Záhada Sedmi ciferníků
Agatha Christie
Policista Battle série
< 2. díl >
V jedné z prvních knih anglické královny detektivek, vydané r. 1929, se trojice mladých přátel snaží odhalit pozadí nenadálé smrti svého kamaráda, notorického spáče. Pátrání je přivádí na stopu záhadných Sedmi Ciferníků… Co vlastně ta dvě slova znamenají? Tajemné pojmenování, které se objevuje v různých souvislostech, vzbudí u amatérských detektivů zvědavost, neboť se může stát klíčem k objasnění případu. Je však třeba být na pozoru: zdá se totiž, že vrahovi jedna oběť nestačí… Rozluštění, které čtenáři velká spisovatelka připraví, bude jako vždy velice nečekané.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 2003 , Knižní klubOriginální název:
The Seven Dials Mystery, 1929
více info...
Přidat komentář
(SPOILER) Příjemné počtení, z politické zápletky se vyvine zloděj vynálezů. Z křehké sestry první oběti se stane spolupachatelka a z tajné zločinecké organizace se vyklube partička správňáků. Opravdu nečekaná kombinace.
Asi len Agatha Christie dokáže napísať knižku, v ktorej sa ocitne niekoľko zavraždených, ale aj tak ju považujem za milú a ňuňu :). Od kráľovnej detektívok mám toho načítaného už celkom dosť, Záhada siedmych ciferníkov ma príjemne prekvapila najmä svojou humornou stránkou. A slovenskému vydavateľovi vďaka aj za úvod Val McDermidovej; pomohol mi celé toto dielko vnímať v úplne inom kontexte ;-).
Navazuji na předchozí komentář. Slečna Palička byla opravdu skvělá. Trochu se mi motala jména, ale to je můj problém. Příběh se hezky rozvinul, byl napínavý a Agata nezklamala.
Aspoň jednou za čas si ráda přečtu nějakou tu knihu ve slovenštině a tentokrát padla volba na královnu detektivek. Kromě toho musím upřímně napsat, že se mi vůbec nelíbila obálka českého vydání. Ale případ, ve kterém se řeší záhada sedmi ciferníků a také osmého budíku, který se někam záhadně ztratil, se mi opravdu moc dobře četl. Také Palička mi byla sympatická a konec knihy mne překvapil. Dávám tedy pět hvězd a doporučuji.
Tak jsem se chtěla jen podívat, co je to za špionážní blbůstku a skončila jsem v jednu ráno na poslední stránce. Byla to blbůstka, ale milá blbůstka. Měla šmrnc, humor, nadsázku, trochu napětí i lásky. Připomínala mi prvorepublikové komedie s Oldřichem Novým. Opravdu jsem se pobavila. Paní Agatha je nejlepší (i ten typicky anglický boj proti bolševikům ji odpustím)!
V detektivkách mám vášeň asi po babičce, která je vždycky četla. A Agatha je prostě srdcová záležitost.
Příběh nabízí několik zajímavých postav, které autorka zasadila do špionážního prostředí. Jde sice o počátky autorčiny tvorby, ale i tak autorka v ZÁHADĚ SEDMI CIFERNÍKŮ čtenáře zdatně mate a nabízí větší množství rozuzlení. Bavil jsem se.
Velmi dobrá Detektivka od královny detektivek Agathy Christy. O pátrání po 2 násobný po vrahovi a honbě za tajným spolkem s překvapivým závěrem.
Tak konec knihy byl pro mě opravdu velikým překvapením, to jsem nečekala. Pravda je, že jsem trochu mela podezření na vraha, ale nebyla jsem si úplně jistá, a několikrát jsem své podezření měnila na jiné osoby, i když tak nějak v podvědomí to pořád byla ta osoba, která se nakonec ukázala býti vrahem. Ale komplice jsem teda netušila ani náhodou.
Kniha mě bavila velice, tento styl mi proste vyhovuje. Hned po docteni mě napadlo, že si knihu budu muset přečíst někdy ještě jednou, když už znám vraha, abych si všechny detaily poskladala dohromady.
Trochu jiná Agatha, kde vyšetřovatelem není ani můj milovaný Hercule ani slečna Marplová, ale přímo jedna z postav příběhu, která se pouští do pátrání na vlastní pěst.
Zápletka je celkem originální, děj napínavý a konec překvapivý a nepředvídatelný.
Palička a lord Caterham mě bavili svými drobnými slovními přestřelkami.
Čtivá detektivka, ale oproti jiným mi přišla o něco slabší a vlekoucí se. Naproti tomu závěr byl naprosto perfektní a nečekaný.
Skvělý a čtivý příběh královny detektivek. I když zde nevystupují její nejznámější vyšetřovatelé, je příběh zajímavý a se spoustou svérázných postav.
Svižná detektivka s prvky humoru a řadou svérázných postav, pro autorčinu tvorbu poněkud netypická, což jí ale vůbec neubírá na čtivosti a příjemně pobaví.
