Planeta Praha
Jan Albert Šturma , David Storch , Petr Šípek , Ondřej Sedláček
Krajina za hranicemi města je dnes často nudná a jednotvárná. Možná tomu nebudete věřit, ale svou rozmanitostí a nevyzpytatelností je mnohem zajímavějším kusem přírody město, které se neustále mění a je překvapivě pestré. Pro mnohé živočichy a rostliny je tak daleko větší příležitostí. Kniha Planeta Praha vás zve na pátrání, co všechno je možné ve městě potkat a pozorovat. Ve městě to prostě žije! Průvodce nečekaně pestrou přírodou města vydává nakladatelství JAKOST. Výprava do betonové džungle (nejen) hlavního města může mít různé podoby. Koho zajímá, co se klube před domem ze škvíry mezi fasádou a chodníkem, kde se vzal na dvorku ve vnitrobloku šnek, jak si poradí slípka zelenonohá, když ji z jejího hnízda vyžene psík, tomu bude neocenitelným pomocníkem nová kniha Planeta Praha. Jak dostane bělozubka šedá svá mláďata bezpečně přes obrubník, k čemu se může ptákům hodit cigaretový nedopalek, kde hledat rdesno ptačí a co komu udělal merlík, že dostal přízvisko smrdutý či zvrhlý? Tento nevšední průvodce ukáže, že i v leckterém zákoutí, kterého by si možná nikdo ani nevšiml nebo by ho obešel velkým obloukem, se odehrávají neuvěřitelné příběhy. Kniha vznikala souběžně s natáčením stejnojmenného filmu, jenž míří do českých kin 4. srpna. Stojí za ním režisér Jan Hošek se štábem odborných spolupracovníků a filmových kolegů. Odborníci se stali autory knižních textů, kameramani fotografy. A co nebylo natočeno, dohledala redakce v archivech botaniků, zoologů či historiků. Navíc knihu doplnila originálními ilustracemi. V 67 krátkých textech rozdělených do 7 kapitol a doprovozených téměř 4 stovkami fotografií a ilustrací vezme publikace čtenáře na průzkum více i méně známých lokalit. Uvidí díky ní Petřín, Karlův most, Stromovku, Letenskou pláň, Vyšehrad a Smíchovské nádraží (nebo nádraží obecně) ze zcela nové perspektivy. A poskytne zajímavé informace o genezi a vývoji rostlinných a živočišných druhů, jež se staly plnohodnotnými obyvateli hlavního města a často přehlíženými sousedy.... celý text
Přidat komentář
Jedna z těch knížek, po jejichž přečtení už se nebudete dívat kolem sebe tak jako dřív. Mě třeba překvapilo, kolik druhů, o kterých jsem si myslela, že jsou "přece jasně český", jsou náplavy! Nevím teda, kolik toho dá její přečtení těm, co nejsou z Prahe, ale i v jiných městech se dají určitě vysledovat podobné modely.
Překvapením není, že knížka bývá obvykle lepší než film, ale skutečně mě to překvapilo u dokumentárního filmu z přírody. V knížce je toho prostě bambilión a navíc je opravdu krásně typograficky vypravená.
Kromě spousty faktů a informací se při čtení navíc i dost pobavíte, protože texty jsou psány přirozenou, odlehčenou formou, prostě jak autorům zobák narost, a jsou prošpikovány haldou fórků a špílců.
"Do Evropské zelené dohody (známé jako green deal), jakkoli kritizované, z části nereálné, nicméně aspoň v úvahách zodpovědné, hodil v roce 2022 vidle novodobý car Putin, zvaný Chujlo."
Jednoznačně doporučuju!
"Tam za vodou v rákosííí...!"
Skvělé doplnění k filmu, který rozhodně doporučuju ke shlédnutí. Řekla bych, že vnímavej čtenář dokáže ocenit její informační kvality a těm ostatním třeba dojde, že sme tady jen hosti, kteří by se podle toho měli ke světu chovat.
