Dobyvatel
Stephen Baxter
Plátno tkané časem série
< 2. díl >
Moc Říše římské se dávno změnila v prach a zůstalo jen jedno staré proroctví, proroctví nalezené u rozpadající se Hadriánovy zdi, které mluvilo o kříži a divokých dobyvatelích ze severu, o novém světě a nové říši. Pak přišel rok 1066 a proroctví se náhle naplnilo. Na ruinách někdejší římské provincie začal vznikat nový mocný státní útvar, dějiny nové Británie započaly. Druhý díl historické epopeje Stephena Baxtera nás zavádí do těchto temných dob plných válek a násilí, ale také mimořádných státnických a uměleckých výkonů. Začíná to smrtí posledního Římana a končí to korunovací krále, zrozením nového řádu. Staletí mezi těmito dvěma událostmi ubíhají a z ruin Římské říše povstává Británie, aby se sama stala aktivní, bohatou velmocí. Přicházejí invaze, králové vládnou a umírají, ale vším tím děním se vine jedna společná nitka. Proroctví nalezené u rozpadajícího se Hadrianova valu, proroctví zachované mnichy na Lindisfarne. Proroctví uchovávané v paměti a předávané dál. Proroctví, jež mluví o kříži, o dracích ze severu. O novém světě a o nové říši. Proroctví, jež se naplní během pozoruhodného roku 1066.... celý text
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 2012 , BB artOriginální název:
Conqueror, 2007
více info...
Přidat komentář
Celá kniha je velmi dobře napsána a líbilo se mi, jak autor velmi dobře zvládnul vykreslit jednotlivá historická období.
Moc se mi líbí tato série. Mám ráda historii, ale číst suchopárnou literaturu faktu mě nebaví, takže tímto způsobem se dozvím spoustu informací o historii. Hlavně mne zaujal popis vzniku novodobé angličtiny: smícháním slov původní řeči obyvatel Británie, germánštiny a dánštiny a naprosté osekání gramatiky tak, aby se pomocí ní domluvila všechny etnika žijící v té době na ostrovním státě...
Nástupce Císaře odehrávající se v brutálnější a chaotičtější době. Zatímco Císař je převážně o politických machinacích pořímštěných britů, Dobyvatel popisuje loupeživé a dobyvačné nájezdy na Anglii v následujících staletích. Román je díky tomu svižný a čtivý, patrně i více, než předchozí díl.
Trochu slabší než první díl Císař. Stále jde o pěkný historický román a s menologiem si autor dal dost práce (líbila se mi provázanost s přílety komety). Postavy však jsou trochu slabší a je těžší sledovat jejich rodové linie vzhledem k příběhu.
Druhý díl Baxterovy série začíná pádem římské Británie a saskou invazí a provádí nás přes vikinské nájezdy až k dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem. Čili stejně jako první díl musí obsáhnut velmi dlouhé období, nejde o příběh jednoho člověka.
Oproti prvnímu dílu ale jednotlivé části více drží pohromadě a daleko víc vyvstává na povrch spojovací linka v podobě proroctví o budoucnosti Británie a celého světa. Všechno to tak nějak začíná dávat větší smysl, zdá se, že se nám do děje začíná míchat sci-fi motiv cestování časem. Zdá se totiž, že se naši historii někdo snaží prostřednictví proroctví ovlivnit, a že takovýchto navzájem soupeřících "Tkalců" je snad i více...
Je to ale zatím všechno pouze v náznacích, snad bude víc ve třetím dílu :-)
Zajímavá kniha a dobrý historický román.Zaujal mě.Je to má první kniha,kterou jsem od tohoto autora četl.
Druhý díl čtyřdílné série "Plátno tkané časem", trošku slabší a nudnější díl. Ovšem opět v základních historických událostech a popisech přesné, jde vidět, že Baxter, kvůli této sérii navštívil spoustu muzeí, zajímavých míst a historiků. 4* si tato kniha zaslouží
Neobvyklý román určený hlavně pro ty, kteří se zajímají o ranou historii britských ostrovů. S ohledem na velké dějinné rozpětí zde samozřejmě nemůže být jeden dobře čitelný hrdina, s kterým je možno se snadno ztotožnit nebo ho nenávidět, postavy nemohou být podrobně prokresleny, epizody důsledně provázány. Román je postaven na důsledném poznání předurčeného plynutí času a dějinných souvislostí. Pro čtenáře se zájmem o historické detaily není rozhodně tato kniha zklamáním, nýbrž velmi dobrou šancí na pochopení historických vztahů severních národů Evropy a příčin jejich vzestupu v následujících stoletích.
Autor si tu pripravil sústo, ktoré zjavne nezvládol (ako aj ja neobozretnú kúpu oboch dielov naraz!). Dej zasadil do značne obsiahleho časového rámca, doň potom príliš veľa vstupov. Natoľko sa sústredil na svoj prvoplánový nápad (existencia proroctva, ktoré si aktéri v kľúčovom dejinnom okamihu v závere diela zle vyložia), že všetko ostatné šlo bokom. Postavy vstupujúce do deja čisto účelovo nie sú dôležité, ich charaktery sú plytké, so žiadnou z nich nie je možné sa akokoľvek stotožniť. Treba mu síce uznať, že si dôkladne naštudoval najnovšie poznatky o spôsobe života v opisovaných dobách, ale to je asi všetko.
Celkovému dojmu nepomohli ani dosť ťažkopádna stavba viet (možno preklad?), slovník (žeby už Rimania a starí Briti hovorili svojim mešcom „portmonky“?, napríklad) a vyjadrovanie sa postáv (sedliačka nemá problém rozprávať o situácii ako rímsky generál).
Ach jaj. Vyhodené peniaze, zabitý čas a sklamanie.
Štítky knihy
alternativní historie dobývání, dobyvatelé
Vláda říše římské v Británii je u konce. Píší se nové dějiny, kterým vládnou divoké severské vikinské kmeny. Baxter pokračuje ve své historické epopeji. Stejně jako první díl Plátna tkaného časem je i Dobyvatel tvořen několika samostatnými epizodami, které mají jednoho společného jmenovatele: Isoldino menologium, prastaré přesně datované proroctví, předávané z generace na generaci a překlenujících dalších cca. 600 let britské historie až k bitvě u Hastingsu v roce 1066. S příchodem Vikingů nabrala dějová linka výrazně syrovější a dramatičtější tón, díky čemuž mají jednotlivé příběhy daleko vyšší potenciál zaujmout, než jak tomu bylo v předchozí knize. Bojové akce tentokrát tvoří vrcholy jednotlivých vyprávění (s výjimkou úvodního Žoldnéře), k nimž jsou nasměrovány všechny indicie. Ať už jsou to jatka na ostrově Lindisfarne, bitvy u Ethandune nebo u Haestingaceasteru, Baxter nás vezme přímo do první řady a vůbec se neostýchá, aby nám předvedl všechnu tu hrůzu a brutalitu opravdového boje muže proti muži. Přestože oceňuji vysokou dynamiku děje, stále mi dělá problém nesourodost jednotlivých epizod a obrovské časové mezery mezi nimi. Chápu Baxterovu snahu představit nám na omezené ploše historii Británie od počátku věků až do současnosti, nicméně to neznamená, že z ní budu unesený, pokud to nebude dokonalé.