Pôrodná sestra z Auschwitzu

Pôrodná sestra z Auschwitzu
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497695/bmid_p-rodna-sestra-z-auschwitzu-wgK-497695.jpg 3 885 885

Príbeh ženy, ktorá zachránila tisíce žien a detí v Osvienčime a vzoprela sa rozkazom neľútostného doktora Mengeleho. Pôrodná sestra z Auschwitzu je dramatický príbeh inšpirovaný hrdinským osudom Stanisławy Leszczińskej. Poľská sestra odviedla v Auschwitzi tisíce pôrodov, počas ktorých nezomrelo žiadne dieťa, žiadna matka. Bola to neobyčajne hrdinská žena, ktorá v dramatických podmienkach pomáhala tehotným väzenkyniam a ich bábätkám, najmenším a najbezbrannejším obetiam koncentračného tábora.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Lindeni

Położna z Auschwitz, 2020

Blazule
30.07.2021 3 z 5

Tak na toto téma jsem četla už spoustu knih, ale tato byla první, kdy jsem se do čtení musela opravdu nutit. Vůbec mi nesedl styl psaní.

Mudry
14.07.2021 4 z 5

Bála jsem se, že to bude další z těch knih, jejichž autoři podlehli trendu posledních let napsat cokoli na téma koncentračních táborů ( z úcty k tématu nebudu uvádět, které kousky mám na mysli). Pravda je, že než jsem se začetla a celkově se zorientovala, pár stránek už bylo za mnou. Ve výsledku se ale mé obavy nenaplnily a překvapuje mě celkově nízké hodnocení. Tato kniha si rozhodně zaslouží víc.

Marry524
13.07.2021 3 z 5

Udělala jsem obrovskou chybu a to tu, že jsem se do čtení této knihy pustila těsně po porodu. Na jednu stranu mě to více vtáhlo do povědomí, jak strášná zvěrstva musely těhotné ženy prožít…. Myslela jsem, že po všech přečtených knihách s touto tématikou už budu nahlížet zvěrstvům s větším otupěním… nestalo se… pořád nemůžu uvěřit, čeho byli lidé schopni.
Kniha samotná je opravdu trochu chaotická. Skáče od jednoho k druhému, ale nakonec mi to tak zásadní nepřišlo, abych knihu nedočetla a řekla si, že není povedená.
A moje pocity? Nesmíme nikdy zapomenout a nesmíme nikdy opakovat stejné chyby!

Laviedete
03.07.2021 3 z 5

Přečetla jsem za dva dny. Nějak jsem pořád čekala, že se objeví příběh, i když je to téma hluboké a děsivé, přeci jen je přepsáno jako beletrie. To se nestalo a tak to bylo takové rychlé pročtení faktů o velkém neštěstí a beznaději. Potenciál tématu se dal určitě zpracovat lépe.

NikolOt
28.06.2021 3 z 5

Sice napsáno podle skutečné postavy, ale očekávala jsem více realistického popisu... Něco na způsob Mengeleho děvčete.

Stani95
26.06.2021 3 z 5

Asi jsme již trochu přehlceni knihami s touto tématikou, ale mě prostě baví číst. Jenže tato není podle mého názoru napsaná úplně šťastně. Je to spíše pojato dokumentární formou, a ne jako příběh osudů různých lidí na které jsem se těšila. Nicméně klobouk dolů před hlavní hrdinkou Stanislavou.

Laura99
26.06.2021 1 z 5

Nedočetla jsem...sice jsou v knize fakta, která jsem už znala z jiných, ale způsob psani mě vůbec nebavil. Někdy jsem nevěděla o kom vlastně čtu, kdo je v ději, divné názvy kapitol. Škoda. Těšila jsem se a přišlo zklamání. Zajímalo by mne, zda je to podle skutečné postavy, protože to její vzdorování a odmítání rozkazů mi přijde divné...v porovnání s jinými příběhy, kde sice něco podobného bylo, ale tak okatě bez trestu?

Sabina335
24.06.2021 3 z 5

Kniha se mi na čtení moc líbila, ale očekávala jsem něco silnějšího.

Romanka89
22.06.2021 4 z 5

(SPOILER) O Osvětimi už jsem pár knih četla, tahle patří mezi ty ne tak silné, ač jako matka s malým dítětem jsem ty jejich porody dost prožívala, prostě ten styl vyprávění mě tak nezasáhl jako třeba Mengeleho děvče. Každopádně moc se mi líbilo když "Máma" mluvila o porodu, jako o něčem přirozeném, co žena a její tělo zvládne, je třeba si věřit, je to instikntivní. Kéž by tento přístup byl dnes ve všech porodnicích, ale to už není ke knize ;-).
Spoiler? Vždy mám ráda když je v knihách odkaz na jinou knihu, film, dílo, cokoli a já vím o čem je řeč, přijdu si sečtělá a že mám přehled :D V díle je zmiňován na několika místech Mengeleho asistent, který své vzpomínky sepsal pod názvem "Byl jsem Mengeleho asistentem."

