Pohoda na balkóne - rady pre začiatočníčky
Mascha Schacht
Publikácia je určená pre všetkých, ktorí bývajú v mestskom byte bez záhradky a túžia po pestovaní vlastného ovocia či zeleniny. Je rozdelená podľa ročných období a ponúka všetky potrebné informácie, aby ste úspešne zvládli záhradkárčenie uprostred mesta. Dozviete sa, ako na balkóne či v átriu pestovať kvety, bylinky, zeleninu i ovocie. V knihe nájdete prehľad najvhodnejších rastlín a plodín, detailné postupové fotografie, zoznamy pomôcok a tiež užitočné tipy aj rady.... celý text
Přidat komentář
Pokud jde o kytky, jsem vrah pokročilé úrovně. Nejdéle mi přežila bazalka, kterou jsem odpravila až po šesti měsících péče a dodnes nechápu jak. Asi nějaká mimozemská odrůda. Pokud tedy sahám po zahradnické příručce pro začátečníky, očekávám, že mi vysvětlí všechny základy včetně toho, co je květináč. Jsem tedy po přečtení Pohody na balkoně připravená založit vlastní balkonovou zahrádku? Ani moc ne. Ale vytvořila jsem si docela solidní představu toho, co vlastně chci.
Grafické provedení je pěkné a příjemné na oči a kniha rovnoměrně pokrývá vše od zeleniny a ovoce, přes stromky, bylinky, trvalky až po cibuloviny. Začátečníkovi tedy odkrývá, jak pestrá paleta pěstování ve skutečnosti je a dává mu možnost si vybrat, jakým směrem se chce sám ubírat. Rozhodně jsem si četbou ujasnila, co na balkoně vlastně chci mít, jak moc je to reálné a jaké možnosti mám (např. jsem nechtěla okrasné květiny a nakonec jich bude dobrá polovina balkonu, protože evidentně existují i jiné věci než všude zírající muškáty).
Tím ale víceméně všechny plusy končí. Nejužitečnější částí jsou stručné popisy nejběžnějších plodin s krátkými a specifickými informacemi o tom, kdy je zasít, vysadit, sklízet, jakou potřebují polohu a základní péči. I ty ale byly nekompletní a často dávaly (jako celá kniha) důraz na vzhled. Častý výpis různých odrůd vám sice řekl, která odrůda má jakou barvu, ale mě by třeba u rajčat víc zajímalo, jak které rodí a jaké jsou plody. A zbytek už byl jen horší. Informace v knize jsou často chaoticky poskládané, něco chybí zcela nebo je zmíněno jen nedostatečně, něco je zbytečně opakováno dvakrát. Některé informace byly všeobecné, jiné se týkaly jen specifických případů, jenže vám nikdo neřekne, která je která. Sází se takhle každá kytka nebo jen tahle jedna, protože je něčím specifická? Týká se tohle jen jarních cibulovin nebo i jiných? A jsou vůbec jiné? A co je sakra polostín a slunná poloha? Co to znamená zalít hodně nebo málo? Zahradník se směje, kytkovrah s vidinou pohřebiště zoufale googlí.
Pokud jde rozlohu zde prezentovaného zahradničení, rozhodně je to kniha zaměřená na balkony. Při sázení se počítá s kbelíky a květináči, vysoké záhony jsou zmiňovány méně a jen jako jedna z možností. Autorka navíc také opakovaně zdůrazňuje vertikální využití prostoru, které malý prostor dokáže nastavit. Stejně tak ve výčtu rostlin převažují rostliny menší nebo jsou menší odrůdy alespoň zmíněny.
Edit 15.1.: Teď jsem si v anotaci všimla té věty "A dobré typy na biopěstování!" Haha, nope. Bio na tom není nic. Postřiky a umělá hnojiva jsou autorčinou nejsilnější zbraní.
Krásné fotografie bohužel nedokážou vyvážit to, že je to koncipováno spíše pro terasy (i přes název knihy). A obsah je strašně všeobecný a vůbec nepřemýšlí kam sakra poteče ta voda z těch designových nádob, že pěstování v pytli je sice fajn, ale je potřeba rostliny neutopit a že napíšou, že na balkon se hodí rajče ale nenapíšou které... Navíc substrát je třeba zásadně kupovat a super jsou sušené hliněné brikety a umělá hnojiva a designové poklopy na zazimování.
Kniha mě prostě neuspokojila.
Některé věci podobné jako v Zábava na zahradě, ale alespoň tam jsou jiné fotky. Jinak styl je hodně podobný: Hodně fotek, tipy, návody a recepty. Více zaměřené na pěstování v menších prostorech. Příjemné k prolistování.
Půjčit si z knihovny, prohlédnou obrázky, letmo něco málo přečíst a zase vrátit. Úplně to stačí.