Podvojný svět
Petr Drulák
Předkládaná kniha rozpracovává podvojné politické myšlení jako alternativu k politickému monoteismu, který představuje rámec našeho pojímání světa. Nabízí tím alternativu ke slepé uličce současného globalizovaného liberalismu. Zatímco princip jednoho Boha ovlivňuje evropskou křesťanskou tradici i moderní ideologie liberalismu, konzervativismu a socialismu, podvojnost je skrytou možností evropské kolektivní paměti a možností, kterou rozvinulo čínské myšlení. Podvojnost vychází z působení dvou bohů či spíše božských sil, které se navzájem mohou popírat, ale také doplňovat, a které se navzájem obsahují. Nejedná se však o dualistický protiklad, dobra se zlem či pravdy se lží, nýbrž o napětí mezi pólem lásky (jin) a pólem zápasu (jang). Tyto póly mohou být opačné, ale také se navzájem zahrnují a společně vytvářejí svět, jehož jsou součástí. Na tomto základě jsou pak naznačeny základní rysy pojetí jednotlivce, přírody a společnosti, jež přesahuje tradiční monoteistické chápání. Takto definovaná podvojnost je následně aplikována v pohledu na evropské a české dějiny, i k pokusu naznačit cestu k politickému uspořádání, které by překonávalo současnou krizi globalizovaného liberalismu.... celý text
Přidat komentář
Ohromně těžká kniha, ale myslím, že myšlenky v ní obsažené jsou velice zajímavé. Na jednu stranu musím číst každou stranu vícekrát, vracet se, cítit se velice unavený z četby. Na druhou stranu se musím ke knize vracet, přemýšlet a diskutovat o ni.
Kónečné přečteno. Uff.
Něco jsem přeskočila , pan autor je vzdělanec, což já nejsem.
I já preferuji podvojnost názorů, né jedinou pravdu.
V tomhle ohledu byli stejně přísní vyznavači abrahámovských náboženství, monoteisti, jako dnešní tzv. liberální demokraté.
“ Monoteismus jako náboženství výlučné víry a jediné pravdy je tudíž neslučitelný s jakýmkoli jiným mýtem. Kdo nepřijímá jeho pravdu, je zavržen jako pohan nebo kacíř. “
Okolo sebe vidím, že přituhuje. A hlavně že systém liberální demošky vyznává jenom cca šestina lidstva!
Není to málo, Antone Pavloviči?
Ách jo.