Politikové na útěku
Zora Dvořáková
Co se dělo s některými politiky demokratické orientace po 25. únoru 1948, kdy v Československu začala éra komunistické totality? Odpověď nalezneme v knize Politikové na útěku. Ve většině případů jejich odchod do exilu byl dramatickým příběhem, v němž mohli nejen ztratit svobodu a ocitnout se ve vězení, ale co víc, jejich život mohl za tragických okolností skončit. V knize Politikové na útěku sledujeme první dramatické odchody některých představitelů politických stran, poslanců i ministrů, např. ministra zdravotnictví Adolfa Procházky, generálního tajemníka národně socialistické strany Vladimíra Krajiny, poslanců téže strany Aloise Čížka, Oty Hory, Ivana Herbena, ministrů Jaroslava Stránského, Huberta Ripky a dalších. V plastickém líčení je tu zachycen nezdařený útěk lidoveckých ministrů Jana Šrámka a Františka Hály, neobvyklý způsob útěku někdejšího agrárního představitele Ladislava Karla Feierabenda a kuriózní případ střežení a neuhlídání bývalého ministra výživy sociálního demokrata Václava Majera. Dočteme se tu o odchodu Pavla Tigrida, Ferdinanda Peroutky i o dalších dramatických osudech. Kniha se uzavírá začátkem srpna 1948, kdy se podařilo uniknout bývalému místopředsedovi vlády Petru Zenklovi, který v exilu stanul v čele zahraničního odboje jako předseda Rady svobodného Československa.... celý text
Přidat komentář
(SPOILER) Obsahově poměrně zajímavá knížka, ale nakonec jí uděluji pouze silnější tři hvězdičky. Nejvíce mě zaujaly kapitoly o útěcích/ilegálních odchodech Vladimíra Krajiny, Petra Zenkla nebo Karla Ladislava Feierabenda. Zrovna tak kapitola o nezdařeném útěku/ilegálním odchodu lidovců Jana Šrámka a Františka Hály. Tato událost se stala inspirací pro 5. díl seriálu o majoru Zemanovi: spolu s agentem Pavlem Bláhou se pokusil o úlet také agresivní kněz střílející s pistole (sic!), což samozřejmě neodpovídá pokusu Šrámka a Hály. Apropos ilegální odchod K. L. Feierabenda pomocí lodní dopravy poněkud připomíná dopravu agenta Bláhy v seriálu o Zemanovi, který loď využil naopak pro ilegální návrat do Československa. Kniha je věnována zejména těm příslušníkům národních socialistů, lidovců i sociálních demokratů, kteří po únoru 1948 nechtěli kolaborovat s komunisty. Většinou by ani kolaborovat nemohli, poněvadž se jednalo o politiky, jež proti komunistům vystupovali dlouho před únorovým převratem v roce 1948. Petr Zenkl, Hubert Ripka či Vladimír Krajina se pak na Západě stali významnými protagonisty III. čs. zahraničního odboje.
Štítky knihy
útěk exil únor 1948 politici emigrace Hubert Ripka, 1895-1958
Autorovy další knížky
2001 | Češi na cestě stoletím |
2009 | To byla Milada Horáková |
1988 | Když ještě nebyli slavní |
1993 | Ze stalinských gulagů do Československého vojska |
1979 | Josef Václav Myslbek |
Kniha mne nakonec mile překvapila. Původně očekávaný nudný výčet jednotlivých útěků se nekonal a autorka krásně vykreslila osudy a příběhy emigrujících politiků. Příběhy jsou pospojovány tak, že si každý čtenář udělá přesvědčivý obrázek o tehdejší době i za předpokladu, že mu ze školního dějepisu chybí základní a zásadní informace.