Počátek

Počátek
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532709/bmid_pocatek-65d71c550ba86.jpg 4 2666 2666

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský profesor symbologie Robert Langdon přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace; pečlivě naplánovaný večer se však najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen z Bilbaa uprchnout; doprovází ho při tom Ambra Vidalová, elegantní ředitelka muzea, která Kirschovi pomáhala provokativní společenskou akci zinscenovat. Společně se vydají do Barcelony za nebezpečným úkolem: nalézt záhadné heslo, s jehož pomocí odhalí Kirschovo tajemství. V cestě jim však stojí zákeřný nepřítel, který se nezastaví doslova před ničím... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: audiokniha , Tympanum

Origin , 2017

Interpreti: Martin Sláma

pokoil
04.03.2018 4 z 5

Na knize hodnotím velice kladně to, co je u Browna téměř samozřejmostí - tedy skutečná místa i organizace krásně zakomponované do příběhu. Myslím si, že kniha přinesla i řadu zajímavých podnětů k zamyšlení a Brownův rozhled v různých oblastech mě nepřestává fascinovat. Nicméně i já musím, tak jako v komentářích níže, konstatovat, že převratný objev mě zas až tolik nepřekvapil. Chápu, že autor chtěl na tuhle problematiku v knize upozornit a že i tato kniha, tak jako jeho předešlé, nese své "poselství", nicméně čekala jsem trochu fantastičtější vyvrcholení.

NeznámáL
03.03.2018 5 z 5

Jsem jeden z těch lidí, co netrpělivě čekal před obchodem, aby si už konečně mohl koupit Počátek. Dan Brown je můj nejoblíbenější autor a všechny jeho knihy byly naprosto perfektní.

Počátek je jiný. Je to, jako když máte oblíbenou kapelu, která celé roky hraje jeden styl, po několika letech vydá dlouho očekávané album a vy zjistíte, že to není to, co to bývalo, to, co jste očekávali. A přesně takto přistupuji k Počátku. Jeho předchozí knihy byly spíš o minulosti, kdežto tentokrát nahlíží do budoucnosti. Čehož si nesmírně vážím.

V té knize je naprosto všechno. Typická postmoderní kniha. Lidi si tam najdou historii (to oceňuji ze všeho nejvíc na jeho knihách, jako člověk posedlý dějinami), biologii, technologie,...Prostě pro každého něco. Plná napětí jsem čekala na tu část knihy, kde bude zveřejněna Edmondova prezentace.

Nakonec mě to ale trošku zklamalo, protože hrozba technologií, to, jak se vesmírnou rychlostí technologie vyvíjejí, to tak nějak inteligentní člověk ví, uvědomuje si to. Samozřejmě asi záleží na tom, jak velký zájem o takové to globální dění člověk projevuje, takže někdo určitě ani nedýchal, když to četl. Bohužel jsem nebyla tím člověkem.

Paradoxem ale je, že i přesto, že mě ten "převratný objev" neposadil na zadek, oceňuji Brownův dokonalý smysl pro uvědomování si naší nuzné situace. Opravdu bravurně varuje, obavám se ale, že tak jako tak nás technologie pohltí.

Původně jsem zamýšlela dát 4 hvězdičky, ale jelikož je tato kniha krásným úkazem toho, že jsme v háji, dávám plný počet.

TerkaM
03.03.2018 4 z 5

Nejlepší knihou, kterou jsem od Browna četla, je bezesporu Inferno a Andělé a démoni. Tyhle dva díly s Robertem Langdonem byly jednoznačně pecka. Šifra mistra Leonarda se mi líbila, ale dle mého skromného názoru to nebyla nejlepší Brownova kniha. Spíš nejprofláknutější. A taky byla v hlavní roli Paříž, to leccos vysvětluje.

U Počátku se mi tuze nelíbilo, že se příběh odvíjel v podobném duchu jako Šifra. Jo, mám ráda Brownův styl psaní, ale myslím si, že v Andělech nebo v Infernu předvedl zase něco jiného než v Šifře. (Ztracený symbol nekomentuji, na ten se snažím zapomenout a zatím se mi to i úspěšně daří.)

Po Infernu mi trochu přijde, jakoby Brown s Počátkem udělal krok zpátky. Krom toho jsem trochu doufala, že závěr Inferna trochu víc rozvede v dalším díle, ale takhle mi to spíš případalo jako kdyby Počátek předcházel událostem v Infernu.

Bylo rozhodně skvělé se znovu setkat s Robertem Langdonem, naším starým známým, zcela určitě se jednalo o čtivý román, ale kvalitativně bych ho bohužel zařadila až někde k tomu Ztracenému symbolu, který mě zase tak moc neohromil. Když jsem nad tím, co napíšu do hodnocení této knihy, přemýšlela, napadlo mě, že Počátek je taková Digitální pevnost po letech a ještě navíc s účastí Roberta Langdona. Až na to, že Digitální pevnost se mi líbila víc.

pejty
03.03.2018 4 z 5

Dan Brown opět dokázal si vzít velice kontroverzní téma a svým osobitým stylem nám k němu napsal velice napínavý příběh, který nás tentokráte provedl po španělských památkách.

