Podivuhodný případ Benjamina Buttona

Podivuhodný případ Benjamina Buttona
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537923/bmid_podivuhodny-pripad-benjamina-button-6637fd8295d34.jpg 4 139 139

Podivuhodný případ Benjamina Buttona je groteskním příběhem muže, jenž se narodil jako stařec a celý život mládne. Setkává se s nepochopením a šťastný je pouze uprostřed života, kdy se jeho biologický a duševní věk protínají. Povídku proslavil oceňovaný hollywoodský film z roku 2008 v režii Davida Finchera, s Bradem Pittem a Cate Blanchettovou v hlavních rolích. Čte Michal Dlouhý.... celý text

Literatura světová Povídky Příběhy
Vydáno: audiokniha , AudioStory

The Curious Case of Benjamin Button, 1922

Interpreti: Michal Dlouhý , Rudolf Pellar

JulianaH.
05.06.2022 5 z 5

Překvapivě vtipné a překvapivě skličující. Příběh sice obsahuje momenty, které by bylo vhodné vysvětlit (například na co hrdina vlastně zemřel, jestliže se jeho zdraví stále zlepšovalo s tím, jak mládl; nebo, což je asi nejpalčivější otázka, jak probíhalo těhotenství a porod). Ale u tak absurdního tématu zřejmě ani nelze očekavát dokonalou logičnost. A délka mi přišla ideální: svižný příběh s jedním lyrickým, ale ne sentimentálním pozastavením (Hildegarda). Mistrovská povídka/noveletta.

EliskaD
13.02.2022 5 z 5

Dojemný příběh o životě a jeho pomíjivosti. Život plyne nemilosrdně kupředu (zde tedy pozpátku), ale plyne. Jen v obyčejném životě člověk neví, kdy skončí, kdežto v případě Benjamina je to jasně dáno. Je to výhoda? Chtěli bychom znát svůj osud a konec? Do jaké míry máme i my život dlážděn nepochopením druhých kvůli nějaké své jinakosti?
Po dočtení mě přepadla trochu melancholie a smutek. Fitzgerald mě svým příběhem hluboce emočně zasáhl.

anonymní.Ilja
18.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha je kratičká. Přečetl jsme ji za večer během necelých dvou hodin. Je to klasika, kterou by měl znát každý tím spíš, že zabere jen chvilinku. Kniha, kde se dítě narodí jako stařec, až nakonec umře po mnoha letech plodného života jako bezbranné miminko. Tahle kniha je víc než rozpustilá fantazie: je to také zamyšlení nad společností ve které žijeme.

@Danyskaify ve svém komentáři z 10. ledna uvádí, že je škoda, že ta kniha není delší nebo nemá pokračování. Myslím si, že to skvěle vystihuje kvalitu té kratičké knihy: člověk by chtěl, aby neskončila tak rychle. Na druhou stranu za mistrovství F. S. Fitzgeralda považuji to, že vybalancoval stručnost a podrobnost do té míry, že člověka kniha chytne a nemá pocit, že byl ošizen, ale zároveň nedostává prostor pro pochyby nad různými technikáliemi, který by větší obsáhlost poskytovala.

monushka
08.01.2022 4 z 5

Viděla jsem film, který se mi však nelíbil. Vůbec jsem netušila, že film je podle literární předlohy, která je báječná! Je škoda, že autor povídku více nerozvinul či z ní neudělal román.

Hakate
07.01.2022 4 z 5

Na knihu jsem narazila v rámci CV, filmové zpracování znám a považuji ho za velmi podařené. A zarazilo mě, že film je čerpán na základě pouhých 40 stranek...
Velmi mě mrzí, že kniha není více obsáhlá, ale i tak z těchto pár stránek šicí velmi silné pocity a je řešeno, vše důležité. Někdy je méně více.

Irsaf
07.01.2022 4 z 5

Tak tohle mě bavilo o hodně víc než Velký Gatsby, kterého jsem četla loni…
Ale nechtěla bych to mít jako Benjamin, to vážně ne…

Kniho_holka
19.12.2021 3 z 5

Velká škoda, Fitzgerald celý příběh více nerozpracoval, protože děj knihy je sám o sobě nádherný a dojemný a být delší, tak se z Podivuhodného případu Benjamina Buttona stane kniha mého srdce.

kniznistranky
22.08.2021 5 z 5

Od Fitzgeralda jsem doteď nic nečetla. Film, natočený podle této povídky, jsem také zatím neviděla, ale určitě se na něj chystám. Byla to kraťučká povídka, ale o to větší dojem na mě udělala. Skvěle a čtivě napsané, originální námět a spousta myšlenek a věcí k zamyšlení.

Amazonka72
16.04.2020 4 z 5

Taková velmi příjemná jednohubka na jeden večer. Příběh se mi líbil, znám jej z filmu, ale sepsané to bylo takové prosté... bez všech “kudrlinek”, které byly, z pochopitelných důvodů součástí filmu.
A téma nutící k přemýšlení - je lepší stárnout nebo mládnout?

minde
08.11.2019 4 z 5

Moc pěkný, ale smutný příběh. Filmové zpracování se mi líbilo víc.

JointlieKat94
04.09.2019 5 z 5

Tohle bylo moc krásné a zajímavé téma. Nic podobného jsem nikdy nečetla. A vlastně koho by to napadlo, narodit se jako stařík a celej život obrátit. Jak by to asi přijalo okolí? Díky této knize vidíme, že špatně.

Docela mě zaráží chování rodiny. Proč mu nikdo nevysvětlí, jak to doopravdy chodí a že je jiný? A co jeho matka, jak to zvládala? Moc jsem se toho o ní nedozvěděla.

Kniha je krásně napsaná. Autor se s tím asi popral.

Když se narodil malý a starý Benjamin, nikdo neměl takovou radost, a přitom s ním musela být sranda. Když umíral velký a mladý Benjamin, nikdo neplakal, oni měli radost., a přitom to bylo tak smutné, umírat tak sám a prázdný, bez vzpomínek..

Listy
16.06.2019 4 z 5

Zajímavě pojaté téma. Krátká, stručná kniha, která ale i tak zanechá cosi, co člověka přiměje zamyslet se i třeba nad tím, zda takový život, jako měl Benjamin, je odměnou či nikoliv. Já nevím, má to něco do sebe. Ukazuje nám, že život a věci, situace v něm jsou tak pomíjivé a tak vratké.
Oceňuji, že se autor držel jednoho systému při psaní a nesklouzl k chaosu mezi Benjaminovým "stárnutím" v podobě reálně odžitých let a mezi jeho tělesným věkem, který se celou dobu promítal i do jeho duševního věku. Nelehký úkol!
Jinak ze začátku byla kniha mnohem humornější než ke konci.
Doporučuji.