Film jsem zatím neviděla. Knížka se mi líbila. Grafika mi nevadila, sdělovala to, co měla. Zaujalo mě pojetí města coby jakési uměle vytvořené přírody. Pochopila jsem, že dost zvířat se adaptovalo na městské prostředí kvůli tomu, že tu mají dobrý přístup k potravě. Ze stejného důvodu v Praze žiju i já. Připadá mi zvláštní, že ta zvířata neodradil hluk. U rostlin je to takové pochopitelnější, prostě kde je vhodné prostředí, tam si vyrostou.
Tak rozpolcené dojmy z knihy jsem dlouho neměl:
5 hvězd za skvělý text
0 hvězd za naprosto katastrofální grafiku a layout.
Průměr zaokrouhluji na 3 hvězdy kvůli textu.
Podrobnou recenzi jsem publikoval už dříve, odkaz na ni jsem vložil do sekce Recenze.
Knížka Planeta Praha vyšla u příležitosti natočení stejnojmenného filmu, který navázal na úspěch předchozího dokumentu Planeta Česko.
Na rovinu je třeba si přiznat, že pokud patříte mezi ty, kteří hodiny biologie neměli moc v lásce a raději jste hned, jak to šlo, zapomněli na všechno, co vám v ní učitelé říkali, tahle knížka pro vás nebude. Podívejte se na film, ten je fakt úžasný a je dělaný pro širokou diváckou obec. Ale knížka, to je něco jiného. Tady už jsou nějaké znalosti potřeba.
Teď to možná bude znít trochu vychloubačně, i když to vážně není účel, nicméně faktem je, že já ty znalosti navíc mám. A protože mám i po letech o toto téma zájem, můžu svědomitě říct, že knížka je plná úžasných znalostí pánů autorů. Některé byly pro mě nové (nebo se mi jen vykouřily po letech, kdy se věnuji docela jinému oboru, z hlavy?), některé mě překvapily, některé pobavily a jiné mě donutily se zamyslet... a vzhledem k tomu, že se teď na Prahu dívám hodně jinýma očima, zcela zřejmě kniha splnila svůj účel.
Nicméně pravdou je, že by to chtělo trochu více redaktorské práce. On se ten písemný projev jednotlivých autorů opravdu hodně liší. Přijde mi to jako velká škoda. Co se týče grafiky, za sebe jsem s ní problém neměla absolutně žádný, přišel mi naprosto adekvátní tématu a jeho pojetí, ale chápu, že učebnicový vzhled může odrazovat a vadit.
Summa summarum... Za mě velmi povedená kniha, a když tak nad tím přemýšlím, je to kniha, která na trhu opravdu chyběla. O to víc jsem ráda, že ji ve své knihovně mám.
Jsem moc ráda, že jsem knihu četla, skrývá se v ní řada zajímavých postřehů, ale za krásnou bych ji neoznačila. Grafika je podobná učebnicím, na kterých jsem vyrůstala, fotky působí nenápadně a kresby jsou na rychlo načrtnuté - prostě tak, jak by je při pozorování patrně pořídili autoři (najali si na to ale ilustrátorku Silvii Luběnovou). Má to své kouzlo, ale u mnoha rostlin nemám potuchu, jak vlastně vypadají.
Další problém mám s texty, některé jsou vysloveně nabubřelé a plné ega autora (především ty psané Janem A. Šturmou), věřím ale, že řadu čtenářů pobaví, je to prostě otázka preferencí.
Autoři knihy
česká, 1981 David Storch
česká, 1970 Petr Šípek
česká, 1980 Ondřej Sedláček
česká, 1977
Nabite informacemi, ukazkou, ze priroda si cestu najde, ale....nedocetla jsem. Prislo mi trochu zdlouhave a mozna, ze i tim, ze nejsem z Prahy, me to nevzalo tolik za srdce jako jine knihy o prirode, ktere miluju (napr. Dilo Petera Wohllebena).
Ps.: z nejakeho duvodu jsem nedavala grafiku. Moc minimalisticke? Moc strohe? Sve ctenare si ale urcite najde.