Plavec z Osvětimi
Renaud LeBlond
Alfred Nakache měl jako kluk panický strach z vody, jako dospělý sbíral medaile a tituly v plavání. Jeho příběh ale patřil k těm, které Emmanuel Macron ve své řeči o velkých postavách francouzských dějin nazval zpřetrhanými a vykloubenými. Zázračné dítě se po prvních plaveckých krůčcích stěhuje z rodné Constantine do Paříže, kde sklízí další úspěchy. Žení se a budoucnost se jeví být zářnou. Píše se ale rok 1941 a Nakache se jako Žid musí přestěhovat do bezpečnější, jižní části Francie. V Toulouse je přijat srdečně, ani tady však se ženou a dcerkou neunikne spárům gestapa. Rodina je přes internační tábor v Drancy deportována do Osvětimi, kde je rozdělena Románové zpracování dojemného příběhu velkého židovského plavce Alfreda Nakache je vyprávěno v rovině šťastného dětství a mládí v Alžírsku a Francii a v rovině nelidských podmínek, týrání a vraždění v koncentračních táborech.... celý text
Literatura světová Válečné Historie
Vydáno: 2023 , KontrastOriginální název:
Le nageur d'Auschwitz, 2022
více info...
Přidat komentář
Asi jsem četla hodně dobrých knih za sebou, tak musela přijít nějaká, která mě zklamala.
Miluji téma holokaustu a mám načteno doopravdy mnoho knih z období 2. světové války a stále mě ta hrůza zevnitř ubíjí a vážím si každé jedné knihy, která byla napsaná podle skutečného příběhu, protože nemůže být nic těžšího, než najít osobu, která tyto hrůzy prožila a je ochotna se, i když v myšlenkách, vrátit do tohoto bolestivého období ještě jednou. Bolí mě srdce za všechny, kdo tuto hrůzu musel prožít.
A i když je utrpení vždy obrovské, tak ne každá kniha na toto téma musí být dobrá.
Za mě byla tato kniha, bohužel, velká slátanina. Přeskakování z jednoho období do druhého, kdy to nebylo nijak označené. Nebyla jsem úplně vtáhnuta do děje a chvílemi jsem i nudila. (Vím, že je hrozně tohle napsat o tak závažném tématu, ale bohužel je to tak.) Na trhu je plno mnohem lepších knih na toto téma, takže pokud máte rádi holokaust a celkově 2. světovou válku, tak bych určitě sáhla po něčem jiném.
Ještě teď mi běhá mráz po zádech.
Úžasné vyprávění života Francouzského Žida Nakache, původem z Alžírska. Vypráví o plavání, které jako malý nesnášel, kvůli svému strachu z vody. O překonání. O příjezdu do Francie jako nadějná budoucí hvězda. O nových rekordech, které za život udělal. O olympijských hrách. Také o nenávisti, svém uvěznění a nakonec převozu do Osvětimi. Tam si našel kamarády, podnikali nebezpečná dobrodružství za která by je zabili. Když už si myslel, že přijde záchrana, donutili je k pochodu dlouhým 75 km a čekal je odjezd do dalšího tábora Buchenwald. Tam je později zachránili Američané. "Arťom" se vrací zpět do Tolouse, kde později zjišťuje, že jeho dcera Annie byla zabita v plynové komoře druhý den po jejich příjezdu do Osvětimi. O své ženě nikdy nezjistil, co se jí vlastně stalo. Nakache žil dlouhý život poznamenaný koncentračním táborem, až nakonec umírá při tom, co nejvíce miloval.
Tuto knihu mohu doporučit všem.
Téma číslo 7 považuji několik dní za splněné. K recenzi se dostávám až teď, kniha byla silnější než jsem si myslela.
Fobie dovedou člověka pěkně potrápit. V kterékoli době. K jejich překonání musí mít člověk pevnou vůli. Ve válečné době obzvlášť.
Minulost: - 1928 - 1936 : Malý Alfréd má strach z vody. Sám jej ale nepřekoná, tak na pomoc nastupuje voják, který tehdy trénoval plavání v místním bazénu. Tomu Francouzi může být o několik let později vděčný za svůj život.
Současnost: Osvětim, 1944 - příjezd tisíců vězňů na neurčené místo za chabé přísliby, které se nikdy nesplní.
Mezi lidmi vytaženými z vlaku je i Alfréd se svou rodinou. Čas utíká, roky také, on a ostatní muži neví, co se stalo se zbytkem rodiny. Můžou jen doufat a věřit ve šťastné shledání. Tohle je příběh Alfréda Nakache. Nadějného plavce, kterému do života a zvyšujícím se počtu rekordů vstoupila válka a potupná nařízení. Ale i na místě, které může v minutě rozhodnout, zda se dožijete příštího dne, je schopnost dobře plavat to nejlepší co ze sebe můžete vydat.
Jeho tahle maličkost zachránila.