Pískovcový fenomén: klima, život a reliéf
kolektiv autorů
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/317531/mid_piskovcovy-fenomem-klima-zivot-a-re-tV7-317531.jpg
4
1
1
Editoři: Václav Cílek a Jiří Kopecký.
Příroda, zvířata
Vydáno: 1998 , Zlatý kůň , Česká speleologická společnost , Geologický ústav AV ČRvíce info...
Přidat komentář
Jde o sborník referátů ze dvou uskutečněných seminářů v Teplicích nad Metují. Příspěvky jsou zde rozděleny do tří oddílů: klima, život, reliéf. První oddíl se týká především mikroklimatu, který ovlivňuje biologický i morfologický charakter pískovcových skalních měst, včetně jejich pseudokrasových útvarů. Například je tu vyhodnoceno dlouhodobé měření teplot jeskyně Naděje v Lužických horách. Zajímavý je příspěvek o tepelném režimu a hydrologii sutí.
Druhý oddíl se zaměřuje na výskyt pavouků a především jedinečný fenomén kořenových útvarů - je zde souhrn historie jejich výzkumu, druhová identita, typologie i výskyt v ČR a dalších státech. Předpoklad, že se objevují pouze v pseudokrasových jeskyních, je dnes už ale překonaný. Byly objeveny i v krasových jeskyních (např. v Barové v Moravském krasu).
Třetí oddíl se věnuje podstatě vzniku pískovcových útvarů, kde je uváděn dnes již zastaralý názor, že na vznik a tvar pískovcových věží má hlavní vliv kapilární voda, která transportuje v povrchových vrstvách anorganické soli, které vytvářejí ochranné kůry zpevňující tyto věže a ovlivňují tak jejich tvar během eroze. Hlavní vliv má ve skutečnosti hmotnost a rozložení vnitřního tlaku ve skále (viz https://vesmir.cz/cz/on-line-clanky/2014/07/objev-cesi-odhalili-tajemstvi-piskovce-video.html).
Celý sborník je prošpikován a odlehčen poetickými citáty, básněmi i dobovými ilustracemi. Je to jedna z těch publikací, která ukazuje, že rozdíl mezi krasovými a pseudokrasovými jevy je velmi malý a že i v neživé hmotě probíhají procesy podobné těm v živých organismech, které je chrání a zabraňují jejich zkáze.