Pluhy, nemoci a ropa
William F. Ruddiman
Autor v hutné zkratce popisuje vliv člověka na krajinu a životní prostředí. Ovšem nikoliv od průmyslové revoluce, ale od zemědělské revoluce v neolitu. Dozvíte se, jak zemědělci zabránili vzniku menšího zalednění v Kanadě, nebo třeba jak pěstování rýže vydatně vyrábí do atmosféry metan. Je to o tom, jak už na prahu železné doby došlo k odlesnění Evropy, Číny či jak epidemie moru či vymření 90% původních obyvatel po objevení Ameriky ovlivnilo klima. Autor na závěr knihy popisuje prognózu dalšího vývoje. Není to zrovna veselé čtení. Ale vyvolává otázky. Není už ksakru načase začít měnit naše zvyklosti, začít nutit pány politiky, bankéře a další z vrcholu společnosti, aby udali směr vývoje společnosti trochu jinam, než k plýtvání? A hlavně sami začali jít příkladem, neboť už celá staletí je známo, že ti prosťáčci dole pány napodobují?... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2011 , AcademiaOriginální název:
Plows, Plagues, and Petroleum, 2005
více info...
Přidat komentář
Díky této knize jsem si konečně ujasnil obecné principy fungování globálního klimatu a mechanismům klimatických změn, o kterých jsem dosud jen tušil a o nichž jsem často měl zkreslené představy, jsem porozuměl v mnohem širším a složitějším kontextu. Fascinovaly mě postupné a pečlivé krůčky Ruddimanova perfektně vystavěného dokazování toho, že člověk ovlivňuje globální klima a koncentrace skleníkových plynů už několik tisíc let a ne pouze posledních 200 let industriální éry. Pochopil jsem, že věci VŮBEC nejsou tak, jak by se mohlo zdát z médií, kde se objevují jenom extrémní názory na problematiku globálního oteplování. Jako laika by mě například těžko napadlo, že okamžité zastavení vypouštění emisí by zpočátku vedlo k ještě většímu oteplení. Pluhy, nemoci a ropu rozhodně doporučuji už jenom proto, že je skvěle a čtivě napsaná.
(Edit po deseti letech: Dnes už by autor komentáře na problematiku pravděpodobně nahlížel jinak, ale text prozatím překopávat nebude, stejně jako nebude měnit hodnocení, jež lze v současnoti pokládat za provizorní.) ________ Kontroverzní diskuze na téma globální změny klimatu mě v posledních letech natolik znechutily, že jsem si své názory na tuto problematiku radši ponechával pro sebe. Ovšem kniha Williama Ruddimana mě ani nemohla nechat chladným a jsem opravdu rád, že se mi dostala do rukou. Text si v první řadě neklade za cíl být dalším příspěvkem do diskuze o současných změnách klimatu, ale snaží se o archeologický průzkum těchto změn od příchodu moderního člověka po současnost a dokládá, že vliv člověka na globální klima není v žádném případě otázkou posledních dvou století, jak mnozí uvádějí. Pomocí specifických prostředků se pokouší o analýzu dlouhodobých globálních trendů a odhalení významných klimatických cyklů. V posledních několika tisících letech nachází jistou abnormalitu v nárůstu skleníkových plynů, jejíž příčinu se snaží odhalit, a s přehledem bourá kritiky, které poukazovaly na mezery v jeho hypotéze. Nespokojí se s pouhou jednoduchou frází, že více skleníkových plynů = okamžitý nárůst teplot. Nakonec se ani neubrání krátkému výhledu, jak by se globální klima mohlo vyvíjet v budoucnu, sám ale přiznává, že podobné předpovědi mohou být pouze orientační a že samotná změna klimatu nebude pro lidstvo ten nejpalčivější problém. Nevyhýbá se ani silné kritice extrémních názorových skupin, tedy na jedné straně panikářských ekofanatiků, na straně druhé naprostých popíračů vlivu člověka na klima. Svá tvrzení dokládá velmi silnými argumenty a s pokorou musím přiznat, že autor poopravil i některé mé povrchnější laické názory, jinak mi byl spíše potvrzením pro mnohé domněnky a pod jeho text se podepisuji i přesto, že právě v kapitole výhledů bych si menší poznámku dovolil. Takže pokud chcete nezaujatý text o tom, co se dělo, děje a snad bude dít se zemským klimatem, kniha Pluhy, nemoci a ropa je tou správnou volbou.
Vyborna kniha nejenom o novych myslenkach davajicich do souvislosti historii civilizace a globalnich zmen klimatu, ale take o soucasne situaci a prognoze. Libi se mi jak autor podava vedecke argumenty a vyvozuje zavery na jejich zaklade. Zaroven zhodnocuje i dalsi mozne vlivy a nepresnosti v uvahach. Velmi kriticky pise o vlivu ekologickych i prumyslovych klimatologickych extremistu, kteri ignoruji slozitost a meni verejnou diskuzi o zmenach klimatu v politickou prestrelku a vzajemne osocovani.
Co mne osobne zaujalo byly ty 2 hlavni myslenky, tedy jak vyrazny dopad mela lidska cinnost behem poslednich 10 000 let na globalni klima a jak zmeny v populaci koreluji s namerenymi udaji o klimatu. Z verejne diskuze o klimatu jsem si podobne jako vetsina lidi spojoval globalni oteplovani jenom s prumyslovym vekem a tohle mne fakt prekvapilo. Kdyby nebylo techto vlivu tak tu ted vlastne mame zcela jine podnebi. Dalsi prekvapujici vec je, ze soucasne klimaticke zmeny nemaji velky vliv na kontinentalni ledovec tedy neovlivnuji zasadne vysku hladin oceanu a ani v dohledne dobe nebudou. Tedy to medialni straseni zaplavenymi pobreznimi mesty jsou fakt nesmysly. To ukazuje jak lajcky a nevedecky je medialni a obecne verejny pohled na soucasne klimatice zmeny. Ale stejne, nic hezkeho nas co se tyce klimatu v pristich letech neceka a je to uz ted videt. Fascinuje mne, ze vetsine lidi je to uplne jedno a nevyzaduje od svych politickych zastupcu v tomto ohledu nejaky vazny zajem.