Politické strany. Původ, ideologie a transformace politických stran v západní a střední Evropě
Lubomír Kopeček , Vít Hloušek
Už více jak dvě desetiletí uplynula od pádu železné opony a proměny komunistických diktatur v demokracie. Dnes státy západní a střední Evropy sdílejí společný politický prostor Evropské unie. Vytváří to fascinující příležitost pro analýzu podobností a rozdílů mezi nimi. Tato kniha se zaměřuje se zaměřuje na problematiku politických stran, které jsou pro fungování demokracie mimořádně důležité. Společně nastiňuje západoevropské strany a jejich středoevropské protějšky, což zahrnuje detailní analýzu stranických aktérů v České republice, Maďarsku, Polsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Jednotlivé kapitoly komplexně mapují sociální demokraty, zelené, krajní levici, konzervativce, liberály nebo krajní pravici. Čtenář tak může sledovat původ, ideologii, proměny a mezinárodní vazby jednotlivých stran v evropské perspektivě. Svým obsahem text odpovídá na velkou výzvu v oblasti výzkumu politických stran a stranických systémů po nalezení nových srovnávacích rámců, před kterou stojí současná politická věda.... celý text
Přidat komentář
Velmi kvalitní publikace. Knihy doc. Kopečka mají obvykle tu výhodu, že i přes vysokou věděckou kvalitu jsou velmi čtivé, což platí i v tomto případě. navíc obsah knihy je velmi zajímavý, což dokazuje i mezinárodní význam této publikace.
Autoři odborným, leč velmi čtivým způsobem stručně vysvětlují klasifikaci a typologii politických stran, resp. hlavní zaměření je kladeno na typologii Klause von Beymeho a jeho teorii "duchovních" stranických rodin. Každá z těchto rodin je v knize analyzována a jsou k ní přirazeny relevantní politické strany středoevropských států, které jsou srovnávány s příslušníky daných rodin států západní Evropy. Kniha je neocenitelným zdrojem nejen pro politology a studenty politologie a k ní příbuzné vědní obory, ale i pro širokou angažovanou veřejnost.
Kvalitní analýza našeho politického prostředí ve srovnání s naším evropským okolím. Kniha popisuje vývoj relevantních politických stran, dobu a průběh jejich formování, či zvláštnosti politického spektra ve zkoumaných státech. Je přehledná a poměrně čtivá, byť sebekriticky musím přiznat, že politický systém Slovinska mi byl oproti zbytku států poměrně vzdálený. Dnes by se určitě hodilo vydat aktualizované vydání, tyto knihy přecejen rychle stárnou.