Popol všetkých zarovná
Dominik Dán
Naozaj neobyčajný detektívny román! Napísal ho človek, čo do detailov pozná policajné prostredie, podsvetie i praktiky tajných služieb. Často je však ťažké rozlíšiť, kto je kto. Detektívi Krausz a Fischer z oddelenia vrážd v Meste sa pri vyšetrovaní smrti mafiána Malého Pavúka, pobočníka Miroslava Stehlíka alias Bossa, dostanú k magnetofónovej kazete, na ktorej sa nebohý Malý Pavúk dohaduje s neznámym mužom na nejakom únose. Neskôr za podozrivých okolností vybuchne auto policajta Róberta Eliáša. Ukazuje sa, že vedel niečo o spolupráci tajnej služby a mafie pri únose syna vysokého predstaviteľa Republiky... Keď do seba začínajú kusy skladačky zapadať, z Ministerstva príde rozkaz vyšetrovanie zastaviť. Autor tvrdí: "Všetky osoby, dej a miesto v tejto knihe sú vymyslené a akákoľvek podobnosť so skutočnými udalosťami je čisto náhodná..." A možno nie !... celý text
Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: 2005 , Slovart (SK)Originální název:
Popol všetkých zarovná, 2005
více info...
Přidat komentář
Další pěkná detektivka jako obvykle. Tentokrát docela dobrý popis 90. let na Slovensku, tak to nějak opravdu bylo.
Dominka Dána sa mi darilo veľmi úspešne mínať, ale už nastal i čas pre mňa a tak som si vybrala hneď prvú knihu zo série (teraz už viem, že nie je podstatné poradie čítania kníh).
Po prečítaní anotácie som si hovorila, že to snáď je len náhoda a napodobenina, že to snáď nemohol autor knihy takto napísať a popísať, tento naozaj prelomový skutok, KTORÝ SA NESTAL! Avšak on sa skutočne stal a takéto zverstvá sa diali bežne. Ja som veľmi rada, že som v tej dobe bola čerstvo na svete a tak som to nemohla chápať. Zároveň som veľm rada, že vďaka tejto knihe som sa mohla preniesť do tejto doby a pocítiť aké to bolo žiť a báť sa o seba, rodinu alebo kamarátov. Ja som si knihu užila i keď viem, že má svoje muchy, ale mna veľmi bavilo prostredie, mluva i chovanie aktérov i celkové vyšetrovanie.
A tak som sa stala fanúšikom DD.
Ach jo.
U nás DD všichni děsně žerou a jeho knihy jsou proto často nedostupné, na rezervaci.
Tak jsem ho chtěla taky okusit. Ale byla jsem varována, díky Zuzi, že tady začít číst první díl nebude nejlepší volba, že ještě není rozepsanej.
A měla pravdu. Ale protože, je prej fakt dobrej, zkusím třeba nějakej 17. díl a pak uvidím, jestli ho pošlu do věčných polic.
Utahané, nezáživné, uspávací.
V tomto případě mi asi dojdou přídavná jména. Dlouhé, nezáživné, rozplizlé, překombinované....absolutně to nemělo tah na branku, jak jsme zvyklí ze soudobé tvorby. Plácaní se od ničeho nikam...jasně vyřešili to, ale za cenu ztráty mých 16 hodin života. 55% a to jsem ještě laskavý. Je to bazmek..
Podruhé jsem se nechala unést příběhem, tentokrát audioknihou ve slovenštině. Stále platí plný počet hvězdiček. Teď jsem zvědavá na pokračování, které má být v knize Kruhy na vodě.
To byl tedy humus. Obracel se mi žaludek nad devadesátkovými poměry, korupcí, provázaností podsvětí do nejvyšších míst. Ono to asi teď nebude moc jiné, ale radši o tom nepřemýšlím. Toto je moje druhá kniha ze série. První (Kráska a zvíře) jsem poslouchala jako rozhlasové audio a řekla jsem si, že bych mohla začít pěkně popořadě. No, číst toto jako úplně první nevím, zda bych měla chuť do dalších. Politika mě v krimi nebaví.