Knihu samu osobě bych hodnotil velice kladně, ale vzhledem k tomu, že jsem již namlsán předchozími knihami od tohoto autora, tak bohužel musím konstatovat, že mi dobrodružství Roberta Langdona připadají díl od dílu slabší a k nastavené laťce, kterou Dan Brown vytyčil svojí knihou Andělé a démoni, se tato kniha ani nepřiblížila.

HaniBeni
03.03.2018 4 z 5

Jako jooo, prostě Brown, příběhově super, reálie, zase jsem se dozvěděla spoustu nových věcí, Google byl můj společník. Jen jsem tak nějak v poslední třetině tušila, že vrahem je zahradník a fakt byl. No a taky mi tam chyběl takový ten wow efekt, který jsem u předešlých knih měla-že mě nutilo nad tím zapřemýšlet, jestli na tom není trochu(víc) pravdy. Tady se ten pocit nedostavil, protože to tak víceméně je a bude.

Magdalena_j
03.03.2018 4 z 5

Mě se kniha líbila, i když mě trošku zklamal konec. Už při odhalení objevu mi nějak přišlo, že kniha ztratila spád. Na druhou stranu úplný konec nabízí docela zajímavé rozuzlení událostí...
Přečteno za dva dny. =)

Enxinka
03.03.2018 4 z 5

Chvíli jsem si chtěla vzít dovolenou, jak jsem se vnořila do příběhu a nechtěla ho ani na chvilku opouštět. Naprosto strhující příběh s aktuálními tématy.
Bohužel musím souhlasit s názory mnoha dalších čtenářů - příběh obsahoval jakýs scénář, osnovu (chvíli jsem si skutečně připadala jako v příběhu o šifře mistra Leonarda.. popravdě jsem i trochu očekávala, že tajemství Edmondovy prezentace zůstane tajemstvím. Ve finále nebylo zase tak obtížné překonat překážky a informace o Winstonovi nebyly vůbec překvapivé.
Pokud se ale povznesu nad všechny tyhle věci, tak je pro mě knížka pořád peckou, která ve mně zanechává zajímavou myšlenky v otázce, kam směřuje lidstvo.

kikiodvi
02.03.2018 3 z 5

3,5* Typický Brown tak jak ho známe. Opět si vybírá podnětné téma, které považuju za velmi aktuální. "Odkud pocházíme a kam směřujeme?" - Kdo z nás se nad tím aspoň jednou nezamyslel?
Zpracování je z velké části podobné předchozím dílům a určité momenty jsou v podstatě okopírované (Schválně jestli uhodnete, které...?). Autor se zuby nehty drží ověřeného schématu. Celkově by bylo možné některé části zkrátit, aby se děj tolik nevlekl.
I když oceňuju nápad, kniha pro mě nefungovala dobře jako celek, proto nemůžu dát vyšší hodnocení.

Gi-Gi
02.03.2018 2 z 5

Ach jo, prvnich 100 stran o prezentaci, poslednich 100 stran o prezentaci, mezitim mizerny lov symbolu (fakt jich bylo malo). Kdyz si zamenite jmena postav tak si prectete andele a dalsi langdonoviny. Cist se to da, ne ze ne, proto to ma ode me ty dve hvezdicky. Ale jinak uz je to fakt ohrany...

lenka.g
02.03.2018 4 z 5

Dan Brown tak trošku vykrádá sám sebe: v Počátku je schéma stejné jako jindy: profesor Langdon zachraňuje krásku v nesnázích a mimochodem taky svět :) Jen kulisy se mění, tentokrát se tak děje ve Španělsku.
Uhodla jsem, že vrahem je zahradník, a tušila jsem že to s tím Kirschovým objevem nebude až zas tak moc převratné.
Nicméně já knížku ke čtení určitě doporučím, protože rozhodně nejsem zklamaná. A nejen proto, že si díky Brownovi na seznam "musím vidět" píšu Barcelonu, ale prostě proto, že psát umí, knížka se čte krásně, člověk se na ni těší a příběh ho baví.

Pretty-Betty
02.03.2018 4 z 5

Do stránky cca 450 jsem četla "jedním dechem". Odhalení mě trochu zklamalo, ale hned po něm jsem se do knihy znovu začetla jako na začátku.
Počátek mě bavil, a stejně jako u ostatních Brownových knih jsem i u této při čtení googlila a hledala jsem v knize jmenovaná a popisovaná díla a stavby.

