Pod plachtami kolem světa
Nikolaj Kornějevič Čukovskij
Z historie mořeplaveckých objevů osmnáctého století. Tichý oceán zabírá skoro polovinu vodstva naší planety. Téměř celá polovina rovníku vede Tichým oceánem. Když se podíváte na glóbus, vidíte, že Tichý oceán pokrývá skoro celou polokouli. Když je na jednom jeho břehu den, je na protilehlém noc. Když je na jednom břehu ráno, je na druhém večer. Větry nenarážejí na žádné zábrany a vanou celé měsíce jedním směrem. Obrovským dlouhým vlnám nic nestojí v cestě, valí se jedna za druhou. Trosečnická láhev tu může plavat po vlnách celá staletí a vůbec nedorazit ke břehu. Z těch nekonečných vod vystupují tisíce ostrovů. Jsou pokryté tropickými lesy a podobají se plovoucím rozkvetlým zahradám. Tajemné, neprobádané vodní dálky Tichého oceánu odedávna k sobě vábily plavce všech zemí. Už na začátku 17. století se první smělí mořeplavci vydávali na daleké plavby, aby prozkoumali neznámé vody a objevili nové země. Historie nám zachovala jejich jména – Balboa, Magellan, Tasman, v první polovině 18. století Bering. Objevy prvních tichomořských plavců byly ovšem nepatrné v porovnání s mohutností oceánu, který zůstával takřka neprobádán. Teprve v druhé polovině 18. století, v epoše největšího rozmachu plachetního loďstva, se Evropanům podařilo prozkoumat tajemství Tichého oceánu. Řada námořníků a učenců podnikla několik výprav do těch míst, kde většina účastníků těchto výprav zahynula. Jejich zásluhou se však lidstvo dozvědělo o mnoha dosud neznámých končinách. Postupně lidé objevovali nové a nové země. Obrysy ohromného oceánu se rýsovaly stále zřetelněji. Někteří hrdinové utonuli, jiní zahynuli v bojích s domorodci a jen někteří zemřeli ve své vlasti. Ale svět nikdy nezapomene na odvážné kapitány Jamese Cooka, Jeana La Pérouse, Ivana Kruzenšterna, Jurije Lisjanského a Dumonta ďUrvilla… Identifikační číslo tohoto vydání knihy je 13-276-KMČ-85 .... celý text
Dobrodružné Cestopisy a místopisy Příběhy
Vydáno: 1985 , Albatros (ČR)Originální název:
Voditeli fregatov, 1947
více info...
Přidat komentář
Vynikající dobrodružná kniha, která mne minula v mladším věku, ale o to víc jsem si ji užívala nyní ;-). Popisuje osudy čtyř známých námořních kapitánů, z nichž určitě nejslavnější byl James Cook. O něm jsem toho věděla dost, před lety jsem totiž shlédla i výborný čtyřdílný seriál z roku 1986, který jeho život zachycuje hodně detailně a který bohužel nikdy nebyl odvysílaný u nás. Dalšího kapitána Jeana La Pérouse jsem znala víceméně jen podle jména a ty zbývající dva vůbec. Nejvíc prostoru ovšem autor věnoval Jamesi Cookovi a nejméně poslednímu z nich, tj. Dumontu d'Urvillovi, což byla velká škoda, protože takhle jednotlivým osudům lehce chyběla vyváženost. Ale jinak jako celek je kniha přesto skvělá, čtivě napsaná, proto ji hodnotím plným počtem a věřím, že se k ní za několik let možná zase vrátím...
Knihu jsem kdysi dávno četlo jako dítě. Po mnoha letech jsem ji našla v knihovně a s chutí opět přečetla. Tentokrát i s mapou, abych si vyhledávala jednotlivá místa. Překvapivé pro mě bylo především to, jak Rusové ještě na začátku 19. století neznali své východní pobřeží - v té době se tam dostávali pouze putováním přes pevninu.
Kniha je určená pro dětského čtenáře a styl tomu odpovídá - Čukovskij píše následovně "Postava A šla na místo X, tam vykonala činnost YY." Navíc si můžete být jisti, že při zakotvení u každého obydleného ostrova se vzápětí objeví čluny s domorodci plně naložené banány, kokosy a v ideálním případě vepři. Po směnění za zrcátka, korálky a v nejhorším případě za ocelové sekerky se uspořádá společná hostina na oslavu věčného míru. Poté se něco zvrtne, postřílí se pár místních a pluje se dál. Vše se opakuje dokud zbývá posádka v dostatečném počtu. V opačném případě končí část věnovaná danému objeviteli.
Jo, abych nezapomněl, hrozně moc mě to bavilo.
Znala jsem akorát příběh Jamese Cooka. Ty ostatní jsem neznala. Zajímavé, poučné, dobrodružné. Stojí za to.
Knihy "KOD" Knihy Odvahy Dobrodružství byli vždy svým obalem, ilustracemi a příběhy naprostá pecka pro kluky a třebas i holky v oné době. Tohle je úplná paráda. Stručně o kapitánech J. Cookovi, LaPérousovi, d'Urvillovi.. a dalších a jejich výpravách tichým oceánem, plavbou k objevům nových zemí, vstříc smrti či slávě...
Příběhy hodně zajímavé ale mrzí,že Jules Dumont d'Urville bylo věnováno tak málo stran.... Myslím,že by si také zasloužil více pozornosti
Poprvé jsem knížku četl někdy před cca třiceti lety jako malý kluk, poprvé jsem se tehdy setkal hlavně s Jamesem Cookem, který mě nadchl, snad protože jím knížka začínala. Postupem let jsem ostatní tři kapitány zapomněl. Po mnoha letech jsem na knížku narazil v antikvariátu a z nostalgie jsem si ji koupil a znovu přečetl.
