Případ Roberta Prentice
Dennis Wheatley
Policejní spisy série
2. díl
Taková interaktivní detektivka - Jaký je význam železniční jízdenky nalezené v chalupě, kde se oběť potkal se svou milenkou, půvabné Suzanne L'Estrange? Proč bylo belgické razítko nalézeno v hale? Proč Robert Prentice napsal takový pomstychtivý dopis Miss L'Estrange a jaký byl výsledek? Co mohl vyděrač vidět přes okno ložnice, a proč roztrhl svou fotografii? Zcela netradiční detektivní kniha, kde jsou ručně vlepeny „stopy“ a indicie pro čtenáře (lístek, známka roztržená fotografie atd.)... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 1939 , Rudolf KmochOriginální název:
Who Killed Robert Prentice?, 1937
více info...
Přidat komentář
Výborná záležitosť najmä pre fajnšmekrov klasickej detektívky. Na svoje si prídu hlavne tí čitatelia, ktorí k detektívkam pristupujú ako k rébusom a snažia sa prípady opisované v knihách vyriešiť spolu s Veľkým detektívom.
Kniha je vytvorená formou akéhosi policajného spisu o prípade vraždy Roberta Prentica - obsahuje niekoľko dopisov (vo forme samostatných príloh v pôvodnom anglickom znení s nasledujúcim prekladovým prepisom), fotografií (účastníkov prípadu, z miesta činu a niektorých stôp), obsiahlé novinové články, útržok železničného lístku a belgickú poštovnú známku. Čo sa týka samotnej zápletky prípadu, tá mi štýlom pripomínala kombináciu Agathy Christie a F. W. Croftsa.
Knihu otvára predhovor Jaroslava Podroužeka, v ktorom českých čitateľov oboznamuje, ako majú pri čítaní knihy postupovať. Následuje krátky novinový článok, v ktorom je britská verejnosť informovaná, že Scotland Yard uvítal na stanici Waterloo skupinu siedmych policajných vyšetrovateľov zo Spojených štátov, ktorí boli pozvaní za účelom oboznámenia sa s tamojšími najnovšími vyšetrovacími metódami. Jedným z pozvaných amerických detektívov je poručík Hallows, na ktorého sa po príchode do Anglicka obráti listom manželka po zavraždenom Robertovi Prenticovi so žiadosťou, aby sa on sám pokúsil vyriešiť vraždu, ktorú nedokázala objasniť britská polícia. Poručík Hallows (a s ním aj čitateľ) sa preto postupne začne oboznamovať s okolnosťami prípadu a nájdenými stopami...
Riešenie prípadu ma značne prekvapilo (takže sa mi ho vyriešiť nepodarilo :) ) a dôkaz, ktorý vraha usvedčil, mal v sebe značnú osudovosť.
Na záver jedna poznámka pre prípadných budúcich čitateľov: odporúčam zohnať si vydanie s pevnou väzbou (kvôli lepšej manipulácii s knihou počas skúmania jednotlivých "dôkazových materiálov") a hlavne výtlačok so všetkými prílohami (odporúčam nechať si predávajúcim prekontrolovať).
Autorovy další knížky
1994 | Astrální dvojník Gifforda Hillaryho |
1948 | Herodot měl pravdu |
1937 | Tajná válka |
1939 | Údolí diamantů |
1936 | Eunuch |
(SPOILER) V atypické detektivce je patrný styl Dennise Wheatlyho, který byl už tou dobou zavedeným autorem. Dokáže mistrně popsat různé široké souvislosti resp. uvést čtenáře do příběhu a udržet jeho pozornost. Případ Roberta Prentice je součástí čtyřdílné série Crime Dossiers (Policejní spisy), na které spolupracoval se svým přítelem Josephem G. Linksem. Jako jediná kniha tohoto cyklu vyšla česky. Součástí jsou přílohy - policií nalezené důkazy, pořízené fotografie z místa činu apod. A propos popis zde v databázi je poněkud zavádějící, v hale nebylo nalezeno belgické razítko, ale francouzská poštovní známka a vyděrač neroztrhl svou kompromitující fotografii.
Odhalování pachatele stojí hodně na výpovědích svědků a podezřelých. Jak to občas u detektivek bývá, některé události jsou autorem "našroubovány" tak, aby zapadly do rozuzlení, ačkoli nepůsobí příliš přirozeně. Například hned dvakrát se v příběhu stane, že si zprávu určenou pro někoho jiného přečte v tu nejnevhodnější chvíli osoba, před kterou má být právě utajena.
Rozuzlení mi přišlo poměrně fantaskní a určit motiv pachatele (což je poslední otázka ze tří předložených čtenáři) prakticky nelze bez znalosti soudobého britského právního systému. Dávám tři hvězdy.