Pôrodná sestra z Auschwitzu

Pôrodná sestra z Auschwitzu
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497695/bmid_p-rodna-sestra-z-auschwitzu-wgK-497695.jpg 3 885 885

Príbeh ženy, ktorá zachránila tisíce žien a detí v Osvienčime a vzoprela sa rozkazom neľútostného doktora Mengeleho. Pôrodná sestra z Auschwitzu je dramatický príbeh inšpirovaný hrdinským osudom Stanisławy Leszczińskej. Poľská sestra odviedla v Auschwitzi tisíce pôrodov, počas ktorých nezomrelo žiadne dieťa, žiadna matka. Bola to neobyčajne hrdinská žena, ktorá v dramatických podmienkach pomáhala tehotným väzenkyniam a ich bábätkám, najmenším a najbezbrannejším obetiam koncentračného tábora.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Lindeni

Położna z Auschwitz, 2020

StihOMam
20.01.2022 3 z 5

Tuto knihu povazuji za prumerne dilo, ktere ve mne nezanecha hlubsi vzpominku. Co se tyce tolik diskutovaneho cleneni, nerusilo me; na druhou stranu neni ani zvlastnim prinosem. Navic kapitoly psane z pohledu jisteho lekare povazuji za troufale, az nemistne.
Strucne receno, dane tema bylo zachyceno v literature jine zcela urcite mnohem lepe.

deauville
11.01.2022 3 z 5

+ Líbilo se mi téma, možná jsem otrlá, ale za mě kniha neobsahuje nic, co by nezmiňovaly stovky knih na toto téma napsané dříve.
+ Jak bylo zmíněno v komentářích pode mnou, vyprávění je sice maličko chaotické, ale při troše pozornosti se v něm vyznáte.

- Odosobněnost. Nedokážu si pomoct, ale hlavní hrdinka (Stanisława Leszczyńská) je líčena tak dokonale, že ve mně nevykřesala špetku sympatií, nějaký projev lidskosti - kromě toho, že všechny kolem miluje a odpouští a dokáže moralizovat jen pouhým pohledem - se tam za celou dobu neobjevil. Buď by tedy měla být minimálně blahořečená, nebo si ji autorka musí hodně idealizovat. Nějaké jiné emoce než láska by z ní udělaly člověka.
- Popis myšlenkových pochodů Josefa Mengeleho považuji za velkou literární nadsázku. Kdo vidí do hlavy tohoto psychopata? Navíc vzhledem k příběhu celkem zbytečné vsuvky, většina z nás ví, kdo to byl Mengele a co dělal...

ufounek17
09.01.2022 2 z 5

Zvláštní kniha. To je první kniha, která se mi špatně četla. Netěšila jsem se k ní. Pribeh samozřejmě smutný, ale kniha musí být hlava a musím se k ni rada vracet. Za mě dvě hvězdy.

slyvuska
08.01.2022 3 z 5

Silne tema, priznavam, ze jsem ani nepomyslela, ze i v tom pekle se rodily deti. O to horsi bylo zjisteni, ze ti chudaci ani nedostaly sanci...
Souhlasim s dalsimi komentati, ze preskoky v deji a vypravecich jsou matouci. Navic mi pripadalo, ze Mengele neni popisovany jako takova zruda, kterou byl, ale jako "obycejny" clovek...
Zaverem rozhodne nedoporucuji cerstvym maminkam

Karoley
02.01.2022 4 z 5

Pravdivý příběh z osvětimského pekla. Kniha líčí životní osudy Stanisławy Leszczyńské, porodní sestry v Osvětimi, která vedla v táboře tisíce porodů a která byla pro těhotné vězeňkyně Mámou.

Pro mě, jako pro matku, naprosto děsivé čtení. U některých pasáží mi bylo doslova fyzicky zle. V Osvětimi se děla šílená zvěrstva.

"Důležité je vždy zůstat člověkem."

Jessybelle
31.12.2021 3 z 5

Tato kniha se mi hodnotí těžko. Emocionálně na mě zapůsobily popisy porodů a utrpení rodiček ve smyslu co se po té děje s jejich dětmi, to je psané bez příkras jak to měla Máma ve zvyku. (Sama mám pět dětí, poslední ještě kojím, asi proto se mě to tak dotýká).
Nicméně střídání pohledů vyprávění a skákání v časových rovinách ( částečně ho chápu jako takové "odlehčení" příběhu) se tady zrovna moc nepovedlo, občas jsem se ztrácela, některé věci se opakovaly.
Určitě stojí za přečtení, ale jsou i lepší, ikdyž s tématem porodů jsem ještě žádnou nečetla. postava Mámy mě zaujala a budu pátrat po informacích o ní.

lenkaBajza
30.12.2021 2 z 5

Velký přešlap ve výběru tématu - číst o vraždění dětí prostě nezvládám.
Pominu-li téma, příběh na mě působil dost chaoticky. Kvůli střídání postav a hlavně měnící se časové lince jsem se nedokázala do knihy vůbec začíst. Souhlasím s názory níže - jedná se pouze o popis, chybí tomu prvky příběhu či vyprávění.

lucifess
28.12.2021 3 z 5

Téma Osvětim v knihách je mé "oblíbené". Nicméně z této jsem poměrně na rozpacích a bohužel patří k těm slabším z množství, které jsem již přečetla. Je poměrně zmatečná v rámci přeskakování v dějové lince a názvy kapitol, jak kdyby někdo použil nadepsání z nějaké původní pracovní verze. Škoda.

