Poklad na Sierra Madre
Bruno Traven
B. Traven, azda jediný autor vo svetovej literatúre, ktorému sa podarilo dokonale ukryť svoju totožnosť, vstúpil do povedomia čitateľov predovšetkým Loďou mŕtvych, románom, ktorý sa dnes už stal klasickým a je jednou z najlepších ukážok moderného umenia sociálneho. Tento sociálny aspekt preniká celým Travenovým dielom; nachádzame ho vo Vzbure vyvesencov, príbehu o krutom živote domorodých robotníkov na plantážach, v Moste v džungli, ktorý opisuje biedne životné podmienky mexických Indiánov, v Bielej ruži, ktorá maľuje farbistý obraz nerovného boja medzi chudobným mexickým roľníctvom a mocnou naftárskou spoločnostou zo Spojených štátov. Traven je rodený rozprávač, vecný, stručný, skvele vie snovať niť príbehu, ale hlavný dôraz kladie práve na jeho spoločenský význam. Ani náš román zo zlatonosného pohoria nie je ani tak históriou troch chlapov, ktorí sa vydali za bohatstvom, ako skôr štúdiou o tom, čo sa stane s ľuďmi, ktorých charakter nahlodá majetok - večné zlo a ničiteľ ľudského šťastia.... celý text
Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: 1963 , Slovenský spisovateľOriginální název:
The Treasure of the Sierra Madre, 1927
více info...
Přidat komentář
Ze začátku to bylo rozvláčné a moc jsem si od četby nesliboval. Jenže pak se to rozjelo a nešlo nečíst. Je to drsné a i psychologicky moc zajímavé. Nutilo mne to popřemýšlet o ledačems z života. Vynikající psychologicko - dobrodružný román!!!
Drsný western, který napsal Bruno Traven, kapitán Nemo světové literatury. Příběh tří prospektorů hledajících zlato ve vyprahlé pustině mexické Sierra Madre, jejichž skutečné problémy začnou až s jeho nalezením. Černobílou filmovou verzi z roku 1948 s Humphrey Bogartem v hlavní roli mohu doporučit, stejně jako knihu!
Trošička netradičná "indiánka" z prostredia zlatokopov. Vidíme ich úsilie i trápenie, zaujímavá je sonda do psychológie mužov oslepených leskom zlatého prachu. Prekvapí kritický, až ostro odsudzujúci pohľad na kresťanstvo.
Mne sa viac páčila dobrodružná časť príbehu. Po preklopení do dramatickej časti akoby autorovi otupelo pero. gradácia napätia pokrivkáva, dramatické momenty vrcholia až príliš náhle a priskoro. Nič to však nemení na tom, že je to pútavá kniha a kvalitné dobrodružné čítanie. 80%
Ďalšia výborná Travenova kniha, ktorá sa tu zameriava na zhubný vplyv bohatstva, jeho vidiny a túžby po ňom na ľudský charakter a na medziľudské vzťahy.
Tři přátelé, kteří v Mexiku nemohou sehnat práci, uvěření pověsti o zlatém dolu v pohoří Sierra Madre a rozhodnou se jej najít. Strastiplná cesta prověří jejich přátelství, které však v protikladu zlatého pokladu není zas tak silné. Zlato je ovšem velmi mocné. Jedna z mých velmi oblíbených knih
Stejně jako u Lodi mrtvých i zde zdlouhavý úvod, který příliš nekoresponduje s nadupaným zbytkem knížky. Na mě trochu rušivě působilo i několik vyprávěných dlouhých příběhů, sice zajímavých, ale přece jen mi tam neseděly. Jinak ovšem skvělá kniha o síle zlata a o síle lidské osobnosti.
Vynikající kniha, která nepoukazuje jen na velmi zajímavý příběh zlatokopů putujících za svým štěstím a jejich složité vztahy uprostřed divočiny v potu těžké práce a to především daleko za civilisací, ale poukazuje též hlavně na poměry v tehdejším starém Mexiku, líčí morálku, způsob života a myšlení starých horalů s indiánskou krví a vliv ještě tehdy železné církve v těch dávných a tvrdých končinách. Setkáme se zde se zajímavými a jednotlivými příběhy, které si hrdinové v knize vypravují při dlouhých večerech v divočině po namáhavé a tvrdé práci. Tyto příběhy líčí především člověka jako takového a kniha by se dala coby nazvat hlubokou, psychologickou prací autora, který byl s poměry a politickou situací ve starém Mexiku velmi dobře obeznámen, neboť tam prožil svůj život. V knize bylo též zajímavé popisování smýšlení vrahů a banditů ve starém Mexiku a jejich špatného vykládání si křesťanské víry, kterou mnohdy omlouvali své hrozivé činy, které museli utnout zrovna tak tvrdí a pro bandity nemilosrdní členové jízdní policie Federales. A to nemluvíme ještě o předchozí mexické revoluci, která byla velmi krvavá. Kniha líčí celkově jak politickou a mravní situaci ve starém Mexiku tehdejší krizové a chudobné doby, tak i osudy lidí hledajících v těžké posedlosti bohatství, slávu a štěstí. Je to popravdě jeden z nejlepších dobrodružných románů, jaký jsem kdy četl. Nejstrašidelnější pro mne byla část, kdy se paranoidní Dobbs snaží vyrovnat se svojí domnělou vraždou Curtina. Z toho mi běhal doslova mráz po zádech.
První má kniha v dětství tohoto spisovatele, kterou jsem po mayovkách četl stále dokola. Autor píše neuvěřitelně čtivě, doslova se vám kniha promítá před očima jako film.
Štítky knihy
zfilmováno německá literatura westerny Mexiko dobrodružství zlatokopectví zlato sociální romány zlatokopovéAutorovy další knížky
1980 | Loď mrtvých |
1957 | Most v džungli |
1982 | Pochod do říše mahagonu |
1981 | Poklad na Sierre Madre |
1981 | Diktatura |
Pořádně drsná kniha o lidech, co krom života nemohou nic jiného ztratit v tom mexickým chaosu ... Dílo je hodně popisné, což mi na začátku už lezlo trochu krkem, ale pak jsem si zvykl. Jde poznat, že autor vychází i ze svých zkušeností. Hlavní dějová linka je často prokládaná příběhy tradujícími mezi lidmi o pokladu v Sierra Madre. Líbilo se mi, že defakto hlavní postava je pořádnej hajzl, který neví nic o porozumění, lítosti či svědomí. A dva jeho parťáci ho skvěle doplňují. Hlavně starej, mazanej lišák Howard je boží. A musím říct, že mě ta brutalita 100 let staré knihy velice překvapila, ale pozitivně! Taková light verze Krvavého poledníku. Konec je zajímavě vygradovanej a vypointovanej. Čtení jsem si užil a těším se až si přečtu další dobrodružné příběhy z pera B. Travena. 90%
PS: filmové zpracování povedené, věrohodně popisuje děj a řekl bych, že úpravy oproti knize jsou zanedbatelné, natočeno již r. 1948 !