Čtenářská výzva 2021: Kniha z lékařského prostředí.

Kira283
18.06.2021 3 z 5

Velmi silný příběh, ale psán zvláštním stylem. Bylo problematičtější se v příběhu orientovat. Až někdy ke konci mi docvaklo, co autorka, hlavně nadpisy, vlastně myslí.

Knihu jsem musela i na chvíli odložit, protože téma bylo tak náročné, že jsem to nezvládla přečíst najednou. Myslím, že netřeba dalších slov, proč byla kniha v některých částech tak velmi náročná....

Na toto téma jsem přečetla už poměrně hodně knih. Tuhle knihu hodnotím průměrně jen kvůli stylu, jakým je napsaná, jelikož mi tento styl nebyl až tak blízký. Určitě ale kniha stojí za přečtení!

MartinkaSl
15.06.2021 3 z 5

Silný příběh, který byl bohužel chaoticky sepsán. Přeskakování v ději mi bohužel čtení velmi znepříjemňovalo.

Juvka
07.06.2021 3 z 5

Kniha je psaná takovým hektickým způsobem a člověk se v tom ztrácí. Ale přesto hodně velmi emotivní knížka. Myslím, že žádného čtenáře to nemůže nechat v klidu. To co se v koncentračních táborek dělo si nikdo z nás, kdo nezažil, neumí ani náhodou představit a osobně ty lidi obdivuji jakou měli sílu.

Arlienen
07.06.2021 2 z 5

Příběh to byl silný, ale nelíbilo se mi jakým stylem to bylo napsané. Proto dávám pouze dvě hvězdičky.

Míša02
05.06.2021 2 z 5

Kniha pro mě byla docela zklamáním. Ze začátku jsem se dost ztrácela. Přeskakování mezi vypravěči a v čase působilo dost zmateně. Navíc ty názvy kapitol jsou taky hrozné. Celkově mě příběh nijak zvlášť nezaujal a byl takový prázdný.

alois.randa
05.06.2021 4 z 5

Smutné, ale poučné. Jinak jedna z mála knih, kterou jsem četl na etapy. Nevadilo mi přeskakování v čase, ale až tak mě to nevtáhlo, jako jiné knihy tohoto typu.

saryk93
29.05.2021 2 z 5

Souhlasím s názory, že je kniha dost zmateně napsaná, zejména co se týče přeskakování mezi jednotlivými postavami a mezi dějem. Názvy kapitol mi lezly neskutečně na nervy. První zhruba dvě třetiny knihy jsem se totálně ztrácela a děj mi přišel nezajímavý. Nakonec jsem ale ráda, že jsem ji dočetla do konce, protože poslední část v sobě měla vše, co jsem od knihy očekávala. Shrnuto, příběh fascinující, ale bohužel byla kniha dost špatně pojata a zformulována.

Janiss_89
16.05.2021 1 z 5

Tak tato kniha byla pro mě jak za trest. Tak špatně se mi kniha už dlouho nečetla. Jeden velký zmatek a nuda. Čekala jsem od toho asi až příliš moc. Takže zklamání.

Stromovous
16.05.2021 4 z 5

S mnohými komentáři souhlasim. Na ty názvy "kapitol" se časem dá zvyknout, ale tohle se mohlo zpracovat lépe. Popis Osvětimi a Varšavského povstání byl výborný a musím pochválit cit a bolest, kteří do toho byli vloženi. Není to lehké téma, ale kniha se mi líbila.
Příběh je vyprávěn z pohledu tří postav a to ještě z minulosti, z doby v táboře a potom z doby po válce. V knize se nemuselo tolik skákat v čase a tolik mezi postavami.

Lizard
07.05.2021 2 z 5

Musela jsem se hodně "kousnout", abych knihu vůbec dočetla. Názvy kapitol, přeskakování v ději i v osobách mi přišlo dost komplikované a bohužel to ubírá na vyšším hodnocení, které by si zajisté kniha s totou tématikou zasloužila.

Ditules
03.05.2021 3 z 5

To přeskakování mezi vypravěči a divné názvy kapitol bylo hodně rušivé. Bohužel.