Po stopách moru

Po stopách moru
https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75741/bmid_po-stopach-moru-S90-75741.jpg 4 22 22

Skvělé dílo o černé smrti, a to nejen pro jeho vědeckou fundovanost, ale i díky autorově břitkosti, úspornosti, bystrému úsudku i černému humoru. S obdivuhodnou jasností nám dává nahlédnout do biomedicínské problematiky i historie a s fascinující přesností rozebírá vliv morové rány z roku 1348 na politiku i společnost. Studie Po stopách moru nabízí detailní pohled na řádění černé smrti v Anglii (i na evropské pevnině) a seznamuje nás s příběhy a osudy jednotlivých mužů i žen čtrnáctého století – rolníků, kněží, kupců i králů. Na stránkách své knihy představuje Cantor fascinující výběr nejrozmanitějších postav. Setkáme se zde – mimo jiné – s anglickou princeznou Joan, která cestuje do Španělska, aby se tam provdala za kastilského prince; s Thomasem z Birminghamu, opatem halesowenským, jenž jako moderní manažer pečuje o chod svěřeného opatství v dobách krajního ohrožení; poznáme trpký osud druhdy bohatého pozemkového vlastníka Johna le Strange, jehož panství černá smrt nejprve na kusy rozmetala, aby poté v dalších vlnách, při nichž se valila Evropou, nadobro smetla i jméno jeho rodu. Cantor ovšem také uvádí, že navzdory zkáze, jež činila z morové rány děsivou katastrofu, jíž padlo za oběť přes čtyřicet procent evropské populace, měla tato pandemie i svým způsobem blahodárné důsledky. Zhroucení starých pořádků způsobilo, že tam, kde donedávna vládlo církevní dogma, začalo se prosazovat nové exaktní myšlení. Černá smrt se de facto stala poslem intelektuální revoluce. I umění zaznamenalo bouřlivý rozvoj. Do módy přišly goblény a tapiserie, užívané jako závěsy, jež měly chránit domovy boháčů před údajně vzduchem se šířící nákazou, a na mor svým dílem také reagovala celá plejáda malířů. V neposlední řadě pak černá smrt přinesla i hluboké změny ekonomické: nástup poměrů, které Cantor nazývá turbokapitalismem – rolníci, kteří morovou ránu přežili, rychle bohatli a položili základy ke vzniku svobodného selského stavu v Evropě. Tyto a další příběhy se před zraky čtenáře vynořují z oparu nejtemnějších hrůz, částečně zahalené do vědou dosud neobjasněných záhad. Cantorův obraz světa černé smrti je provokativní i poutavý zároveň. Nejvýznamnější popularizátor středověkých dějin vytvořil fascinující a čtivé dílo.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , BB art
Originální název:

In the Wake of the Plague, 2001


více info...

Přidat komentář

Dandulka
17.05.2023 4 z 5

Bylo to docela zajímavé,ale hodně rozvláčné. Proto dávám 4 hvězdičky.

Corvus
10.08.2019 3 z 5

Se jménem N. F. Cantora jsem se setkal prostřednictvím této knihy poprvé. Jak velký odborník či kapacita v historických kruzích je či není, netuším, ale od této knihy jsem očekával trochu něco jiného. Cantor má evidentně hodně načteno (jak dokazují i doporučené prameny v závěru knihy), píše čtivě, na druhou stranu o moru jsem se nedozvěděl zase až tolik, kolik jsem očekával. Z tohoto důvodu vsázím na dílo 'Mor 1480-1730: Epidemie v lékařských traktátech raného novověku' od doc., Mgr., Karla Černýho, Ph.D. V této knize se mi vlastně ani tak úplně nelíbilo zbytečně podrobné rozebírání "kdo/kde/s kým" v anglických či francouzských středověkých rodech, zbytečně obšírné popisy jak fungovalo tehdejší právo/nevolnictví/rolnictví... Chápu kontext, ale raději bych se takto detailní informace dozvěděl přímo o zhoubné nemoci. O moru jsem se víceméně dozvěděl prakticky jen tu skutečnost, že se ve skutečnosti nedá zcela přesně určit ani původ (pravděpodobně příkopová propadlina v Africe - kolébka lidstva), ani zda za hory mrtvol mohl čistě dýmějový mor či mor + nějaká další bio-zhouba typu anthraxu (k čemuž se Cantor přiklání) nebo něčeho jiného. Ztráta času to nebyla, ale věřím, že vypátrám lepší knihy o moru.


OdvaznyMladyMuz
29.12.2018 5 z 5

Čtivě psaná kniha o morové epidemii ve 14. století a jejím vlivu na západní Evropu. Autor krátce seznamuje čtenáře s možnými příčinami, průběhem i důsledky. Koho tato tématika zajímá, tak by knihu Po stopách moru určitě neměl minout.

JeKa
23.08.2015 4 z 5

Skutecne velmi zajimava kniha o cerne smrti ve 14. stoleti, ktera se soustredi predevsim na zapadoevropskou civilizsci a dopat biomedicinske katastrofy na jeji vyvoj. Autor problematiku nazira z rozlicnych perspektiv. Publikace je ctiva a prehledna. Casto pobavi autorova ironicka glosa.

Godzila.007
23.04.2011 5 z 5

Vynikající studie předního historika, které uceleně pojednává o moru, jeho působení v lidské společnosti v jeho historii a to na základě reálných historických pramenů. Neobyčejně poučné a zajímavé.

Štítky knihy

Židé vraždy mor středověk 14. století středověká Anglie historie a fakta

Autorovy knížky

Norman Frank Cantor
kanadská, 1929 - 2004
2005  78%Po stopách moru