru měla maximálně jako obchodnice, bez silných žen by nebylo silných mužů a jejich úspěchů.

jaroiva
07.07.2022 5 z 5

Je to taková spíš pohádka. Postavy poměrně černobílé. Hlavně záporáci jsou tak jasní, až z nich zlo kape. U klaďasů se nějaký ten hříšek najde, to by už bylo jinak moc :).
Ale neskutečně mě to bavilo. Užila jsem si od začátku do konce tu atmosféru. Má to hlavu a patu. Skvěle promyšlené, všechno zapadá na místo, aniž by to předem příliš napovídalo další osudy postav.
Poslouchala jsem jako audioknihu, skoro 50 hodin poslechu uběhlo jako nic, špatně se to vypínalo, ale na prodloužené sváteční volno ideální volba. Holt jsem se jen občas musela uložit ke spánku...
Budu zvědavá na další díl. Jsem ráda, že další část je situovaná do doby až po 150 letech a tedy se tu autor neuchýlil k otevřenému konci.

Už nějakou chvíli jsem nečetla (neposlouchala) nic, co by bylo vhodné vnucovat dál. Tak tady je zas jedna taková kniha. Nenechte se odradit délkou přes 900 stránek, resp. skoro 50 hodinami poslechu, stojí to za to.

PetaZ
30.06.2022 5 z 5

Nemuzu asi knihu hodnotit jako celek, protoze to by moc velkou vahu nemelo, uz z toho duvodu, ze ve chvili, kdy osudy postav dostavaly tvar a smer, autor behem okamziku rozmetal vse na uplne atomy a to ne jednou.. Hodnotim ale plnym poctem prave kvuli postavam, asi kazda z nich ve me vyvolala to, co vyvolat mela, od sympatii, po nechutenstvi.. A tesim se na dalsi dil :-)

yellow
22.06.2022 4 z 5

Autorův styl mě úplně nenadchl, ale i přesto mě příběh vtáhl a kniha se dobře četla. Postavy mi přišly neskutečně černobílé a myslím, že některé věci by se ve 12. století asi úplně takhle odehrát nemohly, ale i tak jsem si to užila.

JitaJL
21.06.2022 5 z 5

Knížku jsem četla už před lety a vím, že jsem byla unešená. Nedokážu už popsat žádné detaily, ale nyní jsem viděla seriál a celý příběh znovu ožil. Ač chyběla spousta knižních detailů, příběh se mi "zhmotnil" a já jsem všech osm dílů zhlédla takřka v kuse. V každém případě doporučuji nejprve knížku a poté seriál.

PetulkaM
30.05.2022

Úžasná kniha. Barvité vykreslení doby, stavebních postupů i charakteristika postav. Nyní se již mohu podívat na seriál a porovnat.

martin3683
05.05.2022 5 z 5

Z té knihy by byla skvělá RPG počítačová hra říznutá budovatelskou strategií. Cílem hry (tada knihy :)) je dostavět největší katedrálu v Anglii 12. století. Hra vám a vašim postavám do cesty hází různé překážky: intrikující biskupy, svévolnou a zlou šlechtu, zemi zmítanou válkou, nájezdy loupežníků, hladomor, počasí, chybějící suroviny, problémové dělníky na stavbě atd.
Pokud se ale vrátím ke knize a přestanu blbnout s hrou, tak je to hlavně příběh o neuvěřitelné vytrvalosti a zarputilosti hlavních postav a to jak těch kladných, tak i záporáků. Autor ukazuje jak silný motivátorem může být víra, vize nebo zášť. Jak znova a znova škodit a mstít se a jak znova a znova se zvedat ze dna a pokračovat v cestě ke svému životnímu snu. Někdy je to až přehnané, co vše postavy na své cestě napříč několika generací potkává a čeho jsou lidé pro moc a úspěch schopní udělat.
I když ústřední městečko a katedrála je vymyšlená, tak ostatní historické události ne a vždy, když mě přišlo, že to autor už přehání, tak jsem koukl na wikipedii a zjistil jsem, že se to fakt stalo. Jedna z hlavních postav (nebudu prozrazovat která) je takový Forrest Gump dějin Anglie raného středověku a je u všech klíčových historických událostí či se nějakou měrou na nich i nechtěně podílel.
Po přečtení knihy vím o stavbě kostelů a vedení převorství tolik, že až někde zas uvidím velký kostel v malé vesnici, tak nikdy už se na něj nebudu koukat jako dříve a hned si představím, jak taková stavba asi vznikala a jak se tam žilo.

Nikusha
20.04.2022 2 z 5

Bohužel mne tento styl nechytnul. Na jednu stranu skvěle promyšlené, propletené osudy, ale na druhou mi to přišlo strašně utahané a takové nějaké bez jiskry. Nečetla jsem to s takovou tou dravou chutí, bylo mi pak už i jedno jak to dopadne. Nikdo mi k srdci nepřirostl ani se mi nikdo nijak neprotivil. Není to můj první historický román, takže za mně znám určitě lepší. Ale asi jsem jen výjimka, od čtení určitě neodrazuji.