Nevinný žert partičky přátel trávících víkend na jednom šlechtickém sídle skončí nálezem mrtvoly, kterou neprobudí ani jeden ze sedmi zběsile vyzvánějících budíků. Krátce na to následuje další vražda a je na čase pustit se do vyšetřování. Tentokrát se do něj pouští přátelé obětí v čele s lady Eileen, zvanou Palička. Bude třeba odhalit nejen vraha, ale i pozadí jedné tajné společnosti.
Kniha pochází z raného autorčina období, kdy je ještě znát její fascinace špionážními romány. Není to špatné, ale děj se vám za chvíli vykouří z hlavy.
I přes nepřítomnost klasických autorčiných hrdinů se mi Záhada sedmi ciferníků velmi líbila. Nejsem sice příznivec děl, kdy Christieová tahá do hry různé agenty a tajné služby (nejsilnější jsou definitivně její příběhy o vraždách v uzavřené společnosti), v tomto případě ale většinu mých výtek maže bobastický, překvapivý závěr, jenž mi již tradičně vyrazil dech. Takovéto rozuzlení jsem tedy vůbec nečekal. Moc se mi nelíbilo, že tentokrát čtenáři chyběla spousta důležitých indicií, takže právě proto pro něj bylo tak těžké vraha odhadnout. Konec působí už trochu vybájeně a silně připomíná princip deus ex machina. Oproti jiným autorům detektivek je to samozřejmě stále dobré, ale takováto stavba záhady jednoduše nedosahuje autorčiných standardů. Jinak postavy byly sympatické, zajímavé a díky krátkému rozsahu knížky se dílo čte rychle a dobře. Záhada sedmi ciferníků rozhodně není nejlepším autorčiným počinem, ale díky šíleným (občas až absurdním) zvratům je čtenář ke knize přímo nalepen a neodloží ji až do řešení celé záhady; kniha mě tedy rozhodně bavila a já ji doporučuji k přečtení.
Příběh mě překvapil, protože postavu superintendanta Battlea coby vyšetřovatele jsem neznala. Ale jinak je to typická pohodová detektivka od Christie, přesně to, co mám ráda na víkendové počteníčko s kočkou na klíně a čajem po ruce. Od začátku se člověk nenudí, pořád se něco děje, postavy jsou zábavné a nejvíc miluju dějové zvraty, které Agatha tak skvěle ovládala. Vraha jsem tipovala úplně špatně, pravého pachatele jsem vůbec nepodezírala. Vlastně jsem tipovala špatně úplně všechno a na konci jsem jen otevřela hubu dokořán
(SPOILER) Ze začátku jsem se docela neorientovala v postavách, ale to se brzy srovnalo a potom už případ krásně plynul - úplně jako po másle ;-). Na začátku knihy se tři přátelé Jimmy, Bill a Ronny rozhodnou vystřelit si ze svého kamaráda Gerryho, který nikdy nevstane včas, protože se prostě nedokáže probudit ;-). Proto mu do pokoje nastraží osm budíků. Když ovšem druhý den ráno budíky řinčí na celý dům, ale jinak je doslova ticho po pěšině, je Gerry ve své posteli nalezen mrtvý. A také jeden budík chybí. Jeho přátelé se domnívají, že ho někdo otrávil, proto Bill zavolá své kamarádce Eileen, přezdívané Palička, která okamžitě přispěchá, aby pomohla vypátrat vraha. Po cestě do Londýna jí ovšem do cesty vběhne nějaký muž a ona se domnívá, že ho přejela. Superintendant Battle ale brzy zjistí, že to byl Ronny a že byl zastřelen... Pátrání se tedy rozjede ve velkém a také Palička se aktivně do vyšetřování vražd zapojí ;-). No a na závěr se koná dost velké překvapení, pokud jde o odhalení pozadí celého tohoto případu. Ve finále tedy hodnotím plným počtem, kniha je neskutečně čtivá a přestože pravděpodobně nesedne každému, mně se líbila a na sídlo Chimneys bych se i někdy ráda podívala, pokud by to bylo možné...
Zábavné, svižné, lehkým perem psané. Možná jako reakce na četbu romantických dobrodružných románů.
Štítky knihy
vraždy Londýn detektivní a krimi romány anglická literatura tajné společnosti, organizace, spolky sérioví vrazi pátrající amatér detektivové vyšetřováníAutorovy další knížky
2017 | Deset malých černoušků |
2003 | Vražda v Orient-expresu |
2004 | Smrt na Nilu |
2001 | Záhada na zámku Styles |
2016 | Neočekávaný host |
Inspektor Battle z Nulté hodiny, to je jiná káva!! Chimneys ani přidružené lokality mu jaksi nesedí. Trochu se nudí, myslím. Jako já.
(Nojo, padlo to ode mě už mockrát: "špiónky" od Agathy mě většinou moc nebaví, ať pochází z jakéhokoliv období její tvorby. Romány ani povídky. Jakáž pomoc.)
Ale přesto: Záhada sedmi ciferníků se mi "četla" mnohem líp, než krkolomný první díl série s policistou B.. Postavy byly přehlednější, dějová nadsázka dobrodružná, přibylo humoru, nechyběla atmosféra "lepší společnosti" v meziválečném období. Ani romantika. :) Uf. :)))
70%
Poslouchala jsem Petra Kubese. Dobré to bylo.