Planoucí záře

Planoucí záře
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197955/bmid_planouci-zare-786-197955.jpg 5 7 7

Autor nás ve svých ojedinělých vzpomínkách seznamuje se ztracenou kulturou tradičního Tibetu. Ve svém vyprávění čerpá z bohaté historie své rodiny i z tradice transmisí dzogčhenu a mahámudry, jichž se sám stal držitelem. Odhaluje vlivy a skutečnosti, které formovaly linii „skrytých jóginů“ i různých význačných duchovních mistrů Tibetu 19. a 20. století, a vytváří tak jedinečný obraz kultury plné záhadných příběhů, zázraků i hlubokých vhledů do přirozenosti naší mysli.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , DharmaGaia
Originální název:

Blazing splendor, 2005


více info...

Přidat komentář

LordSnape
19.11.2014 4 z 5

Musím říci, že se mi to místy četlo docela těžce a kniha rozhodně není pro každého, ale zkrátka se mi potvrzuje, jak velkým mistrem a poutavým vypravěčem byl Tulku Urgjän Rinpočhe. Místy je to dosti monotónní, některé příběhy těžko uvěřitelné, ale sám vypravěč tvrdí, že tomu nemusí každý uvěřit a dle mě je také důležité, co si čtenář z příběhu ze života tohoto lamy odnese. Je to skromnost a že ona neuvěřitelná píle a víra v Buddhovo učení se zkrátka vyplácí. Považuji téměř za nutné, aby se každý po dočtení Planoucí záře nad sebou a nad knihou samotnou hluboce zamyslel, a až pak hodnotil nebo vynášel nějaké soudy. Všechny ty dojmy, které se při čtení totiž vyplaví, musí nejdříve uzrát.

LuKol
27.02.2014 4 z 5

Tulku Urgjän Rinpočhe (1920-1996) byl jedním z nejvýznamnějších meditačních mistrů a učitelů škol Ňingma a Kagjü a dědicem slavné linie skrytých nauk (terma) Nových pokladů, jež objevil jeho praděd Čhoggjur Lingpa. Po čínské okupaci odešel do Sikkimu a později do Nepálu. Své učení dále předával mnoha zájemcům z celého světa, a naplnil tím mimo jiné pokyn 16. Karmapy: „Nechej slunce moudrosti vyjít na oblohách Západu.“ V šíření odkazu Tulku Urgjäna dnes pokračují jeho čtyři synové, kteří jsou rovněž inkarnacemi velkých mistrů. Česky mu vyšla kniha Opakuji slova Buddhy (DharmaGaia 2010).