reb
02.03.2018 3 z 5

Objektivně by si knížka asi zasloužila lepší hodnocení - napsaná je dobře. Pokud bych se s profesorem Langdonem setkala poprvé, byl by to jistě zážitek. Vzhledem k tomu, že jsem od Browna už přečetla knížek víc, mám s Počátkem jeden zásadní problém.
POZOR SPOILERY!
Zdá se mi, že v Počátku se zatím nejvíce projevovala ona "šablona", která spojuje všechny Brownovy knížky. Bylo jasné, že Kirsche někdo záhadně zabije ještě předtím, než odhalí světu to skvělé tajemství. Také bylo jasné, že po onom tajemství bude pátrat Langdon se sličnou ženou, projdou přitom pár památek, vyluští několik kódů a nakonec vše zdárně vyřeší. I hlavního padoucha jsem tentokrát odhalila dříve než obvykle.
Rozsáhlé úvahy o smyslu života nevadily, naopak pro mě byly nejzajímavější z celé knížky.
Abych jen nehaněla - děj ubíhal svižně. Počátek jsem přečetla velmi rychle a dalšího Langdona si asi přečtu taky. Jen by mě opravdu potěšilo, kdyby se Brown příště od toho svého vzorce odklonil. Aspoň maličko :).

Mandrejka
01.03.2018 5 z 5

Pravda, není to klasický Brown, ale je to vynikající.

anko57
01.03.2018 2 z 5

rozvláčné, nuda

FofrNožka
28.02.2018 5 z 5

Brown, prostě Brown. Může se opakovat s motivem, nevadí. Pokaždé se do knihy zavrtám a čtu a čtu. Člověk se dozví plno informací od malířství, sochařství, architekturu po fyziku, genetiku, IT technologie a mnohé další. Děj napínavý, možná předvídatelný (Landon by měl přežít, ne? :-) ) a přesto si přejete ne, ať to není takto. Takže za mě 5 * , jen se mi na závěr drobet zkazil pohled na Winstona. Ale třebas jsem jen naivní (možná si měl Edmond jen "jinak" přát).

dalibor123
28.02.2018 3 z 5

Strašně sem se těšil na tuhle knížku, ale bohužel... Nedopado to dobře. Celou knížku člověk čeká na něco, co nepřijde. Chybí tomu napětí, nejaký tempo a Langdon je v tyhke knížce zbytečnou postavou. Nemá tam k tomu skoro co říct. Knížky Browna miluju, ale tahle je určitě nejslabší.

Iveta22
28.02.2018

Veliké zklamání, nejhorší kniha Dana Browna. Nemohla jsem se dočkat, až kniha vyjde, ale o to horší bylo rozčarování. Popis uměleckých děl a míst jako vždy excelentní. Bohužel o tématu se to již říci nedá. Musela jsem se hodně přemáhat, abych vůbec knihu dočetla.

krži
28.02.2018 4 z 5

Rovnou říkám, že jsem fanoušek Roberta Langdona a moje hodnocení je tím určitě svým způsobem ovlivněno.

Musím smeknout před Brownem, že jak u Počátku, tak u předchozího Inferna, vybral ,,téma", které je opravdu aktuální a spoustu lidí současného světa tuto problematiku v přítomnosti řeší a zajímá se o ní - tedy alespoň já to tak mám a proto to tak vnímám. Když rozeberu jen samotný Počátek - v době kdy jde technologie opravdu mílovými kroky dopředu, je fascinující se začíst do příběhu, který fiktivně poukazuje na směr, kam až vývoj může teoreticky dále pokračovat. Mě to díky tomu hrozně bavilo. Jedna věc mi trochu vadila a sice ta, že v tomto hrozně rychlém příběhu byl profesor tak trochu divák a autor mu nedal více prostoru v řešení různých symbolů a šifer - to mi v tomhle díle opravdu trošku chybělo SPOJLER, protože rozluštění jednoho bezvýznamného & mi na Roberta prostě přišlo málo.

Co bylo ale na 100% dokonalé, tak to autorovo popisování staveb a památek a propojení těchto popisek s historickými fakty Španělska - jedno se jasné a sice: po přečtení této knihy jsem rozhodnutý, že se do Bilbaa i Barcelony musím podívat! :)

Ze srdce dávám ****

morava
28.02.2018 5 z 5

Kniha, kterou ctete jeste ve dve hodiny rano, i kdyz vite, ze v 6 uz zase vstavate, kniha, kterou si berete i presto, ze je trochu baculata s sebou do prace, proste kniha, ktera se mne vubec nechtela odkladat, takova kniha rozhodne nemuze byt spatna. Naopak, ja jsem si dalsi pribeh Dana Browna uzila naplno, co se tyce jak tematu, ci napeti,tak
i atmosfery. Jednim slovem velka spokojenost,a uz se nemohu dockat, co noveho si pro nas spisovatel vymysli priste :-)

karinga
27.02.2018 5 z 5

Těší mě, že díky mým hvězdičkám se Počátek dostal zase do "červeného". Ta kniha je skvělá. Moje první setkání s Brownem (dosud jsem jen pasivně konzumovala filmová zpracování a audioknihy - hanba mi!). Bála jsem se, že to bude přemoudřelé nebo plné odkazů na minulé knihy, což by zdržovalo. Nic z toho tam nebylo. Jsem prostě unešená! Možná to není tak dobré jako Inferno (Itálie je moje láska), ale má to všechny aspekty, které od knih s Langdonem očekáváme a zároveň to není předvídatelné ani nudné.