Velký Gatsby / Poslední magnát přehled

Velký Gatsby / Poslední magnát https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50218/bmid_velky-gatsby-posledni-magnat-4Iz-50218.jpg 4 347 347

Velký Gatsby (1925), vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce. Fitzgeraldovo působivé zpracování meziválečné podoby amerického snu je v této edici doplněno nedokončeným románem Poslední magnát (1941), ve kterém se téma hledání, úpadku a pádu rozvíjí v atraktivních kulisách hollywoodských filmových ateliérů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Great Gatsby

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Velký Gatsby / Poslední magnát. Přihlašte se a napište ho.

incognit
13.02.2024 4 z 5

Velkého Gatsbyho jsem nějak dlouho odkládal. Pročetl jsem si ho až na začátku 90 let a okouzlil mne. Krásná práce s vedením příběhu, hezké charakteristiky postav, popisy prostředí i líčení situací, bohatý jazyk, chytře strukturovaný text a výborně zachycená atmosféra jednotlivých scén i doby jako takové.

adabraz
01.10.2022 5 z 5

Velký Gatsby je pro mě srdcovka. Miluji dobu v které je celý děj situovaný i charakteristika všech postav. Konec mě překvapil, rozhodně si ji někdy přečtu znovu.

lukaskmn1
11.02.2022 5 z 5

Naprosto geniální.

Tři desítky nových eknih zdarma ke stažení

22.03.2021

Kniha Velký Gatsby / Poslední magnát v seznamech