Planeta hmyzu
Anne Sverdrup-Thygeson
Příroda nás ohromuje svou složitostí a hmyz tvoří významnou část těchto důmyslně vybudovaných systémů, v nichž my představujeme jen jeden druh z milionů. Proto se tato kniha zabývá podivnou, krásnou a bizarní hmyzí havětí, která tvoří základ světa takového, jak ho známe. Ať se nám to líbí, nebo ne, naše Země je v podstatě planetou hmyzu.... celý text
Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: 2021 , KazdaOriginální název:
Insektenes planet
více info...
Přidat komentář
Spousty zajímavostí podaných krátce a čtivě o myriádách hmyzích příslušníků, kteří se bez nás na planetě obejdou, my bez nich ale ne.
Autorka je Norka, takže se občas dozvíme právě o norském hmyzím světě, který bývá i dost odlišný od toho našeho, ba přímo jedinečný.
Velmi dobrá kniha, velmi dobře napsaná, strukturovaná. Doporučuji. Na úvod vám autor namotivuje číst hezkým úvodem, pak následují dvouúrovňově strukturované krátké texty o hmyzu, psáno zajímavě, populárně naučně. Dozvíte se známé i méně známé informace, včely, mravenci, mšice, má zebra bílé nebo černé pruhy? Je na Zemi více samců nebo samic (výrazně víc samic)? Kolik octomilek by teoreticky mohlo být za rok (koule o větším průměru než Země Slunce)? Autorka postupně buduje ve čtenáři názor, že hmyz je zajímavé, inspirativní, užitečný (včetně toho, který je považovaný za otravný), málo prozkoumaný a životně důležitý nejen pro člověka. Může být odpovědí na mnoho otázek a problémů, které lidstvo trápí, jen potřeba mnohokrát měřit než jednou říznem...
Pekna kniha pro nadsene zajemce. Pro odborniky ale zase tak moc objevna neni. Vetsina prikladu zajimavych adaptaci je docela znama z dokumentarnich serialu ci jinych knih. Za precteni ale urcite stoji :-)
Moc zajímavé pojednání o užitečnosti různých hmyzích potvor. To jsem ani netušila, kolik Nobelovek dostaly octomilky... :)
Speciálně oceňuji český překlad, který doplňuje data z Norska o informace, jak to máme v Česku.