Po sedmi knihách série jsem se dostal k číslu JEDNA dle data vydání. Protože autor píše "na přeskáčku", není dodržení tohoto pořadí nijak důležité: pozdější knížky se vrací dějově podstatné hlouběji do 8o-tých let. Kniha paralelně vypráví dva případy, poměrně lehký a rychlý o vraždě staré paní a ten hlavní druhý, který popisuje "slavný" únos prezidentova syna za doby vlády Vlado Mečiara. Doba to na Slovensku musela být asi opravdu hrozná, spojení státních bezpečnostních služeb s mafiány a podsvětím až neuvěřitelné. Opět to pěkně odsýpá, ani na vteřinu nenudí, i když je to jen "politika" má to patřičné grády. Poslechnuto jako audiokniha a protože česká verze v této podobě není znamenalo to pro mě po dlouhé době setkání se slovenštinou. Přednes pana M. Geišberga je milý až návykový, sem tam mi nějaké to slovíčko už nenaskakovalo, ale i tak to bylo moc a moc pěkné!
Kniha je psána způsobem, že jsem zřetelně viděl ten šlendrián na Slovensku, co se tam děl v devadesátkách, možná ještě o dost horší než u nás.
Audiokniha:
Nóó,tak tohle byla pořádná jízda městem a jejími obyvateli...nejen podsvětí bojuje mezi sebou, ale hlavně ti ,co sedí na ,,Olympu,, ti jsou ještě většími nepřáteli,je jim jedno,kolik nevinných lidí zničí pro větší moc a nadvládu...tady si Krauz užije na vlastní kůži,co všechno můžou a taky dělají...
Četbu jsem si užila, i když některé pasáže zabývající se podsvětím, mi přišly zdlouhavé a komplikované. Hlavní hrdinové mi byli sympatičtí, jejich vzájemnou komunikaci a vtipy jsem si užila. Tolik zde zmiňovaný sexismus jsem nebrala vážně a jen jsem se bavila. Věřím, že se série rozjede, má velký potenciál.
Je pravda, že jsem čekala víc, bylo to zdlouhavé kruté sexistické nicméně i napínavé zajímavé až neuvěřitelné. Tak nevím, jestli mám doporučit právě tuto knihu pana Dána, ty starší se mi líbily víc (Moucha, Mucholapka).
Velmi pěkně vylíčená atmosféra devadesátých let. Jsem ráda že došlo k rozdělení federace.
Po rokoch ignorovania tvorby tohoto autora som sa rozhodol zmeniť postoj a skúsiť jeho prvotinu.
Nebolo to úplne márne, no má to svoje limity a nedostatky. Podľa mnohých komentárov nižšie usudzujem, že časom opadali, tak asi vyskúšam ešte aj nasledujúci kus Nehanebné neviniatko a potom uvidím.
(SPOILER) Při takto vysokém hodnocení jsem čekala skvělou knihu a ono to bylo spíš utrpení. Dočetla jsem jen proto, že jsem čekala nějaký zvrat. Kraus je machr, který vlastně nikoho nepotřebuje, protože na vše přijde sám a zná úplně všechny. Taky z této knihy máte dojem, že na ženu se stačí jen podívat a hned vám vleze do postele. A to nemluvím o těch odporných sexismech. Na výslech 17letého kluka, co zabil svou babku, potřebujete 6 policajtů, aby se doznal. 5 na něj řve a pak přijde strejda Ríša, který ho pohladí po hlavě, řekne, že to bude dobrý a vrah mu všechno poví. Stejně jako zloděj cenností. Nehledě na to, že případ s babkou je úplně nerelevantní a je tam asi jenom proto, aby přibylo pár stran. Na konci se vám ještě snaží autor namluvit, že přesně takto do puntíku se to stalo.
