Pokrok bez povolení

Pokrok bez povolení
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445574/bmid_pokrok-bez-povoleni-xUM-445574.jpg 4 7 7

Jak sdílená ekonomika, crowfunding a kryptoměny změnily svět Pokrok bez povolení je o střetu digitálních technologií 21. století se světem kamenných institucí 20. století. Je to kniha pro lidi, které fascinují technologie a jejich vliv na společnost. Je kompletním průvodcem světem, kde Airbnb oživuje mrtvý kapitál a konkuruje státu ve tvorbě regulací, kde Kickstarter nahrazuje vybírání daní a pomáhá financovat veřejné služby a kde Bitcoin umožňuje budovat paralelní společnost, v níž neexistují žádní šéfové. Pokrok, který přináší internet, nekonkuruje pouze analogovým podnikatelům a kamenným obchodům, ale především světu zákonů, úředníků a politiky. Kromě toho se v knize dočtete, jak funguje anarchie na internetu, proč by Karel Marx miloval sdílenou ekonomiku, jak se může každý z vás stát internetovým soudcem, proč chtěly státy zakázat eBay, jaké detektivy zaměstnává PayPal, kdo chrání spotřebitele před ochranou spotřebitelů a kdy je rozumné prosit raději o odpuštění než o povolení. Z obsahu knihy: SDÍLENÁ EKONOMIKA A INFORMAČNÍ ASYMETRIE 1. Úvod – Nadražní jestřábi 2. Jak mladý stavař skoro zbohatl, ale nakonec jen ušetřil 3. Není regulace jako regulace 4. Zakázaný pokrok CROWFUNDING A VEŘEJNÉ STATKY 1. Úvod – temná stránka racionality 2. Crowfunding 3. Veřejné statky mají tři problémy, crowfunding nabízí tři řešení 4. Selhání státu při řešení problému veřejných statků PRÁVO A POŘÁDEK V INTERNETOVÉ ANARCHII 1. Úvod - vězňovo dilema 2. Evoluce informací ve zkratce 3. Globální internetové kluby se super-členskými průkazy 4. Digitální kryptoanarchie na darknetu 5. Kryptotrhy „divokého západu“ na internetu 6. Decentralizovaný kryptotrh... celý text

Ekonomie a obchod Filozofie Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Grada
Originální název:

Pokrok bez povolenia , 2019


více info...

Přidat komentář

painthers
24.05.2020 4 z 5

„Máme paleolitické emoce, středověké instituce a nadpozemskou technologii.“

Autor se věnuje současným novým technologiím typu Uber, AirBnB, darknet, kryptoměny a desítkám dalších.

Na volném trhu slýcháme pravidelně o tzv. tržních selhání a nutnosti řešit je státem. Technologický pokrok ale umožňuje mnohá z nich řešit zcela novým neotřelým způsobem - zejména asymetrii informací, nedokonalou konkurenci a problém černého pasažéra.

Pokud by člověk v minulosti chtěl sám pro didaktické potřeby ekonomie vymyslet, jak se pomocí technologií dají tyto problémy řešit, sám by to zcela jistě nevymyslel. V prostředí, kde je ale prostor pro vývoj, ziskové motivace a svoboda, vznikají tyto úžasné platformy všude kolem nás zcela přirozeně. Potenciál do budoucna je navíc obrovský.

Máme sklony chtít po státu, aby tržní selhání napravoval, protože "jinak se to řešit přece nedá". Tato selhání se ale může dařit s využitím technologií odstraňovat i bez státu - a možná by se dalo říct, že státu navzdory. Obrovský neefektivní stát se zpětně snaží platformy nějak regulovat a ošetřit to, aby nevznikaly v právním vakuu. Není ale naopak do budoucna prostor pro to, aby se mnoho dnešních funkcí státu řešilo pomocí technologií lépe a efektivněji v rámci volného trhu a konkurence, a v budoucnu jsme upouštěli od jejich zajištění institucí, která během rychlosti dnešního vývoje bude již zanedlouho působit jak ze středověku?

Robovu knihu doporučuju. Moc se mi líbí, jak na příkladu nových platforem mluví o ekonomii. A chytne se i absolutní začátečník. :-)

Štítky knihy

kryptoměna spoluspotřebitelství, sdílená ekonomika

Autorovy knížky

2020  89%Pokrok bez povolení