Podzemí
Jaroslav Drábek
Z nitek mnoha lidských osudů splétá Jaroslav Drábek hustou pavučinu, jejíž chvění odráží pohyb dějin v nejtragičtějším období české historie. Druhá světová válka měla být zkouškou charakterů, ti, kteří proti nacismu bojovali, věřili, že za dveřmi kriminálů a koncentráků na ně čeká odměna v podobě klidného života. Namísto toho přišlo kruté vystřízlivění. Drama vstoupilo do druhého dějství. Pro ty, kteří by zasloužili nejvyšší uznání, se pouze vyměnili bachaři a po jedné prověrce přichází další, snad ještě krutější, neboť nepřítel hovoří stejným jazykem. Jaroslav Drábek založil svůj klíčový román na osobní zkušenosti. Bojoval proti nacistům, stál u procesu s K. H. Frankem, prchal před komunistickou zvůlí za hranice rodné země. Po prvním vydání v torontském nakladatelství manželů Škvoreckých v roce 1986 se nyní nabízí i českému čtenáři šance nahlédnout nevšedním způsobem do tak dlouho nepřístupného, neboť zakázaného podzemí.... celý text
Přidat komentář
Autorovy další knížky
1986 | Podzemí |
1992 | Z časů dobrých i zlých |
1947 | Povídky o krutém umírání |
1986 | Oženil jsem se s královnou |
Asi největší prožitek je sledovat jednotlivé příběhy, které člověk zná odjinud (mj. z pro mě autentičtějších Časů dobrých i zlých) a pozorovat, jak si s nimi autor hraje. Asi není třeba se pozastavovat nad tím, kdo je kdo (Benda - Krajina+Drábek, Kalina - Krajina, Bertsch - Gall, objeví se parafráze na Tři krále i ministr spravedlnosti Drtina), a co za dějinné události tu autor popisuje. Víc než ústřední dvojice si mě získali Kalina, Máňa, asi nejzajímavější byli Bertsch a zejména Hrdina a jeho názorový vývoj. (Co říká, že má poslaneckou imunitu?) Názorových vývojů jinak moc nebylo.
Slušné postavy se poznají podle toho, že jsou to obdivovatelé pres. Beneše a národní socialisté a o jejich charakteru není pochyby jiné, než té, kterou vyjádří komunističtí padouši a kolaboranti.
Je ale důležité říkat, že bylo období 1945-1948 takhle pokřivené. To je hlavní přínos knihy a rozhodně není malý.