Poklad ve Zlatém údolí
Gabriel Ferry
Klasický dobrodružný román začíná na španělském pobřeží zákeřnou vraždou a pokračuje v prériích Mexika, kde se osudově střetávají hrdinové i darebáci spletitého příběhu o zradě a nenávisti, ale i o velkém přátelství a neskonalé odvaze. Francouzský spisovatel Gabriel Ferry napsal jedinečný indiánský příběh, který se stal inspirací pro celé generace dalších autorů dobrodružné literatury a významně ovlivnil například Karla Maye. Příběh doprovázejí nedávno objevené ilustrace Zdeňka Buriana, které se v knižní podobě objevují vůbec poprvé. Doslov Ondřeje Müllera pak v české literatuře poprvé vykresluje portrét opomíjeného klasika francouzské dobrodružné literatury Gabriela Ferryho.... celý text
Dobrodružné Literatura česká
Vydáno: 2017 , Albatros (ČR)Originální název:
Aventuriers du Val d'Or, 1850
více info...
Přidat komentář
Knihu jsem kupoval především kvůli krásným obrázkům Zdeňka Buriana. Její děj jsem znal, je téměř totožný s knihou Karla Maye Komanč a zálesák. K té úvaze komu je kniha vlastně určena, jestli mladým nebo nám starším. Víte, já si myslím že děti možná dnes mají jiné hrdiny ale to je i tím, že my starší jim ty "naše staré" hrdiny moc nepřipomínáme. Pokud mají ty děti od mala v povědomí, že existují mayovky, verneovky a jiné dobrodružné knihy našeho mládí a trpělivě, citlivě a nenásilnou formou se jim připomínají, nakonec si k nim cestu najdou a oblíbí si je. Ale musí se na tom s nimi opravdu od mala "pracovat". Bohužel málokdo to dnes dělá, úspěch je, když děti vůbec něco čtou. No, snad si tato krásná kniha plná nádherných obrázků najde i své nejmladší čtenáře. Moc bych jí to přál, zaslouží si to.
Klasické dobrodružné dílko pro mládež, ovšem, jak kdosi správně podotýká, tu "ze starých časů," takže dneska už spíš nostalgie pro nás, žel, dávno dospělé.
2018/17
Knížka krásná jak po grafické stránce, tak i po stránce obsahu. Pokud váháte, určitě doporučuji přečíst. :)
Příběh sám je neuvěřitelně naivní, plný náhodných setkání, ale jak nás poučuje doslov, jedná se o adaptaci původního Ferryho díla, nikoliv o autentického Ferryho. Pokud bych chtěl být sarkastický, napsal bych, že se jedná o knihu, v níž má doslov větší hodnotu, než samotný román. Ale nechci být sarkastický, a tak to nenapíšu. Potud tedy humor. Nyní vážně: já jsem velmi rád, že jsem si tento kousek pořídil do své sbírky klasických dobrodružných knih a nakladatelství Albatros patří velké poděkování, že se do těchto podniků pouští. Já si dost dobře nedovedu představit, komu je dnes tato kniha určena. Děti jsou už dnes jiné, mají jiné hrdiny, jsou zvyklé na jiný způsob vyprávění. Vychází mi z toho, že tyto knihy jsou určeny nám, co jsme je tak vášnivě četli před třiceti pětatřiceti lety, kdy jich bylo tak zoufale málo. Rád bych se mýlil. I přes mizernou literární úroveň (jako dítě bych to tak možná neviděl) se jedná o velmi záslužný ediční počin. Doplnil jsem si vzdělání, Ferry byl opravdu přímým předchůdcem Karla Maye. Ovšem bez toho doslovu by to nebylo ono, ten kvalitu knihy rozhodně povyšuje. (Píšu tu samozřejmě o vydání z roku 2017)
Autorovy další knížky
1971 | Jazdci zo zlatej kotliny I. diel |
1997 | Zálesák |
1938 | Bělouš prérie |
1926 | Zlaté údolí |
1971 | Jazdci zo Zlatej kotliny II. diel |
Komentáře předchozí to již naznačují. Knihy Poklad ve zlatém údolí, Zálesák, Bělouš prérie a přepracované dílko Karla Maye Komanč a zálesák jsou zřejmě totožné dílo. Tyto úpravy a vydání mají zřejmě na svědomí čeští nakladatelé, tedy kromě díla K. Maye, tam je to uvedené. Pozorným čtenářům jistě neunikla shoda v osobách a ději.