Pohádky Václava Říhy
Václav Říha (p)
Kniha obsahuje pohádky naší země, ale i z cizích krajů a dokonce si některé Říha vymyslel sám. Historie některých příběhů sahá hluboko do naší historie. Jsou zde pohádky, o kterých jsme nikdy neslyšeli například Rýbrcoul nebo Berona a naopak krásná zpracování těch nejznámnějších jako třeba Popelky nebo Růženky. Některá slova jsou ponechaná v nářečí, proto je na konci knihy slovník. Do děje nás vtáhnou krásné ilustrace Cyrila Boudy. Seznam pohádek: Učená moucha, Kohout a liška, Myší sněm, Sloni a myši, Vojsko v močálu, Šakal a havran, Slepý slon a šakal, Modrý šakal, Lev a kocour, Lev a zajíc, Osel s kopím, Liška a havran, Pavián a medvěd, Had a žáby, Liška soudcem, Jelen a ježek, Koza a ježek, Liška a beduín, Oráč a liška, Had, Zvířátka a Petrovští, Divné zvíře, Tři práce, Čertova bab, Provázek od počasí, Selské desatero, Robota, Císař vandrovník, Sen, Výměnkář, Zlatý chléb, Osudové kolo, Staré sedlo, Ptáček pro štěstí, Ubrousku, přistroj se, Smrt kmotra, Facír Pipán, Krejčí hrdina, Nebojsa, Honza v zakletém zámku, Sedlák pán, Rýbrcoul, Lidojed, Pohádka o jednom ševci, co měl dva psíky žluté jezevčíky, Ach, Jan, O věrném koníkovi, Tátoš, U jedubaby, Spící zámek, Milan a Velenka, O princi Janovi a dívce Janě, Chytrá dívka, Lenka, Dvě Mařičky, Lidka, Růženka, Lada, Mariana, Bolenka, Berona, Povídka o krásné panně Liliáně, Popelka, Povídka o princezně ze severu, Lidumilka - ztracená princezka, Rajnold Divosyn, vysvoboditel tří provdaných sester, Bílá kočka, Zemiráj.... celý text
Přidat komentář
Přečteno v knihovně 3/3
Nejen nadherné, ale až s historickým nádechem psané pohádky jsou v téhle knize .
Jo, ty , co jsem znala , jsem přeskočila, ale zaujala mě Zvířatka s Petrovští. Nevím jak by to dopadlo dnes, kdyby chtěla zvířata branit něčí chajdu :)
Ke konci se mi moc libil slovník významu slov použitych v pohádkách. Byly ponechány v nářečí.
Obrovský podíl na oblibě této knížky pohádek mají ilustrace Cyrila Boudy. Na ty jsem vydržel koukat hodně dlouho, byl jsem z nich u vytržení. A taky si pamatuju, že obsahuje i některé extrémně dlouhé pohádky, u nichž táta hodně vzdychal, když jsem ho přemlouval, ať mi je přečte.
Tutu knihu miluji od mala a vdnešní době zvlášť .Popravdě oceňuji kresby C.Boudy.Dále musím přiznát že též mám rád výběr pohádek z této knihy která vyšla LP,a dodnes si jí stále dokola pehrávám.
Kdysi jsem si ji vypůjčila v knihovně a hrozně moc se mi líbila. Nikdy jsem na ni nemohla zapomenout a když jsem ji náhodou objevila u nás ve školní knihovně, kde jsem byla na brigádě vyřazovat staré knihy, byla jsem na vrcholu blaha, když jsem si ji mohla vzít domů. Byla vyřazená. Já z ní měla radost jako malá holka. Dodnes ji opatruji a četla jsem ji i svým dcerám.
Pamatuju si, jak jsem kolem ní chodila v druhé třídě do školy, byla za výlohou maličkého knihkupectví, trůnila tam uprostřed a já od ní nikdy nemohla odtrhnout oči. O Vánocích jsem ji pak našla pod stromečkem, spolu s vepsaným věnováním od mé babičky. Já ty pohádky přímo hltala. A ty nádherné ilustrace pana Boudy, na ty jsem se nemohla vynadívat. Po mnoha letech jsem z ní čítávala svým synkům, když byli malí. Bzí bzí, osel ušatý... Uběhla další spousta let, o knížku jsem přišla v koloběhu života, dlouho jsem ji hledala a pak ji jako zázrakem objevila v jednom antikvariátě. A tak ji mám znovu, sice bez babiččina věnování, a těším se, až z ní, sama už taky babička, budu číst svému malému vnoučkovi. PS. Od té doby miluju ilustrace Cyrila Boudy.
Tato knížka na mě dělá velmi rozporuplný dojem. Jsou v ní pohádky krátké i dlouhé, známé i neznámé, veselé i smutné, zábavné i nudné, ale ten hlavní rozkol ve mě způsobuje fakt, že jsou tu popisy, ze kterých se pomalu slepují zuby, jako např.
"Královna byla nejen neslýchaně krásná, ale také neobyčejně duchaplná a princ byl stejně dokonalý jako ona, takže se zabývali jen půvabnými věcmi."
ovšem na druhou stranu tu lidský život znamená asi tolik, jako život švába a tak se to v knize jen hemží poměrně morbidními způsoby, jak se dá sejít ze světa. Musím se smát, když si vzpomenu, jak se moji rodiče pohoršovali, že jsem nechala dceru sledovat Jurský park, zatímco v této knize se nacházejí i věty typu
"Tatínek jim v létě umřel, padl na něj poražený smrk, přinesli ho domů, měl rozmáčknutou hlavu, nebylo poznat ani, kdo to je."
Takže jako sbírka pohádek to u mne příliš neuspělo, nicméně jsem si sehnala vydání s překrásnými ilustracemi Cyrila Boudy a protože toho v srdci nosím od chvíle, kdy jsem po prvé nahlédla do Cibulových Pražských pověstí, nevzdala bych se ho ani za nic. Ale dětem před spaním budu raději číst něco méně drastického, například Boženu Němcovou :-)
Autorovy další knížky
1977 | Zvířátka a Petrovští |
1987 | Knížka pohádek Václava Říhy |
1940 | Božena Němcová |
2007 | Dvanáct pohádek z onoho světa |
1968 | Pohádky Václava Říhy |
Chápu ze pro vetsinu jde o vzpominku na detstvi,ale i tak me zaráží tak vysoke hodnoceni. Na začátku dosti kratke pohadky, které neměly žádné poučení a vlastně nevím co tim vubec mělo být řečeno a ke konci zase extrémně dlouhe pohádky, které byly az prilis pro deti i rodice. Hodnocení dávám jen za pár hezkých pohadek a krasne ilustrace.