Dlouhá válka přehled
Terry Pratchett , Stephen Baxter
Dlouhá Země série
< 2. díl >
Dlouhá Země je otevřená. Lidstvo se rozlilo bezpočtem světů spojených flotilami vzducholodí, které podporují průzkum, obchod i kulturu. Jenže zatímco si lidstvo pokouší přizpůsobit Dlouhou Zemi, Dlouhá Země si na oplátku přizpůsobuje lidstvo a začíná narůstat řada kritických situací. Více než milion Vkročení od Země se začíná vynořovat nová Amerika – mladý národ, který se odmítá zodpovídat prvozemské vládě. A trollové, ti úžasní humanoidé s kolektivním vědomím, jejichž zpěv kdysi naplňoval celou Dlouhou Zemi, teď najednou tváří v tvář neúprosnému postupu lidstva začínají umlkat a mizet. Jošua Valienté spolu s všudypřítomnou bytostí známou jako Lobsang jako první prozkoumal tyto mnohočetné světy. A je to právě Jošua, k němuž se Dlouhá Země obrátí o pomoc. Najednou se totiž vynoří velmi reálná hrozba války...... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2014 , TalpressOriginální název:
The Long War, 2013
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dlouhá válka. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (18)
... mít schopnost ukročit stranou a vejít do nekonečné řady,
z té první do druhé a pak do další a další,
je čistou realitou ...
... nepotřebuješ kosmickou loď, prostě dojdeš,
každý, komu se zachce světa, ho může mít ...
... někteří zamkli dveře, ve vlastní hlavě,
a někteří, se rozeběhli ...
"Jošua se do toho místa zamiloval ještě dřív, než ho spatřil, protože si řekl, že první obyvatelé, kteří nazvali svůj domov Čertvíkde, budou pravděpodobně slušní lidé se smyslem pro humor, a ukázalo se, že je to pravda."
... jen létající Twainy propojují vkročné světy, Outernet je na vzestupu, Valhalla nabývá na významu, Prvozem naopak na významu prudce klesá, ... a Lobsang? ... tak ten je všude ... zdá se ...
... je samý záložní systém, "Je rád, když může být tam, kde se něco děje" ... a právě teď se něco děje všude ...
Do jiného světa, dva miliony vkročení od Země jsem vstoupila podruhé, s velkým odstupem od prvního vkročení, ale o to víc na tento výlet natěšená. Věděla jsem, že se tam znovu podívám, nevěděla jsem kdy, ale věděla jsem, že to určitě bude, a tak jsem tu, v jiném světě ležícím uprostřed nezmapovaného nekonečna dost daleko od Země, i v měřítku počtu vkročení.
První, na koho jsem tu narazila, byl Kobold (není to tedy úplně poprvé, při úplně jiné příležitosti jsem ho potkala v knížce Radky Denemarkové Kobold). Ovšem tenhle Kobold byl z úplně jiného, téměř imozemského (tedy, jak se to vezme), těsta ... "podivně závislý na lidské hudbě v tomto případě na rockové hudbě šedesátých let", navíc se vůbec nezajímal o jméno, které mu dali lidé (taky jste poznali pero Terryho Pratchetta? ... tohle mě fakt bavilo, hledat části, které kdo ze dvou autorů psal).
... a pak jsem to ucítila, to, o čem Joshua mluvil "nepřítomnost tlaku ostatních myslí", podivný pocit, náznak bezbřehých myšlenek, shromážděných někde hodně daleko ..."slyšel je jako gongy dunící ve vzdálených horách" ...
... nikdo vlastně neví, jak tento fenomén funguje,
je totiž mnoho hádanek, které lidem mnohočetný svět klade ...
... a taky hodně problémů, s kolonizací, s tím, jak se vymanit z vlivu Prvozemě, s přehodnocením životního stylu, s přehodnocením budoucnosti, a s neodbytnými myšlenkami ... "Jak daleko tohle všechno může zajít?"
... navíc, můžete si být jistí, že dezinformace se šíří dost rychle, a tak se lidstvo na Dlouhé zemi blíží poměrně rychlým tempem do kritického bodu, není se tedy co divit, že se znovu objevila Sally a Joshua je nucený opustit svůj klid ...
Druhý vstup na Dlouhou zemi mě nezklamal, vlastně mě spíš přesvědčil o dokonalosti celé téhle koncepce, svět alternativní budoucnosti neustrnul, ale posouvá se dál a dál ... nové myšlenky, nápady, technologie, napětí a spád drží kurz, jemná ironie až skoro černý humor příjemně dochucují vzniklou směs ve vyváženou a harmonickou potravu pro duši :-), je vidět, jak si autoři s příběhem hráli, a že je to nejspíš opravdu bavilo, a tak to baví i mě ...
"Vládne tady jistý duch mírumilovnosti. Pocit, že i když se povrch věcí mění, jejich duch zůstává stejný."
"... věděl, že v nerdosféře, tam, kde se honíte za prchavými a podivnými věcmi, není ani ten nejdokonalejší intelekt k ničemu bez schopnosti hromadit náhodné informace a využívat šťastné náhody, a k tomu jste ještě museli projevit nekonečný zájem o naprosto nesouvisející události ..."
Příběh pokračuje o několik let později po výbuchu v Madisonu. Lidstvo pokračuje v osidlování Dlouhé Země a díky rozšíření technologie vzducholodí je její osidlování jednodušší, bezpečnější a rychlejší. Cesta, která pěšky trvala měsíce, najednou trvá jen několik dnů či týdnů.
Dlouhá válka trpí vadou mnoha pokračování. Hlavní myšlenka, v tomto případě tedy cestování po alternativních verzích planety Země a jejich kolonizaci, byla již dostatečně popsána v prvním díle. Nezbývá tedy, než tuto myšlenku dále rozvíjet, což je sice stále zajímavé, ale už ne tak originální.
Na Dlouhé Zemi se tedy prohlubují konflikty, zejména s ohledem na jednání s trolly, které většina lidstva považuje pouze za zvířata a podle toho se k nim tak i chová. Tedy se svou klasickou arogancí a omezeností nadřazeného druhu. Asi nebude překvapením, když čtenář zjistí (opět na začátku knihy), že trollové a elfové nejsou jedinými inteligentními druhy na Dlouhé Zemi.
Problémy pak také nastávají s osadami na Dlouhé Zemi, které se snaží vymanit z vlivu Prvozemě. Nelze si pak nevšimnout ironie a jasného pokrytectví, kdy akcím podobným historické události Bostonského pití čaje se na svém území snaží zabránit právě Spojené státy americké. Nečekejte však, že v téhle knize podle jejího názvu zažijete nějakou skutečnou otevřenou válku, bude se jednat spíše o menší rozmíšky.
Co se týče průzkumu Dlouhé Země, tak po výpravě Joshuy Velientého na Zemi s číslem 2 000 000 je zorganizována výprava na svět 20 000 000. Mezitím na Dlouhé Zemi vzniká kromě lidského konfliktu také konflikt mezidruhový.
Kniha pak končí podobným kataklyzmatem, jako byl výbuch bomby v Madisonu v první knize.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Dlouhá válka v seznamech
v Právě čtených | 7x |
v Přečtených | 226x |
ve Čtenářské výzvě | 19x |
v Doporučených | 7x |
v Knihotéce | 140x |
v Chystám se číst | 88x |
v Chci si koupit | 43x |
Fascinující imaginace. Jak může někdo něco takového vymyslet? Jedná se spíš o sled obrazů než děj, ale bavilo mě to velmi. Až tady jsem se dozvěděla, že v této řadě je více knih. Takže už vím, co dál číst.