claire.dinner
27.12.2021 3 z 5

Literatura holocaustu má v mé knihovně četné zastoupení a řadí se k mým nejoblíbenějších, jakkoliv bizarní to je. Nicméně od té doby, co jsem mámou, mi nedělají úplně dobře pasáže týkající se usmrcování dětí, což v téhle knize je velmi hojně a barvitě vylíčeno.
Mně se naopak líbilo, že to mělo více časových rovin, byť je pravda, že by se celý příběh dal napsat úderněji, aby to bylo čtivější. Celkově to řadím k takovému o fous lepšímu průměru v této kategorii a tématice

miklis
26.12.2021 2 z 5

Jestliže se o příběhu dá říct, že je plochý, tak tenhle je úplně placatý. To nebylo vyprávění, to byl popis. A ještě ke všemu dost chaotický.
Jsem zklamaná…

helenkan
21.12.2021 3 z 5

Nevím co mě to napadlo číst tohle před Vánoci. A ještě jsem to horko těžko přelouskala. Určitě jsem četla na toto téma lepší knihy. Možná to bylo stylem psaní, ten mi moc nesedl. Ale prožívat takováhle zvěrstva, hluboce smekám.

Venny345
15.12.2021 2 z 5

Smutné téma Osvětimi a druhé světové války... to však ještě nezaručuje úspěch u čtenáře. V dnešní době knihy s touto tematikou přibývají jako houby po dešti a ne všechny bohužel dosahují vysokých kvalit. Tato byla jednou z těch lehce podprůměrných, když srovnám s mnoha knihami, které jsem již na tuto tematiku přečetla. Příběh byl takový zvláštní...
Nechci však hanobit autorku, ta má jistě potenciál a věřím, že její další díla by mohla být velmi kvalitní!

JancaMia
15.12.2021 4 z 5

Zase jedna z Osvetimskeho pekla, o hrdince si určitě přečtu i její autografii kde vzpomíná . Roman se četl jedním dechem a některé popsané hrůzy jsou neprenosne a málo se o nich vědělo , proto je potřeba “zábavnější” formou mladším generacím připomínat .

lištička123
10.12.2021 3 z 5

Příběh pěkný,ale četla jsem i zajímavěji napsané knihy z druhé světové války .

Elulilinka1
28.11.2021 3 z 5

Při výběru mé první románové knihy o holokaustu jsem nejspíš neměla moc šťastnou ruku.

Ačkoli mě děj knihy hodně zajímal, bohužel jsem se nedokázala ztotožnit s autorčiným stylem psaní. Na mě to bylo zkrátka moc "filozofické" a chyběly mi dialogy. Dalším problémem byly divně pojmenované kapitoly a fakt, že jsem většinu času vůbec nevěděla "o co go" - tj. že jsem neděla kdo zrovna mluví a ve kterém časoprostoru se právě nacházíme.

Dlouho jsem váhala nad počtem hvězdiček, které této knize udělím. Nakonec jsem se rozhodla pro tři, protože to nebyla zase až taková katastrofa, ale nemůžu ani říct, že by mě to nějak zvlášť zaujalo.

PS. díky této knize jsem objevila knihy jako Přežila jsem Osvětim nebo Byl jsem Mengeleho asistentem. Ty mají tady na DK hodně vysoká hodnocení, takže těm se na zoubek určitě kounu.

LusSyNDA
28.11.2021 3 z 5

Určitě velmi zajímavé téma k sepsání knihy. Nečetla jsem ještě nic o porodech přímo v Osvětimi. Bohužel styl napsání knihy se mi nelíbil, ze začátku jsem se do čtení musela i nutit. Názvy kapitol jsou fakt špatně vymyšlené. Trvalo mi i než jsem pochopila kdo vlastně celou knihu "vypráví". Musím tedy souhlasit s většinou komentářů tady pod knihou.

Fidibus
22.11.2021 1 z 5

Ano, chápu nutnost sdělit tyhle hrůzy holocaustu, už jsem toho četla víc podobného. Bohužel mi nevyhovoval autorčin styl psaní, skákání v čase i postavách. Po chvíli jsem měla pocit, že se děj opakuje. Nedočteno.

Ivča.K.
08.11.2021 1 z 5

Jediná kniha s válečnou tématikou, kterou jsem odložila a nedočetla.
Možná právě z toho důvodu, že jsem četla nespočet takových knih a tato kniha se jim bohužel nemůže vůbec rovnat.
Potvrzuje pravidlo, že dobré knihy si dělají reklamu sami, kdežto tuto knihu reklamovali téměř všude jako bestseller, nemůžu s tím souhlasit.

Ivule_M
29.10.2021 4 z 5

Většinou knihy z války nečtu, ale tuto jsem na doporučení zkusila. Musím říct, že je to opravdu velmi silné. To, co se tam dělo...naštěstí ne vše bylo popsáno do detailu (jinak bych knihu asi nebyla schopná dočíst). Vyprávění z více pohledů mi úplně nevyhovovalo, protože jsem se chvílemi ztrácela. U mámy jsem občas nechápala, jak nemůže být naštvaná na doktora, sestry atd. a v podstatě ještě kárat ty, které se o nich nevyjadřovaly hezky. Ale o to lepším člověkem asi byla.

prcek19
27.10.2021 4 z 5

Další moje kniha na téma holocaustu..určitě sem četla lepší, ale byl to zase jiný pohled na to, jak se v táborech žilo..Mámu obdivuji za to, kolik toho zvládla, nedala se a pořád za děti bojovala, i když ty dost často dopadaly dost hrozně..občas sem knihu musela odložit, abych ty informace zpracovala a našla odvahu číst dál..navíc sem dost ocenila to, že kapitoly vyprávělo více lidí a člověk se na to mohl dívat z více pohledů..ke knize mě přivedla čtenářská výzva a sem za to moc ráda..a stejně tak sem moc ráda, že tuhle dobu sem nemusela zažít