Zpočátku trochu zdlouhavý popis vzniku mafiánského prostředí, nicméně skvělý M. Geišgerg v audio vše vynahradil. Jak blízko se DD přiblížil skutečnosti?
Rozdělení federace jsem považoval za chybu, ale po pár letech jsem dospěl k názoru, že to bylo nezbytné. Lepší dobrý rozvod, než nešťastné manželství. Doufám, že se kolegové ze Slovenska neurazí, ale některé požadavky jejich tehdejší politické reprezentace nešlo akceptovat. Nešlo mít jednotnou měnu a dvě národní banky s možností vydávat emise bankovek. Podobných požadavků bylo ovšem více. Změna režimu nebyla jednoduchá ani v Čechách, i u nás došlo k řadě politických kauz a rozvoji podsvětí. Autorův literární projev mě baví. Je to živé, barvité, vtipné. Co jsem četl v originále bylo výborné a často mě napadlo u slovních hříček a vulgarit, že český překlad to nedokáže dost dobře vystihnout.
Jsem moc rád, že k rozdělení federace došlo asi tak... Protože u nás je bordel to je jasné, ale na Slovensko zdaleka nemáme, bohužel se bavíme i o současnosti...
PS: Moc se těším na hru Vivat Slovakia, děj z období o kterém z velké části tato kniha je...
Audiokniha.Čte Marián Geišberg.
Kdysi jsem to četl. Dle mého osobního názoru je to nejlepší DD kniha.
Už jen únos syna prezidenta... a kdyby 10 % z toho bylo pravda, tak je lepší nic nevědět, nezapínat tv zprávy, nečíst tisk a žít si svůj život. Jednou mi někdo řekl, že je na Slovensku plno hrobů, které nikdo nikdy nenajde... A budou asi i u nás. Zlaté devadesátky.
Taková optimistický komentář, že?
První knížka od Dominika Dána, ale bohužel jsem nedočetla. Vůbec mě nebavilo popisování propojení s bývalými kamarády z dětství, mafiánské praktiky, únosy politiků atd. Většinou knihy neodkládám, ale s tímhle jsem nechtěla ztrácet čas.
Štítky knihy
vraždy únosy slovenská mafie SIS - Slovenská informační služba
Autorovy další knížky
2016 | Smrť na druhom brehu |
2007 | Cela číslo 17 |
2005 | Popol všetkých zarovná |
2012 | Uzol |
2013 | Básnik |
Knihe by sa dalo čo to vyčítať, ako napríklad rozsah, podrobné vysvetľovanie a neraz aj opakovanie súvislostí a menej prehľadné časové usporiadanie. Na druhej strane má to, čo niektorým iným knihám autora chýba. Silný príbeh, málo omáčok a prázdnych kapitol. Rozdiel som si uvedomil, keď som hneď po dopočúvaní prešiel na ďalší diel v sérii, Dáma kontra strelec, ktorý má poradové číslo 35 a patrí teda k najnovším. Celá prvá kapitola bola vyprázdnená a už si z nej skoro nič nepamätám. "Popol" je teda oproti tomu silným príbehom, ktorý možno trpí na niektoré začiatočnícke chyby, ale na druhej strane v ňom nemá miesto remeslo a rutina, ako v novších knihách. Silno tu cítiť aj túžbu autora vypísať sa z kolektívnej traumy únosu M. Kováča a vraždy R. Remiáša. Okrem silnejúcej beznádeje, ktorá sa ma zmocňuje vždy, keď sa pozriem, kto nám na Slovensku vládne, ma to donútilo pripomenúť si kauzu Únos, aby som zistil, že napriek zrušeným amnestiám (po 21 rokoch!) nie je súdny proces so strojcami Únosu riadne obnovený kvôli utajeniu spisu a nečinnosti orgánov... aké prekvapivé. Okrem tejto knihy odporúčam aj Hnev od A. Soltesa. Riskujete však, že sa vás tiež zmocní....hnev.