Pojeď s námi!
Richard Neugebauer
V roce 1978 se vydávají dědeček a vnuk do Bavorska za příbuznými z bývalých Sudet. Jejich vzpomínky otevírají životopisný příběh čelného sudetoněmeckého politika Waltera Branda, ale i osudy mnoha dalších sudetských Němců. Kniha nabízí českému čtenáři historicky cenný pohled na události před, po i během války, a to věcně, bez hysterických emocí a se vskutku ojedinělou faktografickou přesností. Karl Herman Frank, Konrád Henlein a spousty dalších postav, které se aktivně podílely ve čtyřicátých letech na rozbití Československa, ti všichni byli přáteli či spolustraníky Waltera Branda, skutečné osoby, člověka, který se aktivně – byť s mnoha výhradami – účastnil tragických událostí, předcházejících vypuknutí druhé světové války. Život muže, který paradoxně přežil válku v nacistickém koncentráku jen díky obvinění z homosexuality a který se pak mnoho let snažil o své očištění, aniž by se však kdy zabýval skutečnou reflexí důsledků svých vlastních činů, se v knize prolíná s příběhy mnoha dalších Němců z českého pohraničí a my si tak můžeme učinit velmi přesnou představu o lidech a době, která dodnes budí vášnivé diskuse. Očima mladého Milana pak vnímáme i svět sudetoněmeckých vysídlenců v Bavorsku na konci dvacátého století, který se točí hlavně kolem dobrého jídla, tradic a dechovky, v němž všechno musí mít svůj pevný řád, ale kde se stále řeší hlavně historie a z něhož čiší i pocit prázdnoty a vykořenění. Pro českého čtenáře zvláště cenné jsou německým úhlem pohledu viděné popisy událostí v době předcházející odstoupení československého pohraničí Německu v důsledku Mnichovského diktátu, doslova guerillová válka vznikajícího sudetoněmeckého „Freikorpsu“ proti českým „financům“, bránícím celistvost státu, ale i příběhy obyčejných lidí, prchajících vinou nacionalistického běsnění se svými rodinami tu na to, tu na ono území, ale potajmu se vracejících nakrmit svá domácí zvířata, svět „velké“ i „malé“ politiky třicátých až padesátých let…... celý text
Přidat komentář
Jako člověka pocházející ze Sudetoněmecké rodiny mě kniha velmi zajímala. Vyprávění zajímavé, jelikož jsem krátce předtím četl knihu od Jiřího Šulce - Zrádci, tak se mi některé informace propojovaly. Obě knihy jsou psány s jasnou obhajobou svého pohledu na věc. Ač se tomu autor brání do knihy dostal určitá klišé a nacionální myšlenky, i když zdůrazňuje snahu o prosté vyprávění.
Přes všechny mé námitky příjemné čtení, dal bych 4*, ale těch překlepů tam bylo opravdu dost.
Mann
Zajímavá knížka. Pojednává o Německých občanech v příhraničí před válkou. Děj knížky ukazuje co zde dělali Němečtí zástupci různých stran. Ukazuje jak vyjednávali v Anglii se zástupci Českého státu. Děj běží v těchto městech: Aš, Litoměřice, Ústí nad Labem, Liberec, Praha, Louny a Česká Lípa. Dnes by se dalo říci Ústecký, Liberecká kraj a Praha.
Příběh je zajímavý a protkaný důležitými informacemi u každého města co se odehrával děj.
Místy zajímavé, ale místy jsem se bohužel docela nudila a dělalo mi pak problém ve čtení pokračovat, čekala jsem poutavější příběh.
Nemá cenu opisovat naprosto vyčerpávající obsah téhle úžasné knížky, jak je již uveden v popisku. Tak jen dodám, že je dobře, že se nebojíme u nás vydat něco takového a zpřístupnit českému čtenáři i příběh "druhé strany". Pro objektivní pohled na historické události předcházející válce je to velmi přínosné. Jen se člověk musí odprostit od zažitých představ, pocitů křivdy a po generace utvrzovaného nepřátelství. Kniha nikoho neobhajuje, jen se bez příkras snaží ukázat syrovou pravdu.
Jediné, co mi vadilo, byly občasné chyby v tisku - překlepy a opakování slov. Ale na počet hvězdiček to v tomto případě nemůže mít žádný vliv.
Autorovy další knížky
2013 | Pojeď s námi! |
2008 | Pomoc pro Erlictál |
2016 | Dějiny Neratova (Bärnwaldu) |
2020 | Literárny dialóg bez hraníc |
Další skvělá kniha z druhého pohledu.Jen víc takových.