Nyní s odstupem mnoha let už klukovské nadšení pominulo, všechny čtyři kapitány dobře znám hlavně díky wikipedii, ale i díky jiným knihám. Dobře se to četlo, během pár hodin jsem se přenesl do 18. a 19. století do Tichomoří.
Kéž by i dnešní kluci mohli prožívat tu vůni dálek, kterou jsem tam kdysi měl já.
Rozhodně doporučuji.
Kniha se čte dobře a koho baví tyhle příběhy o dalekých plavbách a objevování nových zemí, přijde si na své. Všechny čtyři kapitoly jsou zajímavé, nejpoutavější se mi zdál příběh kapitána Cooka. Ale ani Kruzenšternova a La Pérousova výprava do zámoří není nezajímavá. I když je kniha určena především mladším čtenářům i ti starší se neubrání obdivu co byli lidé před staletími ochotni podstoupit aby objevili nový kontinent nebo jenom ostrov v obrovském oceánu na té naši planetce.
Knihu jsem četl v minulosti a kniha se mi líbila. Obdivoval jsem cestovatele, jak plují po moři a vydávají se vstříc novým dobrodružstvím. :)
Velmi čtivá knížka, od které je těžké se odpoutat - čte se velice lehce a člověk má pocit, jako by sám objevoval neznámé země... Z pochopitelných důvodů se autor nemohl věnovat detailnímu popisu jednotlivých výprav - zde bych pro zájemce doporučil monografie od Petera Aughtona "Endeavour" a "Na palubě Resolution", popisující první dvě Cookovy plavby.
Tuto knihu jsem četl už hodně dávno, takže hodnotím spíše podle reakce vnoučat, která neměla ke knize žádné připomínky, což ve většině případů znamená, že se jim kniha líbila.
Trochu jsem s touto knihou v dětství zápasil, ale jak píše Midudedi, jakmile se člověk chytne a začte se, tak je kniha zajímavá. Osobně se mi z cestovatelů nejvíce líbil příběh kapitána J. Cooka.
Pokud knihu namátkou otevřete a přečtete krátký úryvek, jazyk Vám nejspíš přijde fádní a kniha spíš popisná, než napínavá.
Pokud se ale začtete, zjistíte, že i přes uvedené je kniha velmi zajímavá a čtivá. Kdyby mi takhle někdo jako klukovi podal celý dějepis, to by bylo.
Úžasná kniha, která čtivým a zábavným způsobem popularizuje výpravy slavných mořeplavců. Mně se nejvíce líbila La Pérousova plavba, trošku slabší byl Kruzenštern. Autorovi se povedlo čtenáře skvělým způsobem vtáhnout do příběhu, a to díky tomu, že jednotlivým členům posádky dal osobní rysy a dal jim jejich vlastní minipříběhy. Kolikrát v životě jsem si pak jen tak ze zábavy jezdil prstem po mapách a opakoval tyto odvážné výpravy... Jedna z nezapomenutelnějších knížek, které jsem kdy přečetl.
Slušné vyprávění a plavbách lodích a jejich kapitánech mě to nějak moc neupoutalo a četl jsem na dvakrát.
Jak mi tahle knižka mohla v dětství uniknout??
Ale i pro mne - byť už dávno odrostlého čtenáře - tahle kniha svoji cenu má. Kromě všeobecně známých objevných cest Jamese Cooka, totiž popisuje i mnohem méně známá dobrodružstvi kapitánů Le Perouse, Kruzenšterna a Lisjanskeho - pro mne úplně nová a musím řict, že velmi působivá a obdivuhodná. Je to sice psáno pro děti, nicméně i tak jsem si knihu velmi užil.
Jenom faktická poznámka: Kruzenšternovi autor připisuje nějaké geografické objevy (zmapováni Japonska a Sachalinu) v letech 1802 -1804, ale to, co údajně Kruzenstern objevil, jsem dohledal ve francouzských mapách už z roku 1760, tak nevím, je to nějaká skrytá ruská agitace?:)
Jedna z mých nejoblíbenějších knih z edice KOD. Nejvíce mne potěšilo sepsání výprav čtyř velkých mořeplavců dohromady v jediné knize.
Zajímavá četba o objevování neznámých oceánů pevnin, která je ovšem dosti monotónní a hodně se toho opakuje. Aby také ne, když mořeplavci objevovali podobné končiny a naráželi vždy na podobné věci. Kniha je díky tomu dosti obsáhlá ale pro obsah by jí klidně stačilo ztenčit na polovinu, protože ostatní věci jsou opravdu podobné u všech čtyř mořeplavců, kterým se tato kniha věnuje. Nejvíce mě zaujaly hned první kapitoly o Jamesi Cookovi. U ostatních už jsem tak nějak věděl, co bude následovat při jejich plavbách.
Štítky knihy
mořeplavba objevitelské cesty cestovatelé mořeplavci plavba námořníci James Cook, 1728-1779 fregaty
Autorovy další knížky
1964 | Čtyři kapitáni |
1946 | Z chudého chlapce slavným mořeplavcem |
1946 | Ruská Amerika |
1949 | Poslední plavba kapitána Lapérousa |
1949 | Tajemství domku u řeky |
Pro mě byla tahle kniha naprostá pecka! Fakt strašně rád čtu dobrodružné příběhy a když tam je James Cook, není vůbec co řešit :). Sice tam nebyl jenom on, ale ještě tři další, které jsem doteď neznal a nikdy o nich neslyšel, ale počteníčko to bylo vynikající, úplně jsem vrněl blahem :). Za mě určitě pět stars a howgh! :)))