Podobizna Doriana Graye

Podobizna Doriana Graye
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172822/bmid_podobizna-doriana-graye-172822.JPG 4 6749 6749

Příběh s fantastickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně. Krásného Doriana Graye portrétuje malíř Basil Hallward, který je Dorianovým vzhledem uchvácen a naivně si myslí, že sličný mladík je a vždy bude ztělesněním dobra. Uzavřený malíř se přátelí s lordem Henrym, ten je povahově zcela jiný. V každé společnosti je Henry ozdobou, oslňuje hlubokomyslnými úvahami, nemá žádné morální zábrany. Na bohatého sirotka Doriana, původně stydlivého a nezkaženého mladíka, má Henry zničující vliv. Také před nadaným malířem rozpřádá neuctivé teorie o zbytečnosti portrétování. Portrétovaný člověk stárne, kdežto obraz zůstává nepříjemným svědectvím o ztraceném mládí. Doriana ta představa poleká natolik, že si přeje, aby místo něho zestárl jeho obraz. Tím, jak se ocitá plně pod Henryho vlivem a mění se jeho povaha, mění se portrét ve stvůru, která odráží ošklivost Dorianovy duše, avšak sám Dorian Gray nadále září půvabem a pelem mládí. Chová se už jako lord Henry. Pohrdne svou romantickou láskou, nezastaví se ani před zločinem. Nakonec zaútočí na podobiznu ohyzdného starce, ve kterou se původní portrét proměnil…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Hynek (Alois Hynek)

The Picture of Dorian Gray , 1891

Taralcielle
28.08.2019 5 z 5

Přečteno jak česky, tak anglicky. Velmi silná kniha, bravurně popsaný rozklad charakteru, výčitky svědomí a ztráta sama sebe v honbě za krásou. Popisuje, jak jsou někteří lidé marniví a udělají pro sebe a pro svou krásu, která je ale pomíjivá, všechno.
Nápad s obrazem, který zrcadlí odraz duše, je velmi zajímavý. Knihu jsem přečetla jedním dechem a nejen jako povinnou četbu :)
Doporučuju číst anglicky.

Ashermind
25.08.2019 5 z 5

Až na jednu kapitolu, kde autor opisuje Dorianov pád do hlbín materializmu bravúrne.

Rozhodne odporúčam každému.

Anicka152
22.08.2019 3 z 5

Knihu jsem si vybrala do maturitní četby. Udělala bych to znovu, ale jen proto, že jsem od Oscara Wilda měla i dílo Jak je důležité míti Filipa (čímž jsem si ušetřila dalšího autora), jinak ne. Kniha je oproti většině maturitních knih tlustší a zdlouhavější. Popisy prostředí a myšlenek mě osobně velmi odrazovaly od dalšího čtení, ale co mě udrželo je hlavní myšlenka. Musím připustit, že nápad s obrazem a celý vývoj děje mě ohromil, je to opravdu k zamyšlení a kniha má alespoň zajímavou myšlenku když už nic jiného.

RosMeggie
18.08.2019 5 z 5

Miluji a nenávidím tuhle knihu. Dlouho mi trvalo než jsem si na ní našla čas, několik měsíců mi ležela na polici, jednou jsem jí dokonce už začala číst, ale zase jsem ji odložila. Když jsem to ale zkusila znovu podruhé, naprosto mě do děje vtáhly filosofické promluvy postav. Je zde krásně ukázáno, jak každá osoba myslí úplně jinak, jak málo stačí k tomu, aby vás slova druhého ovlivnila natolik, že zapomenete, kdo vlastně jste a co všeho je člověk schopen udělat jen proto, aby si naplnil svou sobeckou touhu.

Doporučuji jen těm, kteří to pochopí.. :)

S láskou,
Rose

verden
14.08.2019 4 z 5

"Zkušenost je po stránce mravní bezcenná. Je to jen název, který lidé dávají svým omylům."

VikyKleinik
01.08.2019 4 z 5

Činy, kterých se dopustíme, poznamenávají naší persónu.
O tom ta kniha je, o rozkladu charakteru.
Obraz Doriana Graye je poměrně profláklý, ale o to víc mě překvapilo, jaká zlá kniha to vlastně je. Obzvláště sympatická mi byla postava Lorda Henryho, aristokrata, jenž žije jen pro svou vlastní rozkoš. Jeho pohled na svět je sice naprosto amorální, ale právě to mě fascinovalo. - "Ženy jsou pohlaví ozdobné. Nemají co říct, ale říkají to roztomile." Nevychází tento sexismus z Wildeovo homosexuality? Přeci jen Dorian je zprvu představován jako nádherný mladík, tabula rasa/nepopsaný list, takové čisté poupátko, v němž se odráží sebemenší podmět. Toho se chytí Lord Henry a začne na jeho duši tisknout svou vlastní zkaženost. Tím se zhostí role Mefistofela. Jednak mu dělá radost, jaký vliv na Doriana má a druhak si tím i vytvoří společníka. Takto sebestředný člověk neměl důvod to neudělat.

Kulturnice
28.07.2019 5 z 5

Naprostá klasika. Svědomí na plátně, jo kdekdo by takový obraz potřeboval. Kdo nečetl, jako by nebyl. Rozhodně doporučuji.

Banny_L
25.07.2019 5 z 5

Wilde je úžasný spisovatel..tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější!

blonde_elis
24.07.2019 5 z 5

Kniha, pro kterou je za mě pět hvězdiček málo. Neskutečně silné dílo, dá se říct, že téměř co kapitola, to aspoň jedna myšlenka, která si u mě zasloužila podtrhnutí. S některými souhlasím bezvýhradně, některé jsou kontroverznější, dílo jako celek poskytuje obrovský, někdy možná až trochu děsivý námět k zamyšlení. Zamyšlení nad vývojem člověka, hodnotami v životě a bytím obecně. Četla jsem v anglickém originále a doporučila bych každému.

"I didn't say I like it, Harry. I said it fascinated me. There is a great difference."

Andarielka
20.07.2019 5 z 5

Prvních pár stránek bylo pro mě veliké utrpení, ale asi od 50. stránky jsem se nemohla od knihy vůbec odrhnout. Nádherný příběh a teď už vím , že si toto dílo někdy znova přečtu.

Jessie_
17.07.2019 4 z 5

Námět sice zajímavý, ale ty stránky prostě neubíhají. Fakt se to strašně vleče.

patrik0816
12.07.2019 3 z 5

(SPOILER) Říkal jsem si: Super. Konečně jsem došel k téhle klasice, kterou znám podle názvu a příběhu snad už z prvního stupně ZŠ. Bylo to ale jedno velké zklamání. Tak teda spustím salvu... Dva nafoukaní, snobští synáčkové, patrně latentní homosexuálové, dovedli svou bezmeznou arogancí a povýšeneckým chováním ke smrti mladou, krásnou, hodnou a talentovanou dívku. Čekal jsem, že po smrti nastane nějaký zvrat, změna a náprava hlavní postavy... Že si uvědomí svou chybu. Jenomže ne. Místo toho zapíchne kámoše Basila a (naštěstí) záhy i sebe. Samozřejmě, leckdo by mohl tvrdit, že Obraz Doriana Graye, ani Dorian Gray samotný nemá být sympatický.

Jenže o to nejde. Jde o to, že román nepřinese nic zvlášť zajímavého po psychologické stránce (leda to, co se stane, když se bude člověk chovat tak moc iracionálně, jak to jen jde). Wilde nechává postavy chovat se až nereálně jako pokusné krysy v teráriu.

Co Wilde naopak zvládl – a to se musí uznat, že zase naprosto bravurně – bylo filozofické lamentování nad uměním a tím, co se stane, pokud bude někdo bezmezně posedlý dokonalým uměním i estetickou a zároveň charakterovou dokonalostí. Stejně si dokážu představit, že sjíždění se opiem a opatrné homosexuální náznaky v té době musely být něco mimořádně nekonformní ho.

Potom musím uznat zásluhy na tom, jak Oscar Wilde dokázal vyjádřit zhnusení nad jakousi perfektní formou umění a filozofii celkového psychického úpadku.

A nakonec nejdůležitější a epické sdělení knihy, které říká, že se Dorian Gray zbytečně snažil najít extrém místo toho, aby přijal, že: „Každý z nás má v sobě nebe i peklo.“

Bohužel mi to ale na tak věhlasné dílo připadá málo.

asanita
04.07.2019 5 z 5

Obraz Doriana Graye byl rozhodně zajímavý román, jelikož zpracovával známý faustovský motiv zase o trochu jinak a navíc se autor snažil propojit literaturu s uměním/obrazem. Obraz představoval vlastně takový rychlý vhled do duše Doriana a na jeho chování a dodával příběhu určitou hororovou atmosféru (např. když Dorian viděl, jak se obraz poprvé mění). Wilde odmítal spojení umění a morálky, takže zobrazuje nemorálnost viktoriánské Anglie v těch nejvyšších vrstvách, přičemž ukazuje úpadek a zkaženost společnosti a člověka v ní a také to, jak jsou někteří lidé snadno zmanipulovatelní. Líbí se mi, že si z knihy každý může odnést něco trochu jiného, protože vždycky záleží na tom, zda se soustředíte spíše na vývoj Doriana, nebo na různé názory Henryho, nebo jen na smyslové prožitky v knize či na stárnutí a úpadek člověka celkově.

DeepSea21
23.06.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih vůbec.
Pokud odstraníme viditelné následky naších činů,budeme se cítit lépe?
Ne. Nebudeme.

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Geniální, ve své době šokující kniha. Jedni kvůli ní Oscara Wildea milovali, druzí zatratili. Příběh o Dorianovi, který díky Henrymu zatouží po věčném mládí, a chce si užívat života se vším všudy, a až když je příliš pozdě, uvědomí si, jak se choval. V knize je spousta myšlenek, nad kterými jsem se pozastavila, a některé z nich jsem si i vypsala. Dorian Gray se dočkal mnoha filmových i divadelních zpracování, ale za mě je pouze jedno jediné divadelní stejně dobré (ne-li lepší) než tato kniha.

richard7959
04.06.2019 4 z 5

Naprostá klasika. Žádné dobrodružství jako Dracula či Frankenstein, ale velice poutavé dílo. Skvěle na rozbor. Doporučuji pro milovníky viktoriánské Anglie.

matej.kulistak
01.06.2019 5 z 5

V žádné jiné knize jsem nenašel tak věrně vyobrazené postavy. Z vyprávění vystupují osobnosti s realisticky rozvinutým charakterem. Když v závěru knihy vedou lord Henry a lady Gladys náruživou debatu, z knihy jasně vysvítá napětí mezi dvěma neskutečně bystrými postavami (z nichž jedna je stále tak neuvěřitelně plastická, i když ji známe sotva pár stran), které vedou slovní potyčku a skvěle si konkurují. A přesto čtenář může vycítit mírnou převahu lorda Henryho. Jako by seděli přede mnou, věřil jsem každému slovu. Ano, tak se to skutečně stalo.

Sarajana
13.05.2019 5 z 5

Zajímavé, pěkné čtení, já jsem si jí užila.

Elena1615
10.05.2019 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knížek v mé povinné četbě k maturitě. Děj se mi velice líbil, přišel mi napínavý a knihu jsem přečetla asi za dvě odpoledne. Postupné proměny Doriana vás vtáhnou do děje a nutí číst dál a dál. Takže za mě určitě přečíst :D

Ran
08.05.2019 2 z 5

Autor má celkem dobrý styl psaní, ale i tak se mi kniha moc nelíbila. Popisy veškerého zařízení domu mi přišli naprosto zbytečné. Jediné co se mi líbilo byl námět knihy, že každý čin a rozhodnutí má své následky.