Poslední dny Jana Palacha
Zdenka Kmuníčková
Netradiční formou představené poslední dny Jana Palacha umožní nahlédnout pod slupku událostí započatých 16. 1. 1969, kdy se pod Národním muzeem rozhořela živá pochodeň odporu proti okupaci a vládnoucímu režimu. Klíčovou částí knihy je doslovný přepis rozhovoru autorky s umírajícím Janem Palachem, při němž vyšla najevo nejen racionální podstata činu, ale též síla mimořádného ducha Jana Palacha.... celý text
Přidat komentář
Tuto knížečku jsem četl jako doplněk ke skvělé knize Jiřího Lederera, v níž není o nahrávce rozhovoru s Janem Palachem ani zmínka (a z mnoha důvodů ani být nemohla).
Na začátku MUDr. Kmuníčková čtenářům přibližuje Janův čin, důvody, proč jej provedl, a následně popisuje průběh posledních tří dnů Janova života. Její vyprávění i samotný přepis předmětného rozhovoru svědčí o neskutečné duševní síle Jana Palacha navzdory jeho fyzickému stavu. V poslední části knihy se Mgr. Vladimír Tůma věnuje nahrávce samotné - jak vznikla, jak byla autorizovaně i neautorizovaně užívána a rozmnožována.
Svojí větou o tom, že "člověk musí bránit tomu zlu, na který právě stačí", nám Jan Palach sahá do svědomí i dnes. Tím bráněním totiž nemusí vždycky být kbelík s benzínem a zápalky...
Malá, útlá knížečka, která má velké poselství. Paní doktorka vysvětluje, proč a jak nahrávka s umírajícím Janem Palachem vznikla. Velmi poučné (i v dnešní době) jsou Janovy názory, myšlenky a úvahy o tom, že každý slušný člověk by měl bránit zlu a nástupu totality. I bez použití hořlavých látek.
Štítky knihy
Jan Palach, 1948–1969Autorovy další knížky
2009 | Poslední dny Jana Palacha |
2010 | Zločiny kacířky Klotyldy |
Malá, tenká knížečka a přesto je v ní všechno. Kniha je velmi smutná, velmi poučná v každé době a jsem ráda, že se mi dostala do rukou. Rozhodně stojí za přečtení.