Po extázi prádelna
Jack Kornfield
V této vynikající knize zkoumá jeden z nejvýznamnějších buddhistických učitelů Západu radosti i výzvy, jež člověku přináší duchovní život. Jack Kornfield žil a vyučoval v blízkosti mnoha křesťanských mnichů a jeptišek, židovských mystiků, hinduistických světců, súfijských učitelů a vůdčích osobností na poli transpersonální psychologie. Na základě bohatých zkušeností nyní napsal dojemné, fascinující dílo o tom, kudy se duchovní cesta ubírá v moderní společnosti, a o potížích, jimž musejí čelit i ti nejosvícenější z nás, ať už vyznávají jakoukoli víru. Jack Kornfield, který vystudoval klinickou psychologii a zároveň byl vycvičen jako buddhistický mnich, využívá důvěrných postřehů a informací z první ruky k tomu, aby čtenáři ukázal, jak doopravdy vypadá duchovní procitnutí, svoboda a radost bez hranic, pocit jednoty s božským principem. Rovněž nám předkládá podmanivé příběhy o tom, jaká úskalí s sebou nese snaha lidí zakomponovat tuto svobodu do všedního života, jehož součástí jsou nelehké rodinné vztahy, zápas o živobytí, choroby, zrada ze strany těch, kterým důvěřujeme – a také smrt. Kniha Po extázi prádelna je plná praktických rad a také soucítění a humoru. Na poli duchovní literatury funguje jako mezník a bezpochyby se stane dílem klasickým. ... celý text
Přidat komentář
Jack Kornfield, není žádný zelenáč na duchovním poli. Má dlouhou praxi jak z kláštera, tak ze společenského života. A protože se za tu dobu setkal se spoustou praktikujících lidí, dal si tu práci a posbíral jejich zkušenosti s mystickými zážitky. Důraz je kladen na urovnání našeho pokřiveného, zidealizovaného pohledu na duchovní osvícení a kdejaké mistry. To, že dosáhneme určitého stupně samadhi, neznamená, že tento stav zůstane trvalým a my se budeme do konce života chechtat a koupat v blaženosti. Zkušenosti mnoha lidí jsou takové, že po návratu do každodeního života se všemi jeho starostmi, je to mnohdy pěkně semlelo. Proto tedy, Po extázi prádelna. A ,,špinavé prádlo", které je třeba ještě proprat, nosí bohužel i mnoho společensky uznávaných mistrů, do jejichž kuchyně ani jejich žáci nevidí, nebo raději ani vidět nechtějí.
90%
Autorovy další knížky
2005 | Po extázi prádelna |
2008 | Cesta srdce |
2019 | Nic než přítomnost |
2008 | Hledání srdce moudrosti |
2001 | Umění shovívavosti, dobrého srdce a vnitřního míru |
Vskutku moudrá a záslužná kniha o duchovním vývoji, kterou bych doporučil všem pokročilejším adeptům královské cesty. Osvícení asi kyne málokomu z nás, ale na střední a vyšší stupeň cesty se při přiměřené dávce vytrvalosti, pokory a vhodně zvolené metodě dostane leckdo, zejména v tom "všedním", nemystickém smyslu, o jakém pojednává tato kniha. Je to kniha otevřená, poctivá a potřebná, nevyhýbající se problematickým jevům, plná zpovědí a příběhů lidí, příhodných citátů i dobrého výkladu tématiky. Dalším plusem je, že čerpá ze zkušeností adeptů a mistrů různých směrů, zejména pak buddhismu, zenového buddhismu a křesťanství. "Mystikové, učitelé a odborníci nám říkají, že se musíme probudit k posvátnosti v proudu obyčejných věcí. Jak tvrdí Thomas Merton, "život je takhle prostý: žijeme ve světě, který je zcela průhledný a skrze něj po celou dobu září Bůh. A to není jen půvabný příběh či pověst - to je pravda